در پیاده سازی دوربین مداربسته انواع مختلفی از کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند. براساس این که دوربین شما، دوربین مداربسته آنالوگ است یا تحت شبکه نوع کابل ها متفاوت خواهد بود.

در سیستم های مداربسته آنالوگ کابل کواکسیال یا کواکسی برای انتقال اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته استفاده می شود. در سیستم های تحت شبکه یا دیجیتال نیز از کابل شبکه استفاده می شود. هر کدام از این دو نوع کابل نیز در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. تفاوت موجود در قیمت سیم و کابل دوربین مداربسته به چندین عامل بستگی دارد. در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع کابل های تصویر از جمله کابل ترکیبی دوربین مداربسته و کاربرد آنها بپردازیم.

rj59

ساختار کابل دوربین مداربسته کواکسیال 

تکنولوژی کابل های کواکسیال از اوایل قرن بیستم وجود داشته است. این کابل ها به دلیل دوام و سهولت نصب، این کابل ها معمولا برای اتصال تجهیزات آنتن ماهواره ای در منازل و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از کابل کواکسیال وجود دارد که براساس اندازه گیری و امپدانس متفاوت هستند.

کابل RG چیست؟

RG مخفف Radio Gauge است که Gauge به ضخامت کابل اشاره دارد. این ضخامت  را با عدد در کنار RG نشان می دهند. هرچه این عدد RG بیشتر باشد، هسته یا هادی مرکزی نازک تر است. کابل کواکسیال شکل ضخیم و گرد متمایزی از سایر کابل ها دارد. به راحتی می توانید این نوع از سیم و کابل دوربین مدار بسته را از سایر کابل ها مانند کابل های جفت تابیده یا کابل اترنت تفکیک کنید.

 رایج ترین کابل های کواکسیال RG-6، RG-11 و RG59 است.

 

اجزای تشکیل دهنده کابل کواکسیال

محافظ کابل های کواکسیال به گونه ای طراحی شده که به مغزی اجازه می دهد تا داده ها را به سرعت منتقل کنند. در حالی که از آسیب و تداخل محافظت شوند. اغلب کابل های کواکسی از چهار لایه زیر تشکیل شده اند:

  1. مغزی کابل یا هادی مرکزی که معمولاً یک سیم مسی است و داده ها و ویدئوها از طریق آن عبور می کنند.
  2. عایق اطراف سیم مسی که پلاستیکی و دی الکتریک است.
  3. لایه شیلد یا مش بافته از مس، آلیاژ یا آلومینیوم تولید شده است. این لایه به محافظت از کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) کمک می کند.
  4. در نهایت لایه خارجی که یک پوشش پلاستیکی است و لایه های داخلی را از آسیب محافظت می کند.