مقایسه کابل شبکه cat6 و cat6a

مقایسه کابل شبکه cat6 و cat6a

مردم اغلب در مورد مقایسه کابل شبکه Cat6 و Cat6a می پرسند. آیا کابل های Cat6a بهتر از کابل های Cat6 هستند؟ البته، پاسخ مثبت است، اما به این معنی نیست که کابل های Cat6a برای شما مناسب تر هستند. بستگی به شرایط واقعی دارد. بیایید در این مقاله به Cat6 و Cat6a بپردازیم.

کابل اترنت Cat6 چیست؟

کابل های اترنت Cat6 که کابل های رده 6 نیز نامیده می شوند نسخه پیشرفته کابل های Cat5e هستند. رده 6 استاندارد کابل شبکه است که توسط EIA (اتحاد صنایع الکترونیک) و TIA (انجمن صنعت مخابرات) تعریف می شود. رده 6 در سال 2001 رسمیت یافت و سپس گسترش بیشتری یافت. حداکثر انتقال اطلاعات می تواند تا 250 مگاهرتز برسد. اترنت Cat6 با چهار جفت پیچ خورده می تواند توسط یک کانکتور RJ45 یا جک کیستون پایان یابد.

کابل اترنت Cat6a چیست؟

کابل های اترنت Cat6a به معنای کابل های اترنت رده 6 افزوده شد. Cat6a، به شکل کابل‌کشی اترنت گیگابیتی، در سال 2018 تعریف شد. کابل Cat6a از جفت‌های پیچ خورده محکم‌تر برای جلوگیری از تداخل تداخل تشکیل شد. دارای پهنای باند انتقال بین 250 تا 500 مگاهرتز است. کابل اترنت Cat6a با کابل های Cat6 و Cat5e سازگار است.

انواع کابل شبکه Cat6 و Cat6a

به طور کلی دو نوع کابل Cat6 و Cat6a وجود دارد: شیلددار یا بدون محافظ. کابل های محافظ معمولاً دارای یک ساختار محافظ بیرونی در اطراف هر جفت پیچ خورده یا همه جفت ها هستند. بر اساس کاربردهای مختلف، سطوح مختلفی از محافظ مانند F/UTP، U/FTP، F/FTP، SF/FTP، S/FTP و غیره وجود دارد. در اینجا چند اصطلاح فنی را بیان می کنیم، که قبل از آشنایی بیشتر با انواع کابل های Cat6 و Cat6a باید بدانید.

 • U/UTP (جفت پیچ خورده بدون محافظ):

U/UTP رایج ترین مورد موجود در بازار است که به آن UTP نیز می گویند. UTP به طور گسترده توسط اکثر مردم پذیرفته شده است. متشکل از چهار جفت پیچ خورده، UTP هیچ ساختار محافظی ندارد. اما معمولاً با جفت های متقارن و طراحی متعادل برای کاهش NEXT (تقاطع جدید پایانی) ارائه می شود.

 • F/UTP (فویل شده با جفت های پیچ خورده بدون محافظ):

F/UTP به این معنی است که کابل دارای چهار جفت پیچ خورده بدون محافظ است که در یک محافظ فویل بیرونی پیچیده شده اند.

 • U/FTP (بدون محافظ با جفت های پیچ خورده فویل شده):

U/FTP هیچ محافظ بیرونی ندارد، اما هر جفت پیچ خورده دارای یک صفحه فویل مجزا برای جلوگیری از تداخل تداخل است.

 • F/FTP (فویل شده با جفت های پیچ خورده فویل شده):

F/FTP دارای چهار جفت چرخشی محافظ فویل با ساختار محافظ بیرونی فویل برای محافظت بهتر است.

 • S/FTP (محافظ شده با جفت های پیچ خورده فویل شده):

این نوع کابل محافظ دارای چهار جفت پیچ خورده محافظ فویل با یک صفحه قیطانی بیرونی کلی است.

 • SF/FTP (حفاظ شده و فویل شده با جفت های پیچ خورده فویل شده):

SF/FTP حداکثر حفاظت را برای کابل ها در برابر تداخل فراهم می کند.

در واقع، به عنوان پیشرفت کابل های Cat6، اکثر کابل های Cat6a در بازار محافظ هستند و اغلب در مراکز اطلاعات استفاده می شوند. کابل های بدون محافظ بسیار محبوب هستند و برای شبکه خانگی کافی هستند. در حالی که ساختار محافظ می تواند به طور موثری از تداخل الکترومغناطیسی (EMI) جلوگیری کند. اما هنگامی که کابل های محافظ را انتخاب کردید، باید آنها را با کانکتورهای محافظ RJ45، جک های کیستون و پچ پنل ها برای انتقال کامل اطلاعات جفت کنید.

کابل شبکه cat6 و cat6a

 

شباهت های کابل شبکه cat6  و cat6a

کابل های Cat6 و Cat6a معمولا در سیستم های مدرن استفاده می شوند. Cat6a نسخه قوی تر کابل های Cat6 است. بنابراین آنها در واقع ویژگی های مشترک زیادی دارند.

 1. هر دو کابل Cat6 و Cat6a می توانند جفت تابیده بدون محافظ باشند.
 2. پشتیبانی از 1000 مگابیت در ثانیه تا 100 متر (328 فوت)
 3. هر دو کابل اترنت Cat6 و Cat6a دارای 8 سیم مسی هستند که به 4 جفت پیچیده شده اند.
 4. هر دو را می توان طبق طرح سیم کشی T568A یا T568B خاتمه داد
 5. اکثر کابل های Cat6 و Cat6a موجود در بازار معمولا از هادی های 23AWG استفاده می کنند
 6. روکش های کابل را می توان برای کاربردهای مختلف سفارشی کرد (به عنوان مثال استفاده در فضای باز یا فضای عمومی)

تفاوت Cat6 و Cat6a چیست؟

کابل های Cat6 و Cat6a از نظر ساختار و عملکرد کابل با هم متفاوت هستند و زمانی که روی یک سیستم کابل کشی اعمال می شوند، می توانند در تجهیزات مورد نیاز، هزینه نصب و غیره نیز متفاوت باشند. آیا می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت Cat6 و Cat6a بدانید؟ به پایین پیمایش کنید تا آنچه را که می خواهید بدانید.

 • سرعت

متمایزترین تفاوت بین Cat6 و Cat6a سرعت انتقال اطلاعات است. هر دو کابل Cat6 و کابل Cat6a می توانند از نرخ انتقال اطلاعات تا 10 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کنند. اما کابل های Cat6 فقط می توانند 10 گیگابیت در ثانیه تا 37 تا 55 متر (121 تا 180 فوت) را حفظ کنند و کابل های Cat6a می توانند 10 گیگابیت در ثانیه تا 100 متر (328 فوت) را رله کنند.

 • ساختار cat6 و cat6a

به طور کلی، کابل‌های Cat6a می‌توانند ضخیم‌تر از کابل‌های Cat6 باشند، بنابراین کابل‌های ضخیم‌تر و هادی‌های مسی نیز دارند. در مقایسه با کابل‌های Cat6، کابل‌های Cat6a به کانکتورهای استاندارد RJ45 و جک‌های کیستون نیاز دارند. علاوه بر این، کابل‌های Cat6a نسبت به کابل‌های Cat6 دارای جفت‌های پیچیده‌تر هستند.

 • پهنای باند

Cat6a دارای یک ارتقاء عالی است زیرا دارای فرکانس دو برابر پهنای باند مانند Cat6 است. فرکانس پهنای باند کابل های Cat6a می تواند به 500 مگاهرتز برسد که امکان انتقال اطلاعات پایدارتر و مسافت های طولانی تر را فراهم می کند.

 • شعاع خم شدن

معمولاً نباید کابل را زیاد خم کنید وگرنه به سیم کشی آسیب می رساند و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می دهد. شعاع خم به معنای حداقل شعاع است که یک کابل می تواند بدون آسیب خم شود. شعاع خمش عمدتاً به ساختار کابل و مواد بستگی دارد. به طور کلی، شعاع خمش مستقیماً با قطر کابل متناسب است. به دلیل ضخامت و حجیم بودن، کابل های Cat6a شعاع خمش بیشتری نسبت به کابل های Cat6 دارند و می توانند فضای بیشتری را اشغال کنند.

 • هزینه نصب کابل شبکه cat6 و cat6a

در مقایسه با Cat6، Cat6a سرعت بالاتر، فرکانس پهنای باند بیشتر و عمر طولانی‌تر را فراهم می‌کند زیرا کابل‌های Cat6a از مواد درجه یک استفاده می‌کنند، بنابراین هزینه Cat6a می‌تواند بالاتر از کابل‌های Cat6 باشد. علاوه بر این، اگر می خواهید نصب شبکه خود را به Cat6a ارتقا دهید، نه تنها باید کابل را تعویض کنید بلکه باید از سوئیچ های با کارایی بالاتر و سایر تجهیزات شبکه نیز استفاده کنید. نصب کابل های Cat6a می تواند دشوارتر از کابل های Cat6 باشد. بنابراین یک متخصص کابل کشی شبکه توصیه می شود.

نمودار مقایسه CAT6 و CAT6A

              دسته بندی              Cat 6             Cat 6a

             انتقال اطلاعات

      1000 BASE-TX         10GBASE-T
        فرکانس پهنای باند         0~250 MHz        0~500 MHz
           حداکثر فاصله   100( meters (328 feet   100 meters (328 feet)
          فاصله برای 1G           100 meters         100 meters
        فاصله برای 10G        37~55 meters         100 meters
  گیج های رایج در هادی ها             23 AWG          23 AWG
            کابل ژاکت             Thinner            Thicker
انواع اتصال دهنده ها RJ45 connector

RJ45 connector

 

Cat6 در مقابل Cat6a: کدام یک را باید استفاده کنم؟

هنگام تصمیم گیری برای نصب کابل اترنت، باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، هزینه مورد انتظار شما چقدر است؟ در حال حاضر از چه برنامه ای استفاده می کنید و از چه برنامه هایی در آینده استفاده خواهید کرد؟ آیا به سرعت شبکه فوق العاده بالا نیاز دارید؟

در حال حاضر، کابل های شبکه Cat6 مطمئناً برای استفاده عادی از شبکه خانگی شما کافی است. به عنوان مثال، شما می توانید یک فیلم را با کیفیت HD تماشا کنید و بدون هیچ گونه دخالتی بازی های کامپیوتری انجام دهید. کابل های Cat6 برای 60 وات و 90 وات PoE (قدرت از طریق اترنت) عالی هستند. اما اگر در آینده نیاز به 10 گیگابیت بر ثانیه را پیش‌بینی می‌کنید، بهتر است Cat6a را نصب کنید.

Cat6a برای شبکه‌های بزرگی که به اطلاعات بزرگ نیاز دارند بسیار مناسب است. بنابراین برای ساختمان‌های جدید، شبکه‌های اداری و مراکز اطلاعات به دلیل سرعت شبکه بالاتر و 10 گیگابیت بر ثانیه تا 100 متر بیشتر توصیه می‌شود. Cat6a همچنین سازگار با Cat6، Cat5e و Cat5 است که راه حل خوبی برای ارتقاء شبکه در آینده است.

با بررسی تفاوت بین Cat6 و Cat6a، ممکن است درک بهتری از نحوه انتخاب کابل های Cat6 و Cat6a داشته باشید. اگر می خواهید در مورد تفاوت و محصولات بیشتر بدانید، دریغ نکنید با تیم ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، می توانید در وبلاگ ما دنبال کنید. در حالی که VCELINK اطلاعات عمومی و اولیه را برای مشتریان ما و سایر بازدیدکنندگان وب سایت ارائه می دهد، توصیه حرفه ای نیست.

سوالات متداول | مقایسه کابل شبکه cat6 و cat6a

 

 • آیا CAT6 می تواند 10 گیگابیت بر ثانیه را مدیریت کند؟

بله، اما Cat6 فقط از سرعت اطلاعات 10 گیگابیت در ثانیه در فاصله 37 تا 55 متر پشتیبانی می کند.

 • آیا Cat6a با Cat6 سازگار است؟

کابل‌های Cat6a همچنان از کانکتورهای RJ45 استفاده می‌کنند و با کابل‌های Cat6 و Cat5e سازگار هستند.

 • آیا ارزش ارتقای Cat6 به Cat6a را دارد؟

این به نیاز شما بستگی دارد، اما Cat6a عملکرد برتری نسبت به Cat6 دارد و ثابت کرده است که راه حل عالی برای برنامه های آینده است.

 • آیا Cat6a برای شبکه خانگی خوب است؟

کابل های Cat6 در نصب شبکه های خانگی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. اما اگر نیازهای ویژه یا بالاتری به سرعت شبکه دارید، می توانید Cat6a را در خانه نصب کنید

keyboard_arrow_up