کابل شبکه

کابل شبکه را از کجا بخریم؟

بدون شک میدانید که یکی از مهم‌ترین تجهیزات شبکه، کابل شبکه است. کابل شبکه در انواع مختلفی تولید می‌شود و برندهای مختلفی در زمینه تولید آن فعالیت می‌کنند.در این مقاله نکات مهمی که هر فرد قبل از خرید کابل شبکه باید بداند نیز ذکر می‌شود. از سوی دیگر عواملی که بر روی قیمت کابل شبکه تاثیر مستقیم می‌گذارند هم مورد بررسی قرار داده خواهند شد. از این رو هر کاربری با مطالعه این مقاله به راحتی می‌تواند به پاسخ، سوال کابل شبکه را از کجا بخریم؟ برسد.

مطمئنا خرید یک کابل شبکه خوب می‌تواند روی کیفیت شبکه و کارایی سایر تجهیزات مؤثر باشد. بیایید با هم  فاکتورهای اساسی در زمان خرید را بررسی کنیم. در ادامه این بخش می‌توانید با نکاتی مهم برای خرید کابل شبکه آشنا شوید.

 

کابل شبکه مناسب را انتخاب کنید.

کابل‌های شبکه انواع مختلفی دارند که سازگاری آن‌ها با سایر تجهیزات شبکه اهمیت زیادی دارد. اولین نوع کابل‌های شبکه کابل‌های Cat۳ هستند که برای تلفن‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌های به صورت جفتی و به هم تابیده و بدون شیلد هستند و سرعت انتقال داده‌ها در این کابل حداکثر تا ۱۰ مگابیت ثانیه است. کابل‌های Cat۳ در دهه ۱۹۹۰ استفاده می‌شدند و دیگر کاربردی ندارند. نوع بعدی کابل‌های شبکه کابل‌های Cat۵ هستند که سرعت آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ مگابیت است.

این کابل‌ها به صورت ۴ جفت به هم تابیده شده هستند و تا حدود فرکانس ۱۰۰ هرتز را پشتیبانی می‌کنند. کابل‌های Cat۵e نوع دیگری از رایج‌ترین کابل‌ها هستند که تا ۲۵۰ هرتز را پشتیبانی می‌کنند. کابل‌های Cat۶ دومین نوع کابل‌های شبکه هستند که سرعت انتقال داده‌های آن تا حدود ۱ گیگابایت بر ثانیه است و ضخامت و پهنای باند بیشتری نسبت به Cat۵ دارند. نوع Cat۶a، Cat۷ و Cat۸ از دیگر انواع کابل شبکه هستند که به ترتیب هر چقدر به Cat۸ نزدیک می‌شوند، سرعت انتقال داده‌های بیشتری دارند.

شما باید در زمان خرید کابل شبکه به سرعت انتقال اطلاعات و هماهنگ بودن این کابل‌ها با دیگر تجهیزات توجه ویژه داشته باشید. توجه داشته باشید که هر چقدر کابل شبکه CAT بالاتری داشته باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

مشخصات کابل شبکه

کابل‌های شبکه مشخصات زیادی دارند که موقع خرید همه‌ی آن ها  باید در نظر گرفته شوند. مثلا بارزترین مشخصات کابل شبکه موارد زیر هستند:

  • نوع کابل
  • سرعت
  • روکش
  • جنس هادی
  • مقاومت
  • انعطاف پذیری
  • رنگ
  • قیمت
  • برند ( لگراند– نگزنس- زیمنس- بلدن- اشنایدر…)

انواع روکش کابل لن

چیزی که شاید زیاد دیده باشید؛ ولی معنی آن را ندانید انواع روکش یا شیلد کابل‌های اترنت. کابل‌های اترنت بر اساس نوع و مدل روکش‌  به چندین دسته تقسیم میشوند. معمولا این کابل‌ها از هشت هادی یا مغزی ساخته شدند که به صورت 4 تا جفت در هم پیچیده هستند. این کابل‌ها شکل‌ها مختلفی از لایه‌های محافظتی را دارند که می‌تونن از تداخلات الکترومغناطیسی و رادیویی جلوگیری کنند.به طور کلی دو نوع محافظ الکتریکی در کابل‌ها وجود دارد: شیلد فویل Foil Shields که به صورت اختصار F نوشته میشود و شیلد بافته Braided Shield که به اختصار S نوشته میشود.

 

کابل شبکه لگراند sftp تست فلوک cat6

مقاومت کابل شبکه در برابر نویز پذیری

نویزپذیری یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در مقاله کابل شبکه را از کجا بخریم  به آن میپردازیم. در واقع نویز می‌تواند کل عملکرد کابل شبکه و در نتیجه کل شبکه را دچار مشکل کند. برای اینکه جلوی این مشکل را بگیرید باید کابل‌ شبکه با روکش مناسب بخرید. یعنی اینجا دیگه نوع کابل مطرح نیست، بلکه ملاک روکش کابلی هست که می‌خرید. گفتیم کابل‌های روکش دار یا همون STP حفاظت بهتری نسبت به کابل‌های UTP دارند و می‌توانند جلوی تداخلات مغناطیسی و رادیویی را بگیرند. از بین کابل‌های STP هم نوع بافته شده نسبت به نوع فویلی سطح حفاظت بیشتری به شما ارائه میدهد.

رنگ کابل شبکه

اگرچه این فاکتور خیلی فاکتور مهمی نیست که بخواهیم درباره اش صحبت کنیم؛ ولی بهتراست که موقع خرید به آن توجه کنید. معمولا رنگ کابل هیچ نقشی در تعیین کیفیت و کارایی کابل ندارد. ولی چیزی که اهمیت دارد این است که انتخاب چندین رنگ کابل می‌تواند به شما در دسته‌بندی کابل‌ها کمک کند. یعنی وقتی شما از چندین رنگ کابل برای شبکه‌ خود استفاده کنید، می‌توانید هر کدام را برای کاری خاص در نظر بگیرید و در نتیجه بهتر آنها را از هم تفکیک کنید.

فواصل درون شبکه

این مورد یک موضوع کلی در رابطه با قرارگیری تجهیزات شبکه شماست. اینکه شما چه فضایی در اختیار دارید یک نکته‌ی حائز اهمیت است. اگر محیط شما صرفا یک محیط باز و وسیعه می‌توانید از هر کابلی استفاده کنید ولی اگر محیط ا کوچیکی دارید باید از کابلی استفاده کنید که روکش انعطاف‌پذیری داشته باشد. همچنین با توجه به تعداد تجهیزات شبکه و محیط می‌توانید متراژ مورد نظرتان رو محاسبه کنید و کابلی با همان متراژ تهیه کنید.

فروشگاه تجهیزات شبکه

اگر در فکر خرید کابل شبکه یا تجهیزات شبکه هستید، حتماً دائماً با خودتان فکر می‌کنید که کابل شبکه را از کجا بخریم و چه روشی برای خرید این تجهیزات شبکه مناسب‌تر است. برای خرید کابل شبکه همانند خرید سایر لوازم دیگر دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. خرید حضوری و خرید آنلاین.

شما همراهان گرامی می توانید  برای مقایسه  قیمت‌ها، بررسی ویژگی‌های کابل شبکه و همچنین دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان آراد شبکه در تماس باشید.

برای اطلاع از جشنواره های فروش ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

keyboard_arrow_up