کابل شبکه ارزان

لیست قیمت کابل شبکه

 

درسته که تکنولوژی وایرلس پیشرفت زیادی داشته اما خیلی از شبکه‌های کامپیوتری هنوز هم برای اتصال و انتقال اطلاعات به کابل شبکه نیاز دارند. برای اینکه بتوانید بین دستگاه‌های مختلف در شبکه‌های کابلی یا هر شبکه‌ی دیگه‌ای ارتباط برقرار کنید، به کابل لن نیاز دارید. اصولا یکی از مهم‌ترین و در عین حال ساده‌ترین عواملی که هر متخصص شبکه یا هر کاربر ساده باید باهاش آشنا باشد، انواع کابل شبکه‌  و اطلاع از لیست قیمت کابل شبکه است. در این صورت هرکسی میتواند یک شبکه‌ی کامپیوتری را به‌درستی پیکربندی کند. پس برای شناخت بهتر LAN، در ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید.

کابل شبکه

به زبان ساده رابط بین دستگاه‌ها برای اتصال و انتقال اطلاعات است که در بستر شبکه اتفاق میفتد. اطلاعات دراین کابل بین مبدا و مقصد در جریان است. یک مثال واضح، اینترنت است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های شبکه کامپیوتری نیز مورد مناسبی برای مثال هستند تا این نوع کابل‌ها قابل فهم‌ شوند.

کابل اترنت نیز در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) استفاده می‌شود. کابل‌هایی که برای اتصال دستگاه‌هایی مانند سوئیچ‌ها، روترها و کامپیوترهای شخصی برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شوند، کابل اترنت هستند.

تفاوت سیم و کابل

مفهوم سیم و کابل کاملا متفاوت است. در حالی که در برخی منابع این دو به عنوان مترادف یکدیگر استفاده می‌شوند. سیم به یک یا چند رشته فلزی گفته می‌شود که معمولا جنس آن‌ها از فلز مس یا آلومینیوم است. این رشته‌های فلزی توسط یک عایق پلاستیکی پوشانده شدند. اما کابل به مجموعه‌ای از سیم‌ها گفته می‌شود که درون یک محفظه پلاستیکی بزرگ‌تری قرار گرفتند.

طریقه کار کابل شبکه

داده‌هایی که برای ما قابل فهم هستند، هنگام انتقال توسط سیم از یک دستگاه به دستگاه‌های دیگر طی فرآیندهای نرم افزاری و سخت افزاری به کدهای صفر و یک تبدیل می‌شوند و بعد از آن به همان صورت اولیه به مقصد تحویل داده می‌شود.

سوکت RJ45

سوکت کابل شبکه، RJ45 نام دارد. رشته سیم‌هایی که توسط یک عایق، سیم را تشکیل می‌دهند به وسیله سوکت قابل استفاده می‌شوند. به سوکت، جک شبکه نیز می‌گویند. سوکت زدن سیم ها با توجه به نوع کابل انجام می‌شود. به همین دلیل برای کابل‌های شبکه متفاوت، سوکت‌های مختلفی وجود دارد.

ارجی45انواع کابل شبکه بر اساس جنس:

دو نوع اصلی کابل در شبکه های LAN وجود دارد:

ـ کابل شبکه مسی:

کابل های مسی، سیگنال را با استفاده از جریان الکتریکی و ولتاژ منتقل می کنند. اکثراً از این کابل ها در سیم کشی ها کوتاه مانند فواصل بین کامپوترها و داخل داکت ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که هر چه میزان مس در این کابل ها بیشتر باشد، پهنای باند آن نیز بیشتر خواهد شد.

انواع کابل مسی عبارتند از:

 1. کابل کواکسیال که شامل Thinnet و Thicknet است و در صنایع بیشتر استفاده می‌شود.
 2. کابل زوج سیم به هم تابیده Twistet Pair که شامل دو نوع است که مفصل در بالا آن را بررسی کردیم.

ـ کابل شبکه فیبر نوری:

فیبر نوری از جنس شیشه (یا پلاستیک) است که سیگنال های نوری در آن حرکت می کنند. بعد از آن روکش بعدی که از جنس شیشه یا پلاستیک می باشد و دارای ضریب شکست متفاوتی است که باعث برگشت نور منعکس شده به داخل هسته می شود. فیبر نوری معمولا توسط Coting که یک لایه ی محافظتی در برابر شرایط محیطی است، پوشیده شده است.

فیبر نوریـ کابل Unshielded Twisted pair یا UTP:

کابل های UTP کابل هایی هستند که در آن هیچ گونه شیلد و فویلی استفاده نشده است. این کابل ها یکی از پرکاربردترین کابل های استفاده شده در شبکه های مخابراتی و کامپیوتری است به طوری که علاوه بر شبکه های کامپیوتری در سیستم های تلفن نیز از آنها استفاده می گردد.

نام استاندارد این نوع کابل شبکه U/UTP است.

ـ کابل Shielded Twisted Pair یا STP:

کابل Shielded Twisted Pair یا STP که زوج به هم تابیده شیلد دار است. و در شبکه های توکن رینگ و Gigabit Ethernet کاربرد دارد. کابل های STP یا شیلد دار کابل هایی هستند که به منظور کاهش تداخل الکترومغناطیسی (EMI) یا همامن نویز، در آنها از شیلد استفاده شده است. برای مثال در کابل کشی فواصل طولانی و یا وقتی کابل شبکه قرار است نزدیک میدان های مغناطیسی مثل کابل برق قرار گیرد.

فویل در ساختار کابل شبکه STP برای جلوگیری از نویز و شیلد برای تخلیه اثرات القایی و الکتریسیته ساکن به سیستم ارت، قرار می‌گیرد.

انواع کابل شبکه شیلد دار یا STP :

 1. U/FTP یک فویل دور هر جفت سیم وجود دارد.
 2.  F/UTP یک فویل دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.
 3.  S/UTP یک شیلد دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.
 4.  SF/UTP یک شیلد و یک فویل، دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.
 5.  S/FTP یک فویل دور هر جفت سیم و یک شیلد دور چهار جفت سیم یعنی کل سیم ها وجود دارد.
 6. F/FTP یک فویل دور هر جفت سیم و یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 7. در SF/FTP هم محافظ بافته شده و هم فویل دور سیم ها وجود دارد و هر جفت سیم هم فویل دارد. برای استفاده در شبکه هایی که امنیت و اهمیت بالا دارند استفاده می‌شود و البته گران ترین نوع کابل شبکه است.

 

Cat یا Category در انواع کابل شبکه:

ـ کابل های Cat1: 

این کابل ها برای انتقال صدا در سیستم های تلفنی استفاده می شود. کابل های Cat1 با حداکثر پهنا­ی باند 1 مگاهرتز و سرعت 1 مگابیت بر ثانیه برای سیستم تلفن ­های قدیمی، ISDN و مودم به کار می ­رود.

ـ کابل های Cat2:

این کابل ها دارای 4 سیم است که دو به دو به هم تابیده شده اند و در شبکه های Token ring استفاده می شوند. کابل های Cat2 دارای حداکثر پهنا­ی باند 4 مگاهرتز و سرعت 4 مگابیت بر ثانیه می باشد.

ـ کابل های Cat3:

این کابل ها دارای 4 جفت سیم مسی به هم تابیده است که در شبکه Token ring و ۱۰BaseT استفاده می شود تا سرعت 10Mbps پشتیبانی می کند. کابل های Cat3 تا مسافت 100 متر را پشتیبانی می کنید. حداکثر پهنای باند در کابل Cat3 UTP برابر با ۱۶ مگاهرتز است.

ـ کابل های Cat4:

این کابل ها نیز دارای 4 جفت سیم مسی به هم تابیده شده است که اغلب در شبکه های Token Ring استفاده می شود و از سرعت 10Mbps پشتیبانی می کند. البته این نوع کابل ها به ندرت امروزه استفاده می شود.

ـ کابل Cat5:

این کابل ها دارای 4 جفت سیم مسی بوده که همراه با سوکت RJ45 همراه است. تفاوت این کابل ها با کابل های قبلی اینکه کابل های Cat5 تا سرعت 100Mbps را پشتیبانی می کنند و حداکثر پهنای باند آن 100 مگاهرتز می باشد و در شبکه های Token Ring و Fast Ethernet استفاده می شود. همچنین از این کابل برای فواصل بیش از 100 متر نمی توان استفاده کرد زیرا شبکه دچار اختلال خواهد شد.

ـ کابل Cat5e:

این کابل شبکه دارای سرعت 1Gbps و پهنای باند 100 مگاهرتز و برای شبکه های Ethernet، Fast Ethernet و Gigabit Ethernet استفاده می شود.

ـ کابل Cat6:

این کابل ها دارای حداکثر پهنای باند 250 مگاهرتز است و در شبکه های Gigabit Ethernet و 10Gigabit Ethernet استفاده می شود. این کابل ها فاصله 55 متری را با سرعت 10Gbps و فواصل صد متری را با سرعت 1Gbps پشتیبانی می کند.

تفاوت میان کابل های Cat6 و کابل های Cat5e در جداکننده های فیزیکی است که بین چهار جفت سیم قرار دارد. و سبب کاهش تداخل الکترومغناطیسی می گردد. هنگام استفاده از این کابل ها باید دقت کنید که سایر اجزا مانند سوکت ها، پچ پنل ها و پچ کوردها نیز باید از این استاندارد پشتیبانی کنند.

ـ کابل Cat6a:

این کابل در سال 2009 به بازار آمد و همانند Cat6 در شبکه های Gigabit Ethernet و 10Gigabit Ethernet استفاده می شود. کابل های Cat6a سرعت 10Gbps و حداکثر پهنای باند 500 مگاهرتز را پشتیانی می کند.

ـ کابل Cat7:

این کابل ها در شبکه های Gigabit Ethernet و 10Gigabi Ethernet استفاده می شود. کابل های Cat7 سرعت 10Gbps و پهنای باند 600 مگاهرتز را پشتیبانی می کنند. از این کابل ها برای دیتاسنترها برای برقراری ارتباط میان سرورها، سوییچ های شبکه و دستگاه های ذخیره ساز استفاده می شود.

ـ کابل Cat8:

این کابل ها دارای سرعت سرعت انتقال 40Gbps و پهنای باند 2000 مگاهرتز می باشد. حداکثر طول پشتیبانی توسط این کابل ها 30 متر می باشد. همین امر موجب شده تا Cat8 قیمت بالاتری نسبت به نسل‌های پیشین خود داشته باشد. و به همین دلیل مورد توجه شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بسیار بالا، قرار گرفت.

 

 فیبر نوری:

کابل فیبر نوری یا Fiber Optic cable رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. این کابل ها داری پهنای باند بسیار بالاتری نسبت به کابل‌های معمولی هستند. با استفاده از کابل های فیبر نوری می توان داده ها را مانند داده های تصویری، صوتی و غیره را با سرعت بالا و پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه انتقال داد.

از این کابل ها بیشتر برای مکان هایی که نیازمند سرعت انتقال بالایی هستند مناسب می باشند. برای مثال این کابل برای بیمارستان ها، مراکز اطلاعات، فرودگاه ها و بانک ها که نیاز به پهنای باند زیاد و سرعت بالایی دارند مناسب می باشد. از این کابل ها به دلیل عدم نویزپذیری می توان برای مسافت های بیش از 100 متر حتی بین دو کشور نیز استفاده کرد. برای راه اندازی ویپ و یا سیپ ترانک شرکت ها و همچنین زیر ساخت های مخابراتی از فیبر نوری استفاده می شود.

انواع کابل فیبر نوری عبارتند از:

 • Single Mode که در فواصل خیلی دور استفاده می‌شود.
 • MultiMode ظرفیت بالاتری دارد.

تست فلوک و کاربرد آن در کابل کشی شبکه:

بعد از کابل کشی یک شبکه کامپیوتری به صورت استاندارد جهت اطمینان از نحوه ی کابل کشی درست و بدون عیب و برای اطمینان از درست بودن و استاندارد بودن و قطع نبودن، کابل شبکه را با وسیله ای به نام تست فلوک مورد آنالیز قرار می دهند.
تست فلوک سبب افزایش 33 درصدی بهروری شبکه با صرف هزینه ای اندک می باشد. ضمن اینکه این مساله باعث افزایش طول عمر تجهیزات Active از قبیل سرور های شبکه، کارت های شبکه، سوییچها، روترها، فایروالو دوربین ها و تجهیزات مخابراتی نیز می گردد. به همین دلیل است که اجرای تست شبکه بر روی شبکه شما امری ضروری می باشد.

نحوه خرید  و لیست قیمت کابل شبکه:

مطمئنا هنگام خرید کابل شبکه با برندها و قیمت های مختلفی رو به رو خواهید شد. از جمله بهترین کابل های شبکه می توان به کابل شبکه لگراند و کابل شبکه نگزنس اشاره کرد. برای خرید کابل شبکه با کیفیت و اصل حتما فروشگاه های معتبر تجهیزات شبکه را انتخاب نمایید و یا حتی می توانید از برندهای ایرانی کابل شبکه استفاده کنید.