کابل RG59 ترکیبی 0.7 بلدن مغزی مس شیلد پرتراکم 305 متر پیام بگذارید

کابل

در صنعت برق از اصلی ترین ابزار جهت هدایت انرژی الکتریکی سیم و کابل ها هستند. کابل ها نقش بسیار پر اهمیتی دارند. کابل دو یا بیشتر سیم عایق بندی شده است که در یک ژاکت پیچیده شده است. در کامپیوترها، در انتقال دادن برق، انتقال دادن دیتای شبکه، انتقال دادن سیگنال های دیتا و تلفن، انتقال دادن فرمان برای ماشین های الکتریکی و… .کابل ها در تاسیسات الکتریکی نیز اهمیت زیادی دارند. باید اصول اولیه در انتخاب و نصب و کاربرد و شرایط نگهداری از کابل را به درستی اجرا کنیم تا آسیبی در سیستم ایجاد نکند.

ساختمان کابل ها

کابل ها بر اساس نوع کاربردی که دارند بسیار متنوع هستند و به شکل های گوناگون در بازار یافت می‌شود. کابل ها در زمینه تاسیسات الکتریکی هم از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار هستند. اما اگر بخواهیم کلی به به این موضوع نگاه کنیم، اصلی ترین وظیفه کابل انتقال جریان برق است.

ساختمان و اجزای تشکیل دهنده کابل های مخابراتی کاملآ با کابل های مورد استفاده در صنعت برق فشار قوی و فشار ضعیف تفاوت دارند. اما بطور کلی کابل ها همواره از دو قسمت اصلی هادی و عایق تشکیل شده‌اند. تفاوت کابل ها ناشی از نوع کاربرد آنهاست. یعنی نوع کاربردشان موجب می‌شود که جنس، شکل، تعداد، سطح مقطع هادی ها و عایق ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این تفاوت ها موجب تقسیم بندی کابل ها می‌گردد. کابل کاربردهای بسیار زیادی دارد و از زمان ابداع آن به یکی از مهم ترین اجزای صنعت برق تبدیل شده است. از جمله کاربردهای عام و گسترده کابل می توان موارد زیر را نام برد:

 • کامپیوتر
 • انتقال برق
 • انتقال دیتای شبکه
 • انتقال سیگنال تلفن و دیتا
 • انتقال فرمان برای ماشین مکانیکی

کابل های کواکسیال

کابل های کواکسیال که از سال 1936 وارد بازار سیم و کابل شدند، نوعی از کابل می باشند که در داخل آن ها از یک رسانا یا هادی استفاده شده است. کابل کواکسیال یا هم محور یک نوع کابل مسی است که از یک نوع پوشش فلزی خاص و دیگر مولفه ها برای حفاظت از داده ها و جلوگیری از تداخل سیگنال استفاده می کند. این رسانا به کمک عایق پلیمری پوشش داده می شود که به منظور حذف میدان های الکتریکی خارج از این کابل، یک لایه ی مسی ساده یا قلع اندود، با نوار آلومینیوم فویل به نام اسکرین روی لایه عایق کشیده می شود. یکی از مهم‌ترین بستر‌های انتقال سیگنال، کابل کواکسیال است.

اجزای درون کابل کواکسیال به طور جزیی در زیر توضیح داده می شود:
هسته کابل کواکسیال شامل سیمی فلزی می باشد که اولین رسانای مود در سیم است. این هسته با یک لایه از عایق ضد برق غیر رسانا احاطه شده است که دور خود این عایق با تور فلزی، فویل و یا قیطان پوشیده شده است. قیطان رسانای دوم این سیم می باشد. در آخر کل سیم در جلد خارجی محافظی یا پوششی پیچیده شده است که همه چیز را کنار هم نگه می دارد.

کابل کواکسیال شامل:

 • رسانای درونی هادی (مغزی): از جنس های مختلف تولید می‌شود و بهترین آن‌ها مس است زیرا جنس هایی مانند آلومینیومی‌ و آلومینیومی روکش شده با مس، ممکن است با اکسیژن ترکیب و اکسید شوند در نتیجه سبب ضعیف شدن سیگنال می‌شوند.
 • عایق جدا‌کننده مغزی از شیلد: که از جنس پلیمر است و معمولا از پلی اتیلن استفاده می‌شود.
 • اسکرین یا شیلد سیم مسی ساده یا قلع اندود: که به صورت بافت در می‌آیند و به همراه نوار آلومینیومی استفاده می‌شود. هدف ایجاد این قسمت حذف میدان های خارج از کابل است.
 • روکش

کاربردهای کابل کواکسیال:

کابل کواکسیال طراحی شده است تا سیگنال هایی با فرکانس بالا را حمل کند و از آن سیگنال ها در برابر اینترفرنس های الکترو مغناطیسی (EMI ) محافظت کند. از کابل کواکسیال در مسافت‌ های بلند برای ایجاد ارتباط بین شبکه‌های رادیویی، شبکه‌های تلوزیونی و تلفنی کاربرد دارد. از مزایای دیگر این کابل ها می توان به پهنای باند نسبتا وسیع، دوام‌ و پایداری خوب آن‌ها و همین طور موج انتقالی کاملا محافظت شده اشاره کرد. کابل کواکسیال کوتاه برای ارتباط بین تجهیزات تصویری و اندازه گیری مناسب است.دهمچنین از کابل کواکسیال میکرو برای تجهیزات نظامی، دستگاه اسکن مافوق صوت استفاده می‌شود. هزینه زیاد برای نصب و افت سیگنال در فواصل زیاد هم از معایب آن است.

کابل RG چیست؟

انواع مختلفی کابل کواکسیال داریم که تفاوت آنها در امپدانس و اندازه است. اندازه به کلفتی کابل گفته می‌شود و با عدد RG یا Radio Guide سنجیده می‌شود. هر چه این عدد بزرگتر باشد یعنی هسته هادی مرکزی باریکتر است و برای انتقال دیتا در فواصل بیشتر حتی تا 500 متر کاربرد دارد پس در ستون مهره شبکه ها و کابل ماهواره و کابل تلویزیون و دوربین مدار بسته قابل استفاده است. مثلابه عنوان مثال کابل کواکسیال با RG پایین، در دوربین مدار بسته و مصارف کنترل از راه دور زیاد مناسب نیست اما در شبکه های کامپیوتری و سیستم های رادیویی مانند بی سیم های نظامی مناسب است.

انواع استاندارد کابل کواکسیال (RG59) چیست؟

استانداردهای مختلفی برای ساخت کابل های کواکسیال تدوین شده است که تفاوت آنها در مشخصات امپدانس، قطر یا ابعاد فیزیکی و نوع ماده عایق به کار رفته در کابل و غیره است. استانداردهای متداول کابل های کواکسیال ،RG11 RG6، RG59 و RG58 است.

یکی از استانداردهای رایج برای ساخت کابل کواکسیال، استاندارد RG59 است. این کابل در انواع مختلف و با عنوان هایی مانند مس، روکش مس، تک فویل و دو فویل در بازار وجود دارد. در کابل های RG59 قطر مغزی بین 1.2 تا 1.8 میلی متر است. از کابل RG59 برای انتقال تصاویر آنالوگ و انتقال داده های دوربین های مدار بسته استفاده می شود. به صورت کلی در پهنای باند فرکانس‌ های پایین ‌تر از کابل های RG59 استفاده می شود.

توجه داشته باشید که کابل های RG59 دارای محدودیت طول حداکثر 500 متر هستند. در صورتی که نیاز به انتقال سیگنال به مسافت های بیش از 500 متر دارید، باید از تقویت کننده یا فیبر نوری استفاده کنید.

یک استاندارد متداول دیگر RG58 است که هسته مسی در مرکز این نوع کابل ها قرار می گیرد. این هسته می تواند به شکل یک مفتول یا چند تار به هم تابیده باشد. این دسته از کابل ها بیشتر در شبکه ‌های کامپیوتری و سیستم ‌های انتقال رادیویی مانند بی سیم ‌های نظامی استفاده می شوند و جهت انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته یا سیستم ‌های کنترل از راه دور، چندان مناسب نیستند.

 کابل کواکسیال (RG59)

کابل کواکسیال نوع خیلی رایج از کابل انتقال داده های محافظت شده می باشد که از دو رسانا ساخته شده است و به طور هم محور جهت دار شده اند اما توسط یک لایه عایق از هم جدا شده اند.
یکی از مشخصات بارز کابل کواکسیال این است که در حالت گیرندگی هیچ نویزی نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد آن شود و در حالت فرستندگی هیچ تشعشع و تابشی در طول کابل دیده نمی‌شود. یعنی موج انتقالی کاملاً شیلد و محافظت می‌شود.

کابل های RG 59/U برای انتقال پهنای باند از سیستم های Closed System TV کاربرد دارند و در سیستم های ویدئویی آنالوگ و دوربین مدار بسته استفاده می‌شود یعنی جایی که انتقال با فرکانس بالا نیازی نیست.

بهترین جنس برای مغزی و شیلد کابل آرجی59 فلز مس می باشد، در بازار انواع و اقسام این مغزی و شیلد تهیه شده از انواع آلیاژ مس و مس خالص موجود است که فاصله قیمت آنها متغییر است طول کابل مورد استفاده برای دوربین های مداربسته مورد استفاده شما توسط کارشناس نصب تعیین می شود و همواره نقطه بهینه آن است که کمترین میزان کابل استفاده شود چرا که طول کابل مورد استفاده بین دوربین مداربسته و دستگاه دی وی آر با کیفیت تصویر ظبط شونده در دستگاه رابطه عکس دارد.

کابل RG59 ترکیبی 0.7 بلدن مغزی مس شیلد پرتراکم 305 متر

کابل RG59 تشکیل شده از 2 رسانا می باشد که این 2 رسانا توسط عایقی از یکدیگر جدا هستند اما دارای جهتی هم محور هستند. به منظور مقاومت کابل در برابر آسیب، کابل کابل کواکسیال rg59 دارای روکش می باشد. این روکش از جنس پلی اتیلن بوده که درون این روکش شیلد از نوع مسی و فویل قرار دارد و در مرکز آن هسته ای به قطر 0.8 قرار گرفته است. این کابل‌ها دارای امپدانس مخصوص به خود هستند. کابل ترکیبی به این معناست که بهمراه کابل کواکسیال، کابل برق هم در کنار خود بهمراه دارد.

کابل ترکیبی RG59 و برق تمام مس کابلی است بسیار مشابه کابل آنتن و کار آن نیز مشابه کابل آنتن انتقال تصویر می باشد. کیفیت این کابل ترکیبی با کیفیت تصویر ضبط شده در دستگاه دی وی آر رابطه مستقیم دارد. این کابل به طول 500 متر می باشد و به شکل قرقره بسته بندی شده که جنس آن تمام مس است. یکی از مشخصات بارز کابل کواکسیال ترکیبی این است که در حالت گیرندگی هیچ نویزی نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد شود.

این کابل RG59 سیامی مخصوص استفاده در فضای باز است. کابل مجهز به دو کاپشن برای محافظت حداکثر از عناصر است. جلیقه داخلی از جنس PVC و جلیقه بیرونی با PE ساخته شده است. کاپشن PE باعث می شود کابل در مقابل هوای سرد، رطوبت، مواد شیمیایی، سایش، برش و حتی رعد و برق بسیار مقاوم باشد. در حالی که ژاکت داخلی محافظت بیشتری را به هادی ها می بخشد.

 

استفاده از کابل آرجی ترکیبی چه مزیت هایی دارد :

 • قابلیت یکپارچه سازی برق کلیه دوربین ها برای استفاده از یک منبع تغذیه و بالابردن اطمینان به دلیل جمع شدن برقها در یک رک امکان استفاده از یو پی اس برای برق اضطراری میسر شده و اطمینان پکیج دوربین بالا می رود.
 • قابلیت یک پارچه سازی و قرار دادن تغذیه دوربین ها در یک نقطه متمرکز (در صورت استفاده نکردن از این کابل باید بصورت اجباری برق دوربین مدار بسته را از نزدیک ترین پریزبرق تامین کرد که این امر باعث نا امن بودن و امکان قعطی را فراهم می کند و یا باید یک سیم برق مجزا در کنار کابل دوربین نصب کرد که توجیح و صرفه اقتصادی ندارد.)

مشخصات فنی محصول:

نام محصول: کابل ترکیبی برق +کواکسیال

مشخصات کابل برق: 0.25*2

سطح مقطع مغزی مس: 0.7 میلیمتر مربع

تعداد شیلد: 96

متراژ قرقره : 305 متری

ریز بافت با تراکم بالا

کابل RG59 ترکیبی

قطر مغز کابل: 0.7mm

مغز: مس

شیلد آلومینیوم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *