ارجی 59

کابل آرجی 59

کابل آرجی 59(کابل دوربین مداربسته)

کابل کواکسیال 

ابزاری است که به وسیله آن میلیون ها نفر خدمات مختلفی دریافت می کنند. از تلویزیون های دیجیتال تا اتصالات اینترنتی و دریافت خدمات تلفنی. شبکه های دیجیتال تلویزیونی تکنولوژی ای می باشد که اغلب از کابل کواکسیال (RG59 یا RG6 ) استفاده می کند. فرد متخصصی که مسئول اتصال خانه های ما به جهان سرگرمی و اطلاعات است را تکنسین کابل می گویند.

ساختار کابل کواکسیال 

تمام کابل های کواکسیال از سه بخش مهم ساخته شده اند. بخش اول روکش بیرونی کابل می باشد که معمولا از PVC نازک ساخته شده است. بخش بعدی دیاالکتریک داخلی و به رنگ سفید است که به عنوان عایق برای انرژی جریان برق عمل می کند. قسمت آخر رسانای داخلی و از جنس مس می باشد که گاهی اوقات به آن استینگر نیز می گویند. این موضوع به رسانایی جریان برق مرتبط نیست و به خود کابل و ظاهر آن هنگامی که برای اتصال ، روکش بیرونی آن جدا شده.

کابل کواکسیال-آرجی 59
پوشش


بخش دیگری که در کابل های کواکسیال مخصوصا کابل 
RG59 و RG60 وجود دارد، پوشش می باشد. پوشش قسمت دیاالکتریک کابل را احاطه می کند و از اتلاف انرژی کابل جلوگیری می کند و هم چنین مانند یک رسانای بیرونی نیز عمل می کند.


انواع مختلف (کابل
RG59 و RG6 و RG11)


چندین نوع کابل کواکسیال وجود دارد که برای مصارف مختلف طراحی شده است. استفاده اصلی این نوع کابل ها در ابتدا در ارتش بوده است. 


انواع مختلف رایج این نوع کابل ها که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : کابل 
RG59 و RG6 و RG11

تاریخچه کابل آرجی 59

در میانه دهه 20 میلادی، از کابل های کو اکسیال، به عنوان مسیر اصلی در تلفن های دفتر های تجاری استفاده شد. به جای اینکه مس بیشتری به رشته های 1500 تا 3000 تایی کابل ها (که نصبشان هم بسیار پر هزینه و غیر اقتصادی بود) اضافه شود تا ظرفیتشان بیشتر شود، از کابل های کو اکسیال که بسیار کوچکتر بودند، استفاده شد.

تغییر بزرگ بعدی در استفاده از سیم های کو اکسیال، در دهه 50 میلادی اتفاق افتاد، وقتی که از این کابل ها، در زیر دریاها به عنوان وصل کننده تلفن های بین المللی مورد استفاده قرار گرفت. بعد ها در دهه  60 میلادی ، کابل  RG59 وارد حوزه تحلیل اطلاعات شد. مهندسان کامپیوتر آن زمان، از این کابل برای ارتباط با سرورها استفاده می کردند. سیستم های LAN  در کامپیوتر ها، بر اساس همین کابل های کو اکسیال در بین سال های 1980 تا 1987 شکل گرفت. کابل  RG59، بعد ها در تلویزیون ها و شبکه های محلی مانند دوربین های مدار بسته استفاده شدند.

RG59 و کاربردهای آن :

کابل RG59 مدت زیادی است که در دسترس است. این کابل رایج‌ترین کابلی بود که برای اتصالات تلویزیون کابلی استفاده می‌کردند. و در خیلی از ساختمان‌های مسکونی و تجاری قدیمی هم نصب شده.

اگرچه، در چند سال اخیر با به وجود آمدن نیازهای جدید برای سیگنال‌های جدید از محبوبیت آن‌ها کاسته است. RG59 نسبت به ۶RG  قسمت هادی کوچک‌تری دارد که به این معناست که نمی‌تواند به کیفیت سیگنال ۶RG برسد.

نحوۀ طراحی شیلدینگش هم نشان‌دهندۀ این است که نمی‌تواند سیگنال‌های در حد گیگاهرتز را به خوبی درون هادی نگه دارد. و به همین دلایل کابل RG59 احتمالا انتخاب خوبی برای تلویزیون یا اتصال به اینترنت نیست.

کابل دوربین مداربستهخصوصیات کابل آرجی 59

 از مهمترین خاصیت این کابل قطر مغزی در آن است.

در کابلهای RG59 قطر مغزی بین ۱٫۲ تا ۱٫۸ میلیمتر است.

جنس مغزی کابل می تواند از مس، المینیوم و یا آلیاژی از مس باشد.
اطراف مغزی کابل یک لایه پلاستیکی فوم مانند آن را احاطه کرده که معمولا رنگی سفید یا شفاف دارد. این عایق نقش جدا کردن مغزی از شیلد را عهده دار است.
در مرحله بعد ار آن یک لایه فویل نیز روی عایق فوم مانند قرار دارد. و در پی آن یک لایه از شیلد آن ها را احاطه کرده.

شیلد و فویل اطراف کابل برای جذب نویز محیط به کار می روند.

به ویژه در مسیرهای طولانی ضخامت و جنس شیلد از اهمیت بالایی برخوردار می شوند. در نهایت، یک لایه PVC در اطرف کابل است که کابل را عایق و از رطوبت و… محافظت می کند.

طول کابل

کیفیت کابل تصویر به ویژه در مسافت های طولانی میتواند تاثیر خیلی زیاد بر روی کیفیت تصویر دوربین ها داشته باشد.

کابلهای RG59 دارای محدودیت طول تا ۵۰۰متر هستند.

برای استفاده از کابل تا چنین مسافتی نیز باید حتما از کابل با کیفیت استفاده کرد.

در صورتی که نیزا به انتقال سیگنال تا فواصل بیشتر از ۵۰۰متر بود می توان از تقویت کننده استفاده کرد و یا انتقال را از طریق آنتن یا فیبر نوری انجام داد.

افت سیگنال در کابل دروبین مداربسته

اگرچه با تجربه، طول کابل مجاز در کابل کشی دوربین مداربسته به صورت تقریبی مشخص می شود.

تولید کنندگان حرفه ای کابل تصویر به همراه کابل خود جدولی از میزان میرایی کابل ارائه می دهند که مشخص می کند هر متراژ از کابل چه مقدار افت سیگنال ایجاد خواهد داشت.
کابل رایج مورد استفاده برای دوربین های مداربسته کابل RG59/U است که فرکانس سیگنال های PAL حدود ۴٫۴Mhrz خواهد بود.

هر قدر افت سیگنال شما بر حسب dB افزایش یابد سیگنال دریافتی در محل نمایش دوربین با نویز بیشتری همراه خواهد بود.

برای کابل دوربین مداربسته آنالوگ عادی حداکثر افت سیگنال را می توان ۱۰dB در نظر گرفت.
کابل تصویر RG58 و کابل تصویر RG6 و کابل تصویر RG11 نیز از دیگر انواع کابل های تصویر است. که بسته به نیاز در کاربرد ها و پروژه های دوربین مداربسته از آن ها استفاده می شود.

 

خرید انواع کابل شبکه

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

 

keyboard_arrow_up