کابل های مخابراتی دوزوج 06 هوایی cca متراژ 500 متر

کابل مخابراتی چیست؟

هر نوع هادی که جریان برق را از خود عبور داده و توسط موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشد را کابل می نامند. مهمترین و بیشترین عایقی که در ساختمان کابل ها بکار میرود عبارتند ازP.V.C(پلی وی نیل کلراید) که پرتو دور یا پلاستیک نامیده می شود .با توسعه و پیشرفت فناوری پتروشیمی در ساخت مواد پلاستیکی جهت پوشش و عایق کردن انواع کابل مخابراتی و غلاف این نوع از کابل ها باعث گسترش روز افزون استفاده از کابل های مخابراتی و انواع مختلف آن شده است.

با توجه به گسترش کابل مخابراتی با روکش مواد پلاستیکی بعد از جنگ جهانی دوم، روز به روز مصرف آن افزایش یافت و در قرن حاضر جانشین کابل های کاغذی شده است. معمولا ماده اصلی این کابل ها مس و مواد حاصل از صنایع پتروشیمی است.

در میان انواع کابل ها،کابل مخابراتی پر استفاده ترین و مهمترین و محبوب ترین کابل ها به شمار می روند، این نوع از کابل ها بیشترین استفاده را در تاسیسات شهری و خانگی دارند. کابل مخابراتی در دسته بندی کابل های ارتباطی قرار می گیرد و وظیفه انتقال اطلاعات و دیتا را بر عهده دارد. با توجه به طبقه بندی که برای این کابل ها در نظر گرفته شده است، می توان این کابل های ارتباطی را در دو دسته کابل های مسی و نوری تقسیم نمود.

استفاده از کابل های مخابراتی در شهرهای بزرگ

در شهرهای پرجمعیت یک مرکز تلفن نمی‌تواند جوابگوی نیازهای مردم باشد. چنانچه ظرفیت مرکز خیلی زیاد انتخاب شود، سبب بالا رفتن هزینه‌ها خصوصا در نواحی غیر متراکم می‌شود. از نقطه نظر فنی نیز موقعی که فاصله یک مشترک تا مرکز تلفن بیش از حد مجاز باشد، مقاومت الکتریکی و تضعیف خط مشترک زیاد شده، در نتیجه تفهیم مکالمات تلفنی کمتر خواهد شد. پس بهتر است بر تعداد مراکز تلفن افزوده شود. برای ارتباط بین مشترکین مراکز مختلف یک شهر از کابل ارتباطی استفاده می‌شود. قطر سیم کابل ارتباطی 0.6 ، 0.8 و 0.9 میلیمتر است و انتخاب نوع سیم کابل بستگی به حداکثر تضعیف مجاز بین دو مرکز دارد.

کابل های مخابراتی دوزوج 06 هوایی cca متراژ 500 متر

امروزه با الکترونیکی شدن تمامی سیستم ها شاهد اتصالات مختلفی بین دستگاه های مختلف الکترونیکی هستیم. مانند اتصال شبکه های کامپیوتری – اتصال کابل های اینترنت و تلفن. روش های زیادی برای ارتباط و اتصال دادن دستگاه ها وجود دارد که البته این روش ها به دو گروه کلی بی سیم (Wireless) و یا اتصالات مبتنی بر کابل و سیم (Wire) می باشد. بی شک استفاده از انواع کابل ها برای ارتباطات بهتر خواهد بود نسبت به ارتباطات بیسیم. چرا که سیم و کابل تحت تاثیرات محیطی قرار نمی گیرند و اگر اتصالات به صورت کامل بوده باشد شاهد یک اتصال بدون نویز خواهیم بود.

منظور از کابل زوجی این است که این نوع سیم ها  به مانند سیم های برق و … دارای رشته های تکی نیستند، نه تنها رشته ی فلزی داخلی (هسته سیم) بلکه در داخل یک پک کابل چندین سیم دیگر وجود دارد که منظم به یکدیگر پیچیده شده و کابل زوجی را به وجود آورده است که استفاده از سیم زوجی مزیت های زیادی دارد.

این کابل دارای چهار رشته سیم است. مغزی یا همان هادی کابل 2 زوج فویلدار CCA از جنس آلومینیوم است. روی مغزی را روکش از مس کشیده اند که به اصطلاح مس اندود شده است. کابل مخابراتی 2 زوج فویلدار CCA دارای روکش بیرونی PVC طوسی رنگ است. کابل 2 زوجی مخابراتی CCA دارای سطح مقطع (قطر مغزی) 0.6 میلی متر است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

18 − 8 =