کابل شبکه نگزنس

کابل شبکه نگزنس

آشنایی با کابل شبکه نگزنس

کابل شبکه یکی از مهم‌ترین و پر استفاده ترین تجهیزات سخت‌افزاری پسیو شبکه هستند که با نام کابل LAN هم شناخته می‌شود.

برند نگزنس یکی دیگر از برند‌های فرانسوی معتبر و با سابقه در ساخت تجهیزات شبکه است. که محصولاتی با کیفیت بالا و مثال‌زدنی مطابق با استاندارد‌های جهانی تولید و عرضه می‌کند. البته این برند ابتدا آمریکایی بود ولی بعدها امتیازش را به فرانسه داد.

شرکت نگزنس کابل‌های شبکه خود را در انواع UTP و SFTP در دسته بندی‌های Cat7 ، Cat6 و Cat5 و با روکش‌هایی از جنس LSZH و PVC تولید می‌کند که در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی کابل‌های شبکه نگزنس می‌پردازیم.

 

کابل شبکه نگزنس

انواع کابل شبکه نگزنس بر اساس دسته بندی:

 • کابل شبکه نگزنس Cat5:

این نوع کابل شبکه که در دسته‌بندی Cat5 قرار دارد می‌تواند سرعت انتقال 100 مگابایت بر ثانیه را با پهنای باند 100 مگاهرتز فراهم کند.

 

 • کابل شبکه نگزنس Cat5e:

این نوع کابل شبکه که در دسته‌بندی کابل شبکه CAT5e  قرار دارد می‌تواند سرعت انتقال 100 مگابایت بر ثانیه را با پهنای باند 100 مگاهرتز فراهم کند. کابل شبکه Cat5E با حداکثر طول 100 متر می‌تواند از سرعت انتقال 1 گیگابیت پشتیبانی کند.

 

 • کابل شبکه نگزنس Cat6:

این نوع کابل شبکه که در دسته‌بندی کابل شبکه CAT6 قرار دارد می‌تواند سرعت انتقال 1 گیگابایت بر ثانیه را با پهنای باند 250 مگاهرتز فراهم کند. کابل شبکه Cat6 با حداکثر طول 37 متر می‌تواند از سرعت انتقال 10 گیگابایت پشتیبانی کند.

 

 • کابل شبکه نگزنس Cat6a:

این نوع کابل شبکه که در دسته‌بندی کابل شبکه CAT6a قرار دارد می‌تواند سرعت انتقال 10 گیگابایت بر ثانیه را با پهنای باند 500 مگاهرتز فراهم کند.

 

 • کابل شبکه نگزنس Cat7:

این نوع کابل شبکه که در دسته‌بندی کابل شبکه CAT7 قرار دارد می‌تواند سرعت انتقال 25 گیگابایت بر ثانیه را با پهنای باند 600 مگاهرتز فراهم کند.

با افزایش شماره این دسته بندی، سرعت بیشتر، نویز کمتر و پنهای باند بیشتر می‌شود. به عنوان مثال کابل شبکه 6Cat نسبت به 5Cat، سرعت و پهنای‌باند بیش‌تر و نویز‌پذیری کمتری دارد.

در نام‌گذاری(e) کنار اعداد به معنی Enhanced یا بهبود یافته است که منظور افزایش سرعت انتقال داده است.

در نام گزاری(a) کنار اعداد به معنی Augmented یا افزایش یافته است که منظور افزایش پهنای باند است.

 

روکش کابل شبکه نگزنس:

تمامی کابل‌های شبکه از لحاظ جنس روکش به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند.کابل شبکه نگزنس

 • روکش LSZH:

در ساختار این نوع کابل از هیچگونه هالوژنی استفاده نشده است و در هنگام آتش سوزی از خود دود سمی تولید نمی‌کند.

 • روکش  PVC:

  دارای انعطاف پذیری مناسبی بوده و نسبت به کابل با روکش LSZH دارای قیمت پایین تری است.

 

کابل نگزنس تست فلوک

 به کمک آزمایش هایی مانند تست فلوک می توان صحت عملکرد کابل ها در شبکه را بررسی کرد. تست فلوک یکی از مهم ترین ابزارهایی است که کارشناسان از آن استفاده می کنند و به دو روش چنل و پرمننت انجام می گیرد.

 • تست چنل: در این نوع تست دو سر کابل کیستون زده شده و به دستگاه متصل می شود. البته باید توجه داشته باشید که کابل متراژی برابر با ۹۰ متر داشته باشد.
 • تست پرمننت: در این تست نیز دو سر کابل به متراژ ۹۰ متر کیستون زده شده و سپس به دستگاه وارد می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد. تست پرمننت پیشرفته تر و تخصصی تر از تست چنل است و کابلی که تست پرمننت را پاس کند، تست چنل را نیز می گذراند.

همراهان گرامی برای اطلاع از نحوه خرید انواع کابل شبکه نگزنس و مشاوره رایگان با گروه کارشناسان آرادشبکه در تماس باشید.

keyboard_arrow_up