شبکه وایرلس

تجهیزات شبکه وایرلس

. تجهیزات شبکه وایرلس

آیا تا به حال اسم شبکه های بی سیم را شنیده اید؟ از این شبکه ها استفاده کرده اید؟! شبکه های وایرلس در واقع همان شبکه های بی سیم هستند که برای استفاده از آنها نیازی به کابل کشی نمی باشد و امروزه از آنها در مکان های زیادی استفاده می شود، در ادامه توضیحاتی در مورد این شبکه ها و نیز تجهیزات شبکه وایرلس خواهیم داد پس همراه ما باشید.

معرفی شبکه های وایرلس:

در زمان های قبل تر از شبکه های کابلی استفاده می کردند که باید از محل هر ایستگاه تا دستگاه توزیع کننده از سیستم کابل کشی استفاده می شد

اما امروزه از شبکه های بی سیم استفاده میشود که نیازی به کابل کشی ندارد و در واقع در شبکه های وایرلس انتقال  از طریق سیستم انتقال امواج رایو  انجام می شود

در واقع میتوان گفت این شبکه های چیزی مثل امواج رادیویی هستند و این نوع شبکه باعث میشود که افراد زیادی بتوانند به آن متصل شوند

که امروزه در مکان های زیادی مثل مدارس، فرودگاه ها، کافی شاپ ها و … از شبکه های وایرلس استفاده می شود، در واقع نصب این شبکه بسیار راحت است

و در مکان هایی که امکان کابل کشی وجود ندارد و یا شرایط سخت است میتوان به راحتی از این شبکه استفاده کرد اما با همه این مزایا شبکه های وایرلس یک عیب بزرگ دارد

و آن این است که به علت متصل بودن تعداد زیاد سیستم ها ،ممکن است امنیت به خوبی برقرار نشود و امکان هک آن وجود دارد.

از شبکه های وایرلس بیشتر برای وای فای های خانگی و اینترنت مکان های عمومی استفاده می شود که شما در منزل خود به راحتی در هر جای خانه که باشید میتوانید به آن متصل شوید.

شبکه های وایرلس دارای انواع متفاوتی هستند که در ادامه متن به معرفی آنها و همچنین تجهیزات شبکه وایرلس خواهیم پرداخت.

انواع شبکه های وایرلس:

شبکه های وایرلس انواع متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی چند نمونه از آن خواهیم پرداخت:

یکی از انواع این شبکه اکسس پوینت های چند گانه می باشد که برای محیط های بزرگی که امکان پوشش دهی توسط یک اکسس پوینت را ندارند استفاده میشود

در واقع این شبکه از سیستم های وایرلسی تشکیل شده است که به وسیله تعدادی اکسس پوینت با یکدیگر در ارتباط هستند.

اما باید به این موضوع دقت کرد که هر کدام از اکسس پوینت ها باید تا حدودی با بقیه همپوشانی داشته باشند.

برای دسترسی وای فای به دیوایس هایی مثل نوت بوک ها، نت بوک ها، دوربین ها و… از شبکه 3G Hotspot استفاده می شود که آن نوعی از شبکه های وایرلس می باشد.

شبکه های وایرلس

ترکیبی از شبکه های کابلی و وایرلس می باشند، به آنها دنباله ای از یک شبکه کابلی گفته می شود.

از مدل های دیگر  شبکه های وایرلس می توان به LAN TO LAN  اشاره کرد. که برقراری ارتباط وایرلس بین LAN های مختلف یک راهکار ماندگار و پیچیده می باشد.

موارد بالا نمونه هایی از شبکه های وایرلس هستند که به صورت مختصر بیان شده اند

و برای توضیح کلی وایرلس می توان گفت تکنولوژی که بدون دخالت عوامل انسانی با استفاده از امواج الکترومغناطیس، اطلاعات را از یک  نقطه به نقطه دیگر ربط می دهد.

برای آشنایی با تجهیزات شبکه وایرلس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید درباره: کابل شبکه بلدن چیست؟

معرفی تجهیزات شبکه وایرلس :

برای شبکه های وایرلس نیاز به تجهیزاتی است که در متن زیر آنها را بیان کرده ایم:

  • آنتن
  • رادیو وایرلس(بخش عمده شبکه های بی سیم شامل رادیو NIC می باشد و کارت های رادیویی در انواع متفاوتی ارائه می شوند)
  • اکسس پوینت
  • رادیوهای آنتن نقطه به نقطه
  • کارت ها و روترها (روتر ها بسته ها را بین شبکه ها انتقال میدهند و مانند شبکه های سیمی توانایی ارسال پیام و دریافت بسته را فراهم میکند.)
  • انواع آنتن ها تمام جهته با برد بالا و قوی
  • آنتن های وایرلس با برد کوتاه

اگر بخواهیم مهم ترین تجهیزات را برای راه اندازی این شبکه ها نام ببریم باید بگوییم روترها و آنتن ها مهمترین تجهیزات لازم هستند

که آنتن ها  دارای تنوع بسیار بالایی هستند که شما میتوانید آنتنی که مدنظرتان است را انتخاب و نصب کنید.

شبکه های وایرلس  در حالت کلی با استفاده از تجهیزات شامل دو شکل میشوند که به شرح زیر است:

یک جهته:

که از این نوع برای فاصله های طولانی تر از این نوع استفاده میشود.

همه جهته:

در مسافت های کوتاه تر و در شبکه های های محلی که به صورت داخلی و نیز خارجی از این نوع استفاده می شود.

سخن پایانی:

برای محیط های متفاوت مثل خانه و محیط کار میتوانیم از شبکه های محلی LAN استفاده کنیم. که در دو نوع بی سیم و کابلی موجود می باشند.

در زمان های قبل بیشتر از نوع کابلی آن استفاده می شد. اما امروزه بیشتر از شبکه های بی سیم استفاده میشود که برتری های نسبت به شبکه های کابلی دارد.

اما در بعضی موارد شبکه های کابلی بهتر هستند و شما باید با توجه به مواردی خودتان انتخاب کنید که کدام‌نوع را انتخاب می کنید.

یکی از مزیت های شبکه های بی سیم این است که نیاز به کابل کشی ندارد. و در خیلی از محیط ها که امکان کابل کشی نیست میتوان از آن استفاده کرد.

تعداد افراد زیادی به صورت همزمان می توانند به یک اکانت اینترنت متصل شوند. اما از نظر اطمینان و امنیت شبکه های کابلی مورد اطمینان بیشتری می باشند.

 

keyboard_arrow_up