RG59 ترکیبی 06 بلدن .مغزی مس شیلد پرتراکم متراژ 305 متر پیام بگذارید

کابل چیست؟

هر جا که باشید، در خودرو، خیابان، درون منزل، محل کار، دانشگاه و حتی خارج از شهر، فقط کافیست نگاهی به اطراف خود بی اندازید و ببینید که دنیای ما چگونه به انواع کابل وابسته شده است و این وسیله چه کاربرد وسیعی در دنیای امروز ما دارد. کابل نوعی هادی است، دارای یک پوشش عایق. به طور عمده در ساختمان کابل‌ها به طور عمده دو دسته مواد هادی و عایق بکار می‌روند. از کابل ها برای انتقال داده و اطلاعات بین رایانه ها، روترها و سایر اجزای تشکیل دهنده یک شبکه استفاده می شود. کابل ها در واقع حامل اطلاعاتی هستند که از طریق آن ها، داده ها جریان پیدا می کنند. یکی از این کابل ها، کابل کواکسیال است که فناوری آن به قرن بیستم میلادی باز می گردد.

کابل‌ها بر اساس نوع کاربردی که دارند بسیار متنوع هستند که هر یک وظیفه خاصی را به عهده دارند و در مجموع قابلیت هدایت الکتریکی و استقامت الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی کابل را ایجاد می‌کنند و به شکل‌های گوناگون در بازار یافت می‌شود. ساختمان کابل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از :

 1. هادی
 2. عایق
 3. پوسته عایق
 4. پوسته هادی
 5. پوسته فلزی
 6. پرکننده
 7. زره و غلاف

 

کابل کواکسیال

کابل هم‌ محور یا همان کابل کواکسیال کابلیست با مغز رسانایی داخلی که با پوشش عایق نارسانای منعطفی احاطه شده ‌است؛ روی این لایه منعطف نیز لایه رسانای ظریفی برای انعطاف کابل به هم بافته شده ‌است. کابل کواکسیال رایج ترین نوع کابل برای انتقال امن داده ها است. به عبارتی کابل کواکسیال نوع خیلی متداول از کابل انتقال داده های محفاظت شده می باشد که از دو رسانا تشکیل شده است و به طور هم محور جهت دار شده اند اما به وسیله یک لایه عایق از هم جدا تفکیک شده اند.

کابل کواکسیال که به کابل آنتن هم معروف است در ابتدا به عنوان کابل تلویزیون و برای اتصال تلویزیون به آنتن ماهواره استفاده شد و هم کاربرد خانگی داشت و هم تجاری. گاهی هم مخابرات برای اتصال دفاتر مرکزی به دکل های تلفنی نزدیک مشتری از آن استفاده می‌کرد.

از کابل کواکسیال برای اولین بار جهت اتصال کابل تلویزیون به تجهیزات آنتن ماهواره استفاده شد. بعدها شرکت های مخابراتی از این نوع کابل ها به منظور ارتباط پست های تلفن در محل مشترک با مراکز مخابراتی استفاده کردند. با ظهور شبکه های کامپیوتری و اینترنت، از کابل کواکسیال به عنوان رابط های شبکه برای اتصال کامپیوترها و دیگر تجهیزات شبکه استفاده شد اما امروزه با گسترش کابل های اترنت، دیگر از آنها استفاده چندانی در شبکه های کامپیوتری نمی شود.

 

اجزایی تشکیل دهنده کابل کواکسیال

کابل کواکسیال به صورت کلی از یک مغزی رسانا تشکیل شده که اطراف آن با یک پوشش نارسانا و عایق پوشیده شده است.

مغزی :

مغزی از یک نوع رسانا یا هادی ساخته شده است. مهم ترین خصوصیت این کابل قطر مغزی آن است و هر چقدر قطر مغزی بیشتر باشد، سیگنال در مسافت بیشتری بدون تضعیف می تواند در آن منتشر شود. جنس مغزی کابل می تواند از جنس مس، آلومینیوم و یا  مس باشد اما معمولا از مس استفاده می شود. چرا که سیگنال ها با تضعیف کمتری در آلیاژ مس انتشار پیدا می کنند.

عایق جدا‌کننده مغزی از شیلد:

این عایق نقش جدا کردن مغزی از شیلد را برعهده دارد. از جنس پلیمر است و معمولا از پلی اتیلن استفاده می‌شود، در اطراف مغزی کابل یک لایه پلاستیکی از جنس فوم قرار دارد که معمولا رنگی سفید یا شفاف دارد.

عایق بیرونی یا روکش :

لایه انتهایی کابل کواکسیال یک لایه PVC است که در اطرف آن قرار می گیرد و از کابل محافظت و آن را عایق می کند. جهت اتصال کابل های کواکسیال از کانکتور BNC استفاده می ‌شود. کانکتور BNC نیز مانند کابل کواکسیال در دو نوع 50 و 75 اهم تولید می شود. انواع کانکتور BNC شامل لحیمی، پرسی و پیچی است.

شیلد یا شبکه مسی:

سیم مسی ساده یا قلع اندود که به صورت بافت در اطراف عایق جدا ‌کننده مغزی قرار دارد و به همراه نوار آلومینیومی استفاده می‌شود. کابل‌ های کواکسیال معمولا دارای دو نوع شیلد سیم ‌بافته و فویل هستند. با اینکه بیشتر کابل های کواکسیال‌ هر دو نوع شیلد را در ساختار خود دارند، بعضی از انواع آنها مانند RG59 از یک نوع شیلد استفاد می‌ کنند. شیلد از تداخل نویزها با سیگنال‌ های موجود در کابل اجتناب می کند و کیفیت سیگنال را افزایش می دهد. به صورت کلی، هر چقدر تعداد شیلد بیشتری در کابل وجود داشته باشد، کیفیت کابل بالاتر بوده و برای استفاده در فواصل طولانی مناسب تر است.

 مزایای کابل کواکسیال:

 • قابلیت اطمینان: سیگنال هایی که از تداخل الکتریکی خارجی منتقل می شوند را توسط لایه ای از عایق، محافظت می کنند که این موضوع، آنها را بسیار قابل اعتماد ساخته است.
 • مسافت: برای انتقال سیگنال در مسافت فیزیکی نسبتاً طولانی تر مناسب اند.
 • چند منظوره: کابل های کواکسیال دارای کاربردهای مختلفی از جمله انتقال سیگنال های فرکانس رادیویی، ساخت و ساز، بکسل وسایل نقلیه و کشتی های اتصال دهنده هستند.
 • بادوام: این کابل ها نسبت به سایر کابل های دوربین مداربسته دوام بیشتری دارند، زیرا از مواد بسیار سختی که معمولاً در مقابل عناصر ساییدگی و پارگی مقاوم هستند ساخته شده اند.

 کابل کواکسیال (RG59)

سایز و اندازه کابل کواکسیال آن را نسبت به دیگر انواع کابل نظیر کابل زوج سیم به هم تابیده و اترنت متمایز می‌کند. رایج ترین اندازه کابل کواکسیال RG 6 و RG 11 و RG 59 است. کابل کواکسیال ارجی RG59 کابلی است بسیار مشابه کابل آنتن و کار این کابل نیز مشابه کابل آنتن انتقال تصویر است. کابل های RG 59/U برای انتقال پهنای باند از سیستم های Closed System TV کاربرد دارند و در سیستم های ویدئویی آنالوگ و دوربین مدار بسته استفاده می‌شود. یعنی جایی که انتقال با فرکانس بالا نیازی نیست.

کیفیت این کابل با کیفیت تصویر ضبط شده در دستگاه دی وی آر رابطه مستقیم دارد. کیفیت کابل ارجی 59 rg را پارامترهایی چون جنس مغزی کابل، جنس شیلد کابل(سیم هایی که اطراف مغزی کابل را فرا گرفته اند) و کیفیت پلاستیک مورد استفاده به عنوان روکش کابل وابسته است.

 

کاربرد کابل کواکسیال (RG59) چیست؟

کواکس طراحی شده است تا سیگنال هایی با فرکانس بالا را حمل کند و از آن سیگنال ها در برابر اینترفرنس های الکترومغناطیسی (EMI) محافظت کند. بیشتر مردم شاید با سرویس کابل تلویزیون (CATV) سر کار داشته باشند و یا احتمالا خیلی دوست دار این نیستند که خاطرات به هم پیچیدن و درست کردن پشت تلویزیون را امتحان کنند و آخر کابل را به خروجی روی دیوار و به پشت تنظیمات تلویزیون وصل کنند.

در مکان های مختلفی از کابل کواکسیال استفاده می شود. یکی از مهم ترین کاربرد این کابل ها انتقال فرکانش تلویزیونی و رادیویی است. در واقع از این نوع کابل ها، جهت برقراری ارتباط بین شبکه های مخابراتی، تلویزیونی و رادیویی مخصوصآ در فاصله های طولانی استفاده می شوند.

اما این نوع کابل ها در بسیاری از دیگر تجهیزات پیدا می شوند مانند رسانه های رادیو تبلیغاتی، رادیو آماتوری، سیستم های کابل زیر دریا، دوربین مدار بسته (CCTV)، تجهیزات ویدیویی خانه و نرم افزارهای اترنت پهن باند و سیستم های تلفن سانترال در شرکت ها و کارخانه های تولیدی تا دستگاه های اندازه گیری الکترونیکی و تجهیزات نظامی از کابل های کواکسیال استفاده می شود.

خصوصیات کابل RG59

 1. مهمترین خصوصیت این کابل قطر مغزی آن است. در کابل های RG59 قطر مغزی بین 1.2 تا 1.8 میلیمتر می باشد. جنس مغزی کابل میتواند از مس، آلومینیوم و یا آلیاژ مس باشد.
 2. در اطراف مغزی کابل یک لایه پلاستیکی از جنس فوم قرار دارد که معمولا رنگی سفید یا شفاف دارد. این عایق نقش جدا کردن مغزی از شیلد را برعهده دارد.
 3. پس از عایق یک لایه از شیلد بافته شده وجود دارد. شیلد و فویل اطراف کابل وظیفه جذب نویز را برعهده دارند. به ویژه در مسیرهای طولانی ضخامت و جنس شیلد از اهمیت بالایی برخوردار می شوند.
 4. لایه پایانی کابل یک لایه PVC در اطرف کابل است که کابل را عایق و محافظت می کند.

کابل کواکسیال ترکیبی چیست؟

از جمله کابل های محبوب در بازار، کابل کواکسیال ترکیبی است که به طور موازی و در کنار هم می‌تواند دیتا و برق را انتقال دهد بدون آنکه روی کیفیت سیگنال تاثیری بگذارد. از مزایای کابل کواکسیال ترکیبی همین بس که در کنار کیفیت و ظرفیت مناسب انتقال دیتا و تصویر، مقرون به صرفه نیز است. مهمترین کاربرد کابل کواکسیال ترکیبی در دوربین مدار بسته است.

ارجی 59 ترکیبی 06 بلدن .مغزی مس شیلد پرتراکم متراژ 305 متر

این نوع از کابل کواکسیال یا دوربین مداربسته از نوع RG59 ترکیبی محصول شرکت Belden – بلدن است. کابل ترکیبی بلدن RG59 – مغزی 0٫6 تمام مس بلدن یکی از محصولات برند آمریکایی بلدن است. این شرکت در سال 1902 فعالیت خود را در زمینه تجهیزات شبکه آغاز کرده است. محصولات این شرکت در کشور چین تولید می‌شود.

کابل کواکسیال ترکیبی RG59 305m، یکی از ابزارهای جانبی دوربین مداربسته می باشد که به منظور اتصال دوربین مداربسته به برق مورد استفاده قرار میگرد. این کابل همراه با یک کابل برق ارائه می شود. روکش این کابل از نوع پلاستیکی می باشد و مقاومت بسیار بالایی دارد. در بسیاری از مواقع کابلی که به منظور استفاده در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار میگیرد اهمیت داده نمی شود. در واقع در این پروژه ها دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره ساز بیشتر از سایر موارد مورد اهمیت قرار میگیرد.

متراژ این محصول 305 متر می باشد. نوع بسته بندی کابلRG59 به صورت قرقره است و جنس روکش پلی اتیلن شیلد دار و فویلدار می باشد. این کابل دارای 64 رشته شیلد است و دارای مغزی تمام مس است. این کابل دارای یک لایه PVC مرغوب و به رنگ مشکی است.

دلیل نام گذاری

 1. نام این کابل برگرفته شده از شکل آن است که ترکیب کابل تصویر و برق 12 ولت را دارد، برای سهولت کار و کاهش هزینه ها بسیار مناسب است.
 2. برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته به دی وی آر و یا دستگاه ضبط کننده دیجیتال نیاز به کابل RG می باشد. اما در صورتی که از ترانس مرکزی و یا UPS برای تغذیه دوربین ها استفاده شود نیاز به کابل ترکیبی است که شامل کابل تصویر و برق در کنار هم باشد.
 3. این کابل ها را می توان برای مسیر های تا 100 متر برای هر دوربین استفاده نمود بدون آنکه افت تصویری را داشته باشیم. کابل تصویر و برق با آنکه در کنار هم هستند اما یه وسیله فویل و پلاستیک از هم جدا شده اند.
 4. اگر نصاب دوربین مداربسته هستید و یا کارشناس و علاقه مند به سیستم های مداربسته باشید حتما چند سالی هست که با این کابل های ترکیبی آشنا شدید.دکابل ترکیبی یعنی کابل تصویر که به همراه دو یا چند رشته کابل مسی افشان یا مفتولی تولید می شود .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *