ارجی 59 -07 بلدن مغزی مس-شیلد پرتراکم-متراژ 500 متر پیام بگذارید

کابل چیست؟

کابل، به یک یا چند سیم یا طناب که در کنار هم یا به صورت بسته، به‌هم‌پیچیده یا به‌هم‌بافته برای شکل ‌دادن یک مجموعهٔ یگانه هستند، گفته می‌شود. کابل ها با توجه به نوع کاربرد و استفاده ای که دارند بسیار متفاوت هستنند و در شکل های گوناگونی در بازار پیدا می شوند. انواع کابل‌‌ جهت انتقال جریان برق ضعیف، متوسط و قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین این محصول از اهمیت ویژه‌ای در تجهیزات برقی برخوردار هستند. تفاوتی که بین کابل ها وجود دارد به دلیل نوع کاربرد آنهاست،یعنی نوع کاربرد آن ها باعث می شود که شکل، جنس، تعداد هادی ها و سطح مقطع و عایق ها با یکدیگر متفاوت باشند. همین تفاوت ها باعث تقسیم بندی کابل ها می شوند.

انواع کابل

همان طور که اشاره کردیم کابل‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که برخی از آنها را در این قسمت بررسی خواهیم کرد و کاربرد و ویژگی ظاهری هر یک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کابل افشان

در این نوع کابل‌ها، بیش از یک رشته افشان وجود دارد. هادی به کار رفته در این نوع از جنس فلز مس بوده و عایق به کار رفته در آنها معمولاً از جنس پی وی سی می‌باشد. این کابل‌ها بسیار نرم هستند همین امر موجب شده تا از استفاده آنها در فواصل طولانی پرهیز کنند. این کابل‌ها به راحتی نمی‌شکنند، می‌توان آنها را خم کرد و به شکل‌های دلخواه درآورد. این کابل‌ها به دو صورت گرد و تخت تولید می‌شوند و هر یک کاربرد ویژه خود را دارند.

کابل زمینی

یکی از کابل‌هایی که در برق کشی‌ها به فراوانی استفاده می‌شود، کابل زمینی است. این نوع از کابل‌ها نسبت به دیگر کابل‌های موجود در بازار جنس خشک‌تری دارد به همین دلیل بیشترین استفاده آن در کابل کشی‌های زمینی است. بهتر است از این کابل‌ها در موقعیت‌هایی استفاده شود که کابل در مکان‌های ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل کواکسیال

یکی از مهم‌ترین کابل‌هایی که در پروژه‌های شبکه به منظور انتقال داده و سیگنال مورد استفاده قرار می‌گیرد کابل کواکسیال است. به این کابل‌ها، به کابل هم محور نیز معروف هستند. از جمله مهم‌ترین ویژگی که این کابل‌ها دارند می‌توان به عدم وجود  نویز در طول خط انتقال در شرایط گیرندگی اشاره کرد، اما در صورتی که این کابل‌ها نقش فرستندگی داشته باشند، هیچ گونه تابش و تشعشی در طول کابل مشاهده نخواهید کرد؛ این بدان معنی است که موج انتقال یافته در طول مسیر کاملاً محافظت خواهد شد. در این کابل‌ها رسانه داخلی (هادی)  به کمک عایق منعطفی که معمولاً از جنس پلیمر است پوشیده شده است.

کاربردهای کابل کواکسیال (coaxial cable)

از کابل‌های کوتاه کواکسیال برای تلویزیون کابلی، تجهیزات رادیوی آماتور، تجهیزات ویدیوی خانگی، در خانه و ادارات کوچک و دستگاه‌های اندازه‌گیری استفاده می‌شود. کابل‌های کواکسیال در اتومبیل، هواپیما، تجهیزات نضامی و پزشکی، و همچنین برای اتصال دیش‌های ماهواره‌ای، آنتن رادیو و تلویزیون به رسیورهای مربوط به خودشان نیز استفاده می‌شود.

از نظر تاریخی، کابل‌های کواکسال به عنوان شکل اولیه اترنت نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند، که از سرعت‌های تا Mbps ۱۰ پشتیبانی می‌کند، ولی کواکس با کابل کشی زوج سیم به هم تابیده جایگزین شد. با این حال، برای کابل کشی اینترنت باند گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل کواکسیال RG-11

امروزه اکثر پخش کننده ها از کیفیت نمایش HD پشتیبانی می کنند. کابل های RG-11 با توجه به درگاه بزرگتری که نسبت به سایر کابل های کواکسیال دارند، انتقال دهنده بهتری برای سیگنال های قوی HD می باشند.

کابل کواکسیال RG-6

کیفیت پایین کابل می تواند روی تصویر دریافتی و صدای خروجی از تلویزیون، تاثیر گذار باشد. کابل RG-6 به دلیل مقامت 75 اهمی، گزینه ای ایده آل برای پخش کننده هایی چون تلویزیون محسوب می شوند. همچنین به خاطر برخورداری از رسانای بزرگتر، از کابل RG-6 برای انتقال سیگنال های اینترنتی نیز استفاده می شود.

کابل کواکسیال RG-59

کابل کواکسیال(RG59) به گروهی از کابل ها اطلاق می شود که وظبفه انتقال فرکانس ها را بر عهده دارد. کابل کواکسیال ارجی 59 rg کابلی بسیار مشابه کابل آنتن است و کار این کابل نیز مشابه کابل آنتن انتقال تصویر می باشد. کیفیت این کابل با کیفیت تصویر ضبط شده در دستگاه دی وی آر رابطه مستقیم دارد. کابل RG-59، بهترین گزینه برای ارائه خدمات دوربین مدار بسته محسوب می شود. انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی بدون از بین رفتن سیگنال، دلیل انتخاب این نوع از کابل های کواسیال در این حوزه است.

طول کابل

کیفیت کابل تصویر به ویژه در مسافت های طولانی میتواند تاثیر خیلی زیاد بر روی کیفیت تصویر دوربین ها داشته باشد. کابل های RG59 دارای محدودیت طول تا 500متر هستند. برای استفاده از کابل تا چنین مسافتی نیز باید حتما از کابل با کیفیت استفاده کرد. در صورتی که نیاز به انتقال سیگنال تا فواصل بیشتر از 500متر بود می توان از تقویت کننده استفاده کرد و یا انتقال را از طریق آنتن یا فیبر نوری انجام داد.

کابل ارجی 59 -07

مزایای کابل کواکسیال ارجی rg59

 • دوام و پایداری خوب
 •  پایین بودن مخارج نگهداری
 • ظرفیت بالای انتقال، حداکثر پهنای باند 300 مگاهرتز
 • پهنای باند نسبتا وسیع مورد نیاز اکثر سرویس های مخابراتی و انتقال مناسب تصویر

معایب کابل کواکسیال ارجی rg59

 • افت سیگنال در فواصل زیاد
 • مخارج بالای نصب
 • نیاز به استفاده از عناصر خاص برای انشعابات
 • نصب مشکل تر نسبت به کابل های دیگر

نکته: بهتر است جهت کابل کشی از فیش BNC کیفیت بالا در هر دو نوع فیش BNC پرسی و فیش BNC پیچی استفاه نمایید.

افت سیگنال در کابل های دروبین مداربسته

گرچه از طریق تجربی، طول کابل کشی دوربین مداربسته به صورت حدودی مشخص می شود اما روش اصلی به دست آوردن میزان استاندارد کابل کشی با توجه به جدول میرایی سیگنال (attenuation) کابل است. تولید کنندگان حرفه ای کابل تصویر به همراه کابل خود جدولی از میزان میرایی کابل منتشر می کنند که مشخص می کند در هر متراژ از کابل چه مقدار افت سیگنال ایجاد خواهد شد.

از طریق این صفحه می توانید میزان افت سیگنال ایجاد شده در کابل را در متراژهای متفاوت محاسبه نمایید. برای استفاده از این جدول توجه داشته باشید که کابل رایج مورد استفاده برای دوربین های مداربسته کابل RG59/U است و فرکانس سیگنال های PAL حدود 4.4Mhrz خواهد بود. هر قدر افت سیگنال شما به دسیبل افزایش یابد سیگنال دریافتی شما در محل نمایش دوربین با نویز بیشتری همراه خواهد بود. برای دوربین های آنالوگ عادی افت سیگنال بیش از 10dB قابل قبول نیست.

طول کابل مورد استفاده برای دوربین های مداربسته مورد استفاده شما توسط کارشناس نصب تعیین می شود و همواره نقطه بهینه آن است که کمترین میزان کابل استفاده شود. چرا که طول کابل مورد استفاده بین دوربین مداربسته و دستگاه دی وی آر با کیفیت تصویر ظبط شونده در دستگاه رابطه عکس دارد.

بهترین جنس برای مغزی و شیلد کابل آرجی۵۹ فلز مس می باشد، در بازار انواع و اقسام این مغزی و شیلد تهیه شده از انواع آلیاژ مس و مس خالص موجود است که فاصله قیمت آنها متغییر است. کیفیت کابل ارجی 59 rg را پارامترهایی چون جنس مغزی کابل، جنس شیلد کابل و کیفیت پلاستیک مورد استفاده به عنوان روکش کابل وابسته است.

کابل ارجی 59 -07

ارجی 59 -07 بلدن مغزی مس-شیلد پرتراکم-متراژ 500 متر

این کابل از نوع RG59 محصول شرکت Belden – بلدن است و تعداد شیلد 96 رشته CCA می باشد. کابل ارجی 59 -07 بلدن تشکیل شده از 2 رسانا می باشد که این 2 رسانا توسط عایقی از یکدیگر جدا هستند اما دارای جهتی هم محور هستند. به منظور مقاومت کابل در برابر آسیب، کابل کابل کواکسیال rg59 دارای روکش می باشد که مهم ترین و بارز ترین ویژگی کابل کواکسیال این است و به دلیل وجود روکش و شیلد، اطلاعات ارسالی و دریافتی در مسیر دچار نویز و تداخل امواج نخواهند شد. این روکش از جنس پلی اتیلن بوده که درون این روکش شیلد از نوع مسی و فویل قرار دارد و در مرکز آن هسته ای به قطر 0.7 قرار گرفته است.

از سایر مزایای کابل ارجی 59 -07 بلدن می توان گفت که هزینه تولید کابل coaxial پایین می باشد در نتیجه در میان تولید کنندگان تجهیزات پسیو شبکه از محبوبیت بیشتری برخوردار است. متراژ حلقه کابل ارجی 59 -07 بلدن 500 متر می است و نوع بسته بندی کابل کواکسیال از نوع RG59 به صورت قرقره می باشد و جنس روکش پلی اتیلن شیلد دار و فویلدار می باشد.

 • جنس کابل شبکه ارجی 59 -07 بلدن: تمام مس
 • شیلد : دارد
 • جنس روکش: پلی اتیلن
 • امپدانس مشخصه: 75 اهم
 • متراژ حلقه: 500 متر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *