معرفی و مشخصات کابل های RG59 مغز مس 0.6 – 500 متر پیام بگذارید

راجب کابل ها چه می دانید؟

کابل ها انواع مختلف با ساختار داخلی متفاوت دارند که استفاده از آن ها در جای اشتباه ممکن است باعث بروز صدمات مالی و جانی شود. کابل وسیلهای است که از دو یا چند سیم هادی الکتریکی تشکیل شده و معمولاً در غلاف محافظی قرار دارد و برای انتقال برق بکار میرود.
مهمترین و بیشترین عایقی که در ساختمان کابل ها استفاده می شودP.V.C )پلی وینیل کلراید) است که پرتو دور یاP.V.C عایقی غیر قابل اشتعال است و این مزیت خوبی در کابل ها می باشد. کابل ها دارای انعطاف پذیری زیادی می باشند و تنها عیبی که دارند این است که در درجه حرارت حدود صفر و زیر صفر از آن نمیتوان برای عملیات کابل کشی مورد استفاده قرار داد.

مواد هادی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده کابل است. هادی‌ها می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند. انتقال جریان الکتریکی از طریق هادی‌ها صورت می‌پذیرد و معمولآ می‌توانند در جنس‌های مس و آلومینیوم باشند. اگر می‌خواهید سیم مورد نظر جریان بیش‌تری عبور دهد از نوعی که هادی آن‌ از جنس مس است استفاده نمایید. هادی‌ها از نظر شکل می‌توانند دایره‌ای و مثلثی باشند. علاوه بر وجود هادی به منظور یکنواخت کردن میدان الکتریکی از نیم هادی نیز استفاده می‌کنند. عایقی که روی هادی‌ها وجود دارد معمولآ از جنس پلاستیک است. عایق‌ها نیز می‌توانند جنس مختلفی داشته باشند و با توجه به کاربرد آن از عایقی با جنس مناسب استفاده می‌کنند. غلاف نیز وظیفه حفظ لایه‌های داخلی از آسیب‌های مکانیکی را برعهده دارد.

ویژگی‌هایی یک کابل مرغوب:

بعد از آن که مشخص کردید چه نوع کابل و با چه مشخصاتی نیاز دارید، مهم است که بدانید یک جنس با کیفیت و مرغوب چه ویژگی‌هایی دارد. یک کابل مرغوب ویژگی‌هایی دارد که دانستن آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا هنگام خرید، کابل‌های با کیفیت را از اجناس تقلبی تشخیص دهید. انتخاب یک جنس مرغوب از بروز مشکلات و هزینه‌های اضافه در آینده جلوگیری خواهد کرد. ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشد :

 • قطر سطح مقطع هادی باید برابر با سطح مقطع ادعا شده در کاتالوگ کابل بوده و اندازه آن نیز در تمام طول کابل یکسان و یکنواخت باشد.
 • سطح خارجی غلاف کابل باید کاملآ یکدست و صاف، بدون فرورفتگی و برآمدگی باشد.
 • مس استفاده شده در کابل باید دارای سطحی روشن و کاملا براق باشد. اکسیده بودن مس نشانه‌ی نامرغوب بودن کابل است. مس اکسید شده به رنگ سیاه درآمده و براق نیست. همچنین رشته‌های مس باید قابلیت انعطاف داشته باشند و در اثر خمیده شدن نشکنند.
 • وضعیت قرارگیری رشته‌ها درون کابل باید به صورتی باشد که رشته‌ها دقیقا در وسط غلاف قرار گرفته باشند. همچنین این رشته‌ها باید به راحتی از هم و از غلاف جدا شوند.
 • هادی مربوط به هر رشته باید دقیقا در مرکز عایق مربوط به خود قرار گرفته باشد و ضخامت عایق در اطراف آن یکنواخت و یکسان باشد. چنانچه بخواهید هادی را از عایق جدا کنید باید این کار به آسانی صورت بپذیرد.

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال یک نوع کابل مسی است که دارای پوشش فلزی است و مؤلفه‌های دیگری نیز دارد که برای مسدود کردند. هسته کابل کواکسیال شامل سیمی فلزی می باشد که اولین رسانای مود در سیم است. این هسته با یک لایه از عایق ضد برق غیر رسانا پوشیده شده است که دور خود این عایق با تور فلزی، فویل و یا قطیان پوشیده شده است. مداخلات سیگنال‌ها طراحی شده‌اند.

عایق به کار گرفته شده در ساختار این کابل ها، آمیزه ی پلی اتیلنی فوم یا جامد است. در حال حاضر نزدیک به یک قرن است که کابل های کواکسیال به دلیل کیفیت بالای محافظتی، در دنیای دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها محافظی برای جلوگیری از هرگونه دخالت سیگنالی هستند. گفتنی است که هادی این کابل ها، از مس آنیل شده و به صورت تک مفتولی یا تابیده شده منظم می باشد که گاهاً به صورت ساده و گاهاً به صورت قلع اندود به کار می روند.

انواع مختلف کابل کابل کواکسیال

سه نوع مختلف کابل آنتن یا کابل کواکسیال با سه اندازه ی رایج RG-6 ، RG-11 و RG-59 هستند:

 • RG مخفف radio guide به معنای راهنمای رادیویی (امواج رادیویی) می باشد. تعداد نسخه های مختلف کابل RG به قطر آنها (59 به معنی 59 و 6 به معنی 0.06 و…) اشاره دارد. آنها همچنین به نام کابل های RF نیز شناخته می شوند که مخفف radio frequency یا فرکانس رادیویی می باشد.
 • کابل های RG که در خانه ها استفاده می شوند باید 75 اهم امپدانس داشته باشند. بیشتر کانکتورها (اتصال دهنده ها) اتصالات به سبک F هستند. اما ممکن است سیستم شما از اتصالات نوع N استفاده کند.
 • اکثر کابل های کواکسیال یا کابل آنتن غیر صنعتی امروزه به عنوان RG-6 شناخته می شوند. اما نصب کنندگان ممکن است از کابل های آنتن ضخیم تری مانند RG-11 نیز استفاده کنند.

کانکتور در اتصال دهنده ی کابل کواکسیال

کانکتور F (یا اتصال دهنده ی نوع F) یک اتصال دهنده هم محور RF است که معمولاً برای تلویزیون های زمینی، تلویزیون کابلی و به طور جهانی برای تلویزیون های ماهواره ای و مودم های کابلی استفاده می شود که معمولاً با کابل RG-6 / U یا در نصب های قدیمی تر با استفاده از کابل های RG-59 / U به کار می روند. کانکتور نوع N نیز یک اتصال دهنده RF است که در آن به قدرت های بالا و فرکانس های بالا (حداکثر 11 گیگاهرتز و بیشتر) همراه با عملکرد بالا مورد نیاز است.

برای برقراری ارتباط، به یک کانکتور نر و ماده از همان نوع نیاز دارید. اتصالات نر از سیم میانی خارج شده اند، در حالی که اتصالات ماده فضایی برای سیم مرکز دارند. توجه داشته باشید که کابل های کواکس گاهی نشت سیگنال دارند که به نام ورودی یا خروجی شناخته می شود. این امر باعث ایجاد نوعی سیگنال می شوند که در اصطلاح به آن ها سیگنالهای کاشی کاری، فازی یا برفی می گویند.

در چه مواردی می توان از کابل کواکسیال استفاده کرد؟

کاربرد کابل کواکسیال برای مقاصدی چون انتقال فرکانس های صوتی در تلویزیون و رادیو به وفور دیده می شود. در واقع این نوع کابل، در مسافت های بلند، جهت برقراری ارتباط بین شبکه های تلفن، تلویزیونی و رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد و در مسافت های کوتاه، برای اهدافی مانند اندازه گیری الکترونیکی به کار می رود. نوع میکرونی این کابل نیز در تجهیزات نظامی، استفاده می شود. حمل سیگنال ها از ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی، به گیرنده ها نیز توسط این نوع کابل ها انجام می شود. این نوع کابل ها در بسیاری از دیگر تجهیزات پیدا می شوند مانند رسانه های رادیو تبلیغاتی، رادیو آماتوری، سیستم های کابل زیر دریا، دوربین مدار بسته (CCTV)، تجهیزات ویدیویی خانه و نرم افزارهای اترنت پهن باند.

RG در کابل کواکسیال مدل RG-6 و یا کابل  RG-59 

RG کوتاه شده عبارت RADIO GUIDE به معنی راهنمایی رادیویی می باشد. ریشه این عبارت به زمان جنگ جهانی دوم بر می گردد. در آن زمان نیروهای نظامی از کابل کواکسیال بسیار استفاده می کردند و دسته ای استانداردها را توسعه دادند تا درجات مختلف و برنامه های خود را توسعه دهند. این عبارت طوری همه گیر شده که حتی امروزه شهروندان و مردم در تمام دنیا این کابل را با عبارت RG و اعداد واقعی کنار آن می شناسند. در واقع این عبارات امروزه در ارتش منسوخ شده اند و امروزه از محافظ های ویژه ای به نام MIL-C-17 استفاده می شود.

کابل RG59:

یک نوع کابل کواکسیال است که مخفف Radio Guide است. این کابل اغلب برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی کم قدرت استفاده‌ می‌شود.

 • از اصلی ترین ویژگی ‌های این کابل‌ها قطر مغزی آن‌ها است.
 • RG59 کابل‌های دارای محدودیت تا 500 متر هستند.
 • این نوع کابل ها از نوع امپدانس 75 در نصب دوربین‌های مدار بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • RG6, RG58, RG11 از دیگر انواع کابل های کواکسیال به شمار میروند.

استفاده از کابل های کواکسیال چه مزایایی به همراه دارد؟

هنوز هم سیم کشی بسیاری از خانه های قدیمی از کابل کواکسیال استفاده می کنند. پس بسیاری از وسایل الکترونیکی که به صورت روزانه از آن ها استفاده می کنید با کواکسیال سازگار هستند. از دیگر مزایای استفاده از کابل های کواکسیال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه سیم کشی ارزان
 • مقاومت خوب در برابر تداخل الکترومغناطیسی
 • دوام بالا در برابر عوامل تهدید کننده سلامت کابل
 • نصب  و پیکربندی آسان
 • گسترش راحت کابل های کواکسیال

کابل RG59 مغز مس 0.6 – 500 متر

کابل کواکسیال RG59 تمام مس یکی از اصلی ترین معیارهای یک تصویر مناسب، استفاده از یک کابل مناسب و با کیفیت است. کابل کواکسیال RG59 ساده با مغزی 0.6 میلیمتر یکی از انواع کابل های مورد استفاده در تجهیزات دوربین مداربسته می باشد. جنس مغزی این کابل کواکسیال از مس می باشد و دارای قطر 0.6 میلیمتری است. مقدار امپدانس یا مقاومت الکتریکی در این کابل RG59 برابر 75 اهم می باشد که جهت استفاده در آنتن دو قطبی می باشد. همچنین روکش این کابل از پلاستیک با دوام ساخته شده است. از این کابل کواکسیال RG59 در اتصالات دستگاه های ماهواره ای، VCR و یا DVR استفاده می شود. این کابل به منظور استفاده در ولتاژ پایین تصویر و همچنین در رادیو فرکانس ها می باشد.

کابل کواکسیال RG59 ساده با مغزی 0.6 مناسب مسافت تا 500 متر است که می تواند با کمترین نویز تصاویر را از دوربین مداربسته به DVR منتقل کند. مهم ترین و بارز ترین ویژگی کابل کواکسیال این است که به دلیل وجود روکش و شیلد، اطلاعات ارسالی و دریافتی در مسیر دچار نویز و تداخل امواج نخواهند شد. از سایر مزایای این محصول می توان گفت که هزینه تولید کابل coaxial پایین می باشد در نتیجه در میان تولید کنندگان تجهیزات پسیو شبکه از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

نوع کابل کابل کواکسیال RG59
طول کابل 500 متر
جنس سیم داخل کابل مس
جنس رویه کابل PVC
شکل هادی (سیم) مس کلاس 5
رنگ روکش بیرونی کابل مشکی
جنس عایق مغزی یا عایق دی الکتریک مس
امپدانس مشخصه 75 اهم
توضیحات مغزی 0.6 میلی متر ( مس )
شیلد : 64 رشته ی CCA با ضخامت 0.12 میلی متر + لایه پی وی سی
دارای یک شیلد اضافه از جنس فویل آلومینیوم

ویژگی های کابل RG59 مغز مس 0.6 – 500 متر

 • کابل کواکسیال مناسب دوربین مداربسته RG 59 تمام مس
 • حلقه 500 متری
 • کابل کواکسیال RG 59 شیلد مس، مغزی مس 06
 • کابل استاندارد کواکسال (کواکسیال) 75 اهم
 • دارای 2 فویل برای کاهش تاثیرات نویز
 • جنس مفتول از مس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *