جستجو

محصول پیشنهادی

جدیدترین محصولات

آخرین مقالات

باما تماس بگیرید

خرید کابل شبکه ارزان

همه چیز درباره کابل شبکه

اگر مایلید درباره تاریخچه کابل شبکه و انواع کابل شبکه بدانید یا اینکه مشتاق هستید بدانید اصلا کابل شبکه چیست و چه انواعی دارد. و یا هر کدام از این کابل ها چه کاربردی دارد؟ پس همراه ما باشید.

 

تاریخچه کابل شبکه

ایده ارتباطات دیجیتالی در سال ۱۸۴۴ توسط ساموئل مورس و اختراع تلگراف ارائه شد. شاید در نگاه اول با آنچه که ما امروز داریم بسیار متفاوت باشد اما اساسا یکی است. تفاوت مهم آنها سرعت آنهاست. در اواسط قرن ۱۹ در هر ثانیه حداکثر دو یا سه خط و نقطه در تلگراف ارسال می‌شد اما اکنون سرعت به بیش از یک گیگابیت رسیده است.

پس از تلگراف، مخترع فرانسوی به نام امیل بودات، ماشین چاپ تلگراف Teletypewriter را ارایه داد که در آن از کیبورد و کد پنج بیتی استفاده می‌شد و پیام های تلگرافی به صورت مجازی، ارسال و دریافت می‌شد.

در سال ۱۹۶۶ کدهای ۷ بیتی که ۱۲۸ کاراکتر را پوشش می‌داد توسط شرکت‌های امریکایی ارایه شد و بعد آن IBM کد ASCII را که ۸ بیتی است ارایه داد که آن هم ۲۵۶ کاراکتر را پوشش می‌داد و و به Extended ASCII معروف شد.

مطمئنا در سال های اخیر سرعت ارتباطات بیشتر و نیاز به برقراری ارتباط سریع بین کامپیوترها بیشتر شده است. استانداردهای مختلفی در این زمینه ارایه شده اما آنچه مسلم است این است که افزایش سرعت به تجهیزات بهتر و سریعتر شبکه و کابل ها و سخت افزارهای ارتباطی بهتر نیاز دارد. هر آنچه در زمینه تمام تجهیزات شبکه لازم دارید را از آراد شبکه بخواهید.

کابل شبکهکابل شبکه چیست

کابل شبکه به مجموعه سیم هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود. که برای اتصال و انتقال اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ ها و شبکه های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

کابل های ارتباطی شبکه انواع مختلفی دارند و انتخاب نوع مناسب کابل شبکه کاملا بستگی به ساختار و توپولوژی و معماری سیستم دارد مثل اینکه بزرگی شبکه چقدر است، چه پروتکلی استفاده می‌شود و چه توپولوژی دارد.

شناخت انواع کابل شبکه و دانستن درباره چگونگی ارتباط آنها با دیگر ویژگی های شبکه، به شما کمک می‌کند تا شبکه موفقی راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که پیاده سازی دقیق و درست اولیه شبکه، شما را از ساعت ها عیب یابی سیستم معاف خواهد کرد. اگر درباره انواع کابل شبکه اطلاعات کمی دارید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا دانش خوب و به روزی در این زمینه کسب کنید.

نوع کابل چه در شبکه های محلی و LAN و چه در شبکه های WAN نقش مهمی ایفا می‌کند. اما شما فقط در کابل کشی شبکه خودتان تصمیم گیرنده هستید و کابل کشی WAN بر عهده اپراتورها است.

انواع کابل مورد نیاز شبکه یا به عبارتی کابل شبکه LAN، عبارتند از کابل زوج به هم تابیده Twisted Pair، کابل Unshielded Twisted یا UTP، کابل کواکسیال Coaxial، کابل چند جفتی Multi Pair. رسانه دیگری به نام بی سیم و وایرلس هم داریم که به عنوان وای فای شناخته می‌شود.

 

همراهان گرامی چنانچه میخواهید اطلاعات بیشتری درباره انواع کابل شبکه کسب کنید این مقاله را بخوانید.

انواع کابل شبکه

راهنمای خرید انواع کابل شبکه

در ادامه ساختار های مختلف کابل شبکه را بررسی خواهیم کرد و ویژگی هر یک را عنوان می کنیم.

U/UTP

کابل های UTP کابل هایی بدون شیلد هستند که به غیر از روکش اصلی کابل که در ظاهر برای ما قابل مشاهده می باشد، محافظ دیگری ندارند. شما امکان خرید انواع کابل شبکه U-UTP را با پایین ترین قیمت خواهید داشت.

F/UTP

در این نوع کابل ها در زیر روکش اصلی و دور هر چهار رشته سیم کابل شبکه، یک روکش فویلی پیچیده شده است.

U/FTP

این نوع کابل ها دارای چهار جفت رشته سیم بوده که به دور هر جفت از آن ها روکش فویلی پیچیده شده است.

SF/UTP

این کابل علاوه بر فویلی که به دور همه رشته ها پیچیده شده یک روکش فلزی بافته شده نیز دارد که به دور همه آن ها پیچیده شده است.

SF/FTP

کابل های SF/FTP دارای چهار نوع روکش می باشند. از بالایی ترین سطح کابل ابتدا روکش پلاستیکی قابل مشاهده، سپس رشته های فلزی در هم تنیده شده، فویل پیچیده شده به دور همه رشته ها و فویل هایی که به صورت جداگانه دور هر جفت رشته پیچیده شده است.

F/FTP

این کابل ها علاوه بر روکش پلاستیکی دارای دو نوع پوشش فویلی هستند. یکی از آن ها به دور همه رشته ها پیچیده شده است و علاوه بر این به دور هر رشته فویلی جداگانه پیچیده شده است.

جنس خارجی ترین روکش کابل ها نیز فاکتور مهم دیگری در کاهش احتمال آسیب دیدگی می باشد. در خرید انواع کابل شبکه باید به این موضوع دقت داشته باشید.

کابل های دارای روکش UV برای کاربرد های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار مقاوم و ضخیم می باشند. از همین جهت در برابر نور خورشید، رطوبت و … احتمال پوسیدگی و آسیب دیدگی آن ها کمتر است. کابل های معمولی دارای روکش PVC  بوده و برای مصارف خانگی و اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

طبقه بندی کابل شبکه

Cat1

کابل های شبکه ای که طبقه بندی Cat1 دارند، دارای سرعت انتقال 1 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 0.4MHz  می باشند. از این کابل ها در سیستم های تلفن قدیمی و مودم ها و … استفاده می شود.

Cat2

سرعت انتقال اطلاعات در این کابل ها 4 مگابیت بر ثانیه بوده و پهنای باند در آن 4MHz   می باشد.

Cat3

این کابل ها با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه و 16MHz   پهنای باند، سرعت بالاتری نسبت به طبقه های قبلی خود دارد.

Cat4

کابل های شبکه Cat4 همانند Cat3 و Cat2 در شبکه های Token Ring استفاده می شود. سرعت انتقال در آن ها 16 مگابیت با پهنای باند 20 MHz می باشد.

Cat5

کابل های Cat5 یکی از رایج ترین کابل های LAN می باشند.  معمولاً در خرید انواع کابل شبکه این نوع طبقه بندی بیشتر از سایر دسته ها مورد استقبال قرار می گیرد. سرعت انتقال اطلاعات با یک جهش بزرگ به 100 مگابیت بر ثانیه رسیده  پهنای باند آن 100MHz  می باشد. کابل های شبکه Cat5 در اترنت، اترنت سریع و شبکه های Token Ring کاربرد دارد.

Cat5E

این کابل های شبکه با افزایش سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه امکان استفاده در شبکه های گیگابایت اترنت را فراهم می سازد.

Cat6

کابل های شبکه Cat6 بدون تغییر سرعت نسبت به Cat5e بوده و تنها پهنای باند آن افزایش داشته است. پهنای باند در این کابل ها 250MHz  می باشد.

Cat6A

نسخه پیشرفته Cat6 بوده و سرعتی 10000 مگابیت بر ثانیه ای دارد. علاوه بر این پهنای باند آن نیز به 500MHz  افزایش داشته است.

Cat7

این نسخه پیشرفته نسبت به سایر طبقه بندی های گفته شده در بالا استفاده کمتری دارد. تنها تفاوت این نسخه با نسخه قبلی خود پهنای باند 600MHz  می باشد که 100MHz  افزایش داشته است.

Cat7A

Cat7A ویژگی های برتری نسبت به Cat7 دارد. پهنای باند این محصول 1000 MHz می باشد و سرعت آن 10 Gbps باقی مانده است.

Cat8

حداکثر سرعت در این طبقه بندی دیده می شود. این کابل ها با دارا بودن 1600-2000MHz  می توانند تا 40000 مگابیت بر ثانیه را انتقال دهند.

همانطور که مشاهده شد طبقه بندی کابل ها در سرعت، پهنای باند و در نتیجه کاربرد آن ها تأثیر به سزایی دارد. در نتیجه قیمت خرید طبقه های مختلف متفاوت می باشد.

 

سوالات متداول راهنمای خرید کابل شبکه

  1. برای گیمینگ و دانلود چه نوع کابلی مناسب است؟
    کابل CAT 5 e می تواند کابل مناسبی برای این نوع مصارف باشد.
  2. آیا برند کابل در خرید کابل اهمیت دارد؟
    در خرید و راهنمای خرید کابل شبکه بیشتر از برند کارایی کابل مهم است و هر نوع کابلی که مناسب باشد می تواند انتخاب خوبی باشد. تنها نکته ای حائز اهمیت است خرید از فروشگاه های معتبر است تا احتمال تقلبی بودن کابل از بین برود.
  3. آیا نوع کابل های قابل استفاده در خانه با بیرون از خانه متفاوت است؟
    بهتر است برای درون خانه از کابل های UTP و کابل های بیرون خانه ازSTP یا به قولی شیلد دار استفاده شود.