مشخات کابل شبکه CAT6 SFTP اشنایدر اکتاسی با پوشش LSZH طول 500 متر

همه چیز راجب کابل شبکه

برای ارسال داده ای از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر تحت نظر شبکه، داده ی مدنظر حتما باید برخی مراحل سخت افزاری را پشت سر بگذارد، به عنوان مثال باید کد گذاری شود، دسته بندی شود، مقصدش مشخص شود و در آخر به داده ای قابل انتقال تبدیل شود تا بتواند از طریق کابل در شبکه منتقل شود. در حقیقت کابل شبکه محیط انتقال برای دستگاه ها در شبکه است که فقط قادر به انتقال صفر و یک (جریان و ولتاژ الکتریکی) می باشد.

“به عبارت ساده تر کابل شبکه یک بستر ارتباطی است که برای تبادل داده، اشتراک گذاری و اتصال یافتن دستگاه های یک شبکه به یکدیگر و یا به سایر شبکه ها، مورد استفاده قرار می گیرد.”

نحوه نامگذاری کابل شبکه ( دسته بندی های کابل LAN)

نحوه نام گذاری و دسته بندی هر کابل شبکه با توجه به ارتقاء ها و ویرایش هایی که در آن کابل به وجود می آید انجام می شود ، به طور مثال کابل Cat5 به Cat5e تبدیل شد ، e آخر CAT5e به منظور Enhanced و یا بهبود یافته است ، به این دلیل که سرعت انتقال اطلاعات از 10 مگابایت بر ثانیه به 100 مگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرد ، همینطور این مورد را در دیگر دسته بندی های Cat8 , Cat7 , Cat6 نیز می بینیم ، به طور مثال در کابل Cat6a منظور از a آخر Augmented است به معنی افزایش ، چون پهنای باند در کابل Cat6a از 250 مگاهرتز به 500 مگاهرتز افزایش یافته است و کابل شبکه Cat6a به وجود آمده است . زمانی که در یک کابل شبکه تغییرات زیادی به وجود می آید یک دسته بندی جدید به وجود می آید و تغییرات کوچک تری که بر روی آن اعمال می شود در داخل همان دسته بندی تغییراتی شکل می گیرد.

چند نوع کابل شبکه داریم؟

کابل های شبکه در دو نوع شیلد دار و بدون شیلد وجود دارند. در واقع کابل شبکه در حالت کلی به دو دسته ی STP و UTP تقسیم می شوند که البته هر یک از این دسته ها منحصرآ به زیر مجموعه های دیگری تقسیم میشوند.STP مخفف واژه ی Shielded Twisted Pair به معنی زوج به هم تابیده ی شیلد دار است.وجود شیلد در کابل ها بمنظور جلوگیری از نویزهای داخلی و خارجی طراحی شده است، UTPمخفف واژه ی Unshielded Twisted Pair  به معنی زوج به هم تابیده ی بدون شیلد است که فاقد حذف نویز ها می باشد.

کابل شبکه زوج سیم به تابیده

کابل شبکه در کابل کشی ساختیافته اقتصادی ترین و البته بیشترین کابلی که مورد استفاده قرار میگیرد کابل های زوج سیم بهم تابیده است که نسبت به مدیاهای دیگر بوده و نصب آن آسانتر می باشد و همچنین ابزار نصب آن نیز هزینه بر نمی باشد. توجه داشته باشید که کابل های FTP,SFTP,ScTP و سایر موارد نمونه های از کابل STP می باشند.

کابل شبکه CAT6 SFTP اشنایدر اکتاسی با پوشش LSZH طول 500 متر

کابل شبکه CAT6 SFTP اشنایدر اکتاسی مشتمل بر 4 زوج سیم تمام مس بهم تابیده می باشد که به هر زوج سیم Twisted Pair گفته می شود. کلمه مخفف SFTP بجای عبارت Sheilded & Foilded Twisted Pair قرار گرفته است بدین معنی که این نوع کابل شبکه دارای یک پوشش فویل فلزی بدور کل 4 زوج سیم و البته یک لایه شیلد فلزی بر روی فویل فلزی می باشد و بخاطر همین ساختار بهتر است که کلمه مخفف بصورت SF/UTP آورده شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.