تستر کابل شبکه

تستر کابل شبکه چیست؟

هنگامی که این دستگاه را به کابل شبکه وصل کنید ،به شما نشان میدهد که آیا کابل قادر به جابجایی سیگنال اترنت است یا خیر. اگر کابل سیگنال راجابجا می کند،نشان میدهد که جریان الکتریکی می تواند بدون مانع در سیم ها حرکت کند و هیچ اتصال کوتاه یا اتصالات ناخواسته ای در سیم وجود ندارد. تسترهای شبکه از نظر پیچیدگی و قیمت متفاوت هستند، اما یک تستر پایه  شامل یک منبع جریان الکتریکی، یک دستگاه اندازه گیری است که نشان می دهد کابل خوب است و یک اتصال بین این دو، معمولاً خود کابل.

کاربرد تستر شبکه چه زمانی است؟

بعد از اجرای شبکه پسیو(Passive) می‌توان با استفاده از تستر شبکه تمام پریزهای شبکه، پچ پنل‌ها و سوکت‌های شبکه را تست کردتا قبل از راه اندازی شبکه به عیب و ایرادات احتمالی شبکه پی برد.همچنین در شبکه‌هایی که قبلا اجرا شده‌اند نیز مشکلاتی پیش می‌آید که باز هم تستر شبکه به کمک می‌آید و می‌توان با آن عیب و محل دقیق عیب یا قطعی شبکه را تشخیص داد.تستر کابل شبکه

تستر شبکه چگونه کار می‌کند؟

باید بدانید کابل تستر وسیله‌ای الکترونیکی است که به سادگی رسانایی بین دو سر کابل را اندازه گیری می‌کند. هر تستر کابل شامل دو قسمت است که هر قسمت به یک سر کابل شبکه یا پریز شبکه متصل می‌شود. سیگنال ناشی از تستر شبکه به کابل های مسی ورود میکند و میدان مغناطیسی بزرگی به وجود می آورد.

پس اگر کابل جریان داشته باشد نشان دهنده این است که تمام مدار ها متصل است و مشکلی وجود ندارد.
به عبارتی در این چنین شرایطی هیچ اتصال کوتاه و قطعی در سیم وجود نداشته و جریان الکتریکی می تواند آزادانه از طریق سیم به حرکت ادامه دهد. کارخانه های متعددی در سراسر جهان وجود دارند که کابل تستر شبکه تولید می‌کنند. هر یک از این دستگاه ها ویژگی های متفاوتی دارند که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب نمایید.

اگر یک شبکه به درستی کار نمی کند، مشکل اغلب خطای کاربر یا مشکلات دیگر است. به ندرت کابل معیوب خواهد بود. تستر کابل شبکه بیشتر برای تشخیص اینکه آیا کابل پچ قبل از اتصال کار می کند یا خیر استفاده می شود. کابل کشی باید ابتدا به صورت بصری بررسی شود تا هر گونه مشکل آشکار شناسایی شود. اگر همه چیز درست به نظر برسد، ممکن است از یک دستگاه تست کابل شبکه استفاده شود.تستر کابل شبکه میتواند دستگاهی ساده باشد که فقط تشخیص میدهد که جریان از کابل عبور میکند یا نه و همچنین میتواند دستگاه پیشرفته تری باشد که اطلاعات بیشتری به ما بدهد و در تشخیص ایراد کمک کند.

انواع تستر کابل LAN

تسترهای  شبکه در سطح حرفه ای نه تنها ممکن است تشخیص دهند که یک مدار باز وجود دارد یا خیر، بلکه ممکن است محل شکست را نیز تشخیص دهند. برخی نیز گیج سیم مورد استفاده را شناسایی می کنند و می توانند سیگنال خود را برای آزمایش تداخل تولید کنند. تسترهای اصلی  شبکه می توانند مشکلات اتصال ساده را آزمایش کنند، اما ممکن است مشکلات دیگری را که باعث خرابی کابل می شوند، شناسایی نکنند. وقتی کابل در نزدیکی منبع تداخل باشد یا اگر کابل خیلی طولانی باشد، ممکن است کار نکند. ممکن است خطاهای متناوب ایجاد شود که هنگام آزمایش کابل ظاهر نشوند.گاهی اوقات بعضی مشکلات ادامه پیدا نمیکند تا تستر آن را نشان دهد. در ادامه انواع مدل های تستر کابل LAN را معرفی خواهیم کرد:

1 | تستر ساده شبکه با ال ای دیکابل شبکه

این مدل مانند تمام تسترهای شبکه دارای دو بخش است . هر بخش آن 8 ال ای دی به تعداد رشته سیم های کابل شبکه  دارد.

همچنین این تستر علاوه بر کابل شبکه ، کابل تلفن را نیز تست می‌کند و دارای دو ورودی RJ45 برای شبکه و RJ11 برای تلفن می‌باشد.

 

 

2 | تستر دارای صفحه نمایش دیجیتالتستر کابل شبکه

این نوع تستر نیز دارای دو بخش است یک بخش اصلی که باتری و صفحه نمایش دارد

و بخش دیگر بدون باتری و صفحه نمایش است.

این نوع تستر می‌تواند علاوه بر تشخیص قطع شدگی کابل متراژ کابل را نیز نمایش دهد.

 

تستر چند کاره شبکهکابل شبکه-تستر کابل شبکه

این تستر نیز دارای ال ای دی می‌باشد و علاوه بر کابل شبکه، کابل تلفن، کابل دوربین مداربسته و کابل USB را نیز تست می‌کند.

 

 

تستر حرفه‌ای شبکهکابل شبکه

این دستگاه که نسبت به بقیه تستر ها گران تر می‌باشد دارای ویژگی‌هایی است که در هیچ کدام از تسترهای بالا پیدا نمی‌باشد.

  • این تسترها می‌توانند متراژ دقیق کابل شبکه استفاده شده را نمایش دهند و ذخیره کنند.
  • قابلیت تشخیص اینکه کدام کابل اصل و با کیفیت است و کدام یک نامرغوب را دارد.
  • می‌توانند متراژ دقیق هر یک رشته سیم‌های داخل کابل شبکه را نیز نمایش دهند.
  • قابلیت تشخیص اینکه کدام سر کابل اشتباه پانچ شده است.
  • می‌توانند تشخیص دهند دقیقا کدام قسمت کابل قطع شده است (این ویژگی برای رفع سریع تر ایراد کابل توسط پسیو کار شبکه بسیار مفید است)
  • می‌توانند تشخیص دهند کابل پیچ خورده است یا صدمه دیده است.
  • تمام اطلاعات بدست امده را ذخیره میکند.

اصطلاحات تست شبکه

و همانطور که اشاره شد برای مطمئن شدن از وجود همه اتصالات مورد نظر و عدم وجود اتصالات ناخواسته در کابل مورد آزمایش از تستر استفاده می گردد. اصطلاحاتی نیز در تست شبکه برای شرایط متفاوت استفاده می گردد به طور مثال وقتی که اتصال موردنظر از بین رفته باشد به این حالت باز یا open گفته می شود و زمانیکه اتصال ناخواسته وجود داشته باشد به این حالت Short یا اتصال کوتاه می گویند. همچنین اگر اتصال به مکان نامناسبی برود یا اتصال دارای دو عیب باشد به طوری که برای اتصالات مورد نظر و درست باز بوده و در اتصالات نادرست اتصال کوتاه شده باشد به آن miswired یا اشتباه سیم کشی می گویند.

جمع بندی

با مطالعه مقاله با  تستر کابل شبکه، انواع و کاربرد آن و نحوه کار آن آشنا شدید. امیدواریم آشنایی با انواع تستر کابل شبکه از نظر کارایی و تکنولوژی و نحوه استفاده از آن به شما در انتخاب تستر کابل شبکه کمک کند. از همراهی شما سپاسگذاریم.

شما میتوانید انواع لوازم مخصوص شبکه را به بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از سایت آراد شبکه تهیه نمایید.

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

برای ارتباط با ما و اطلاعات بیشتر از طریق این لینک اقدام نمایید.

ادرس اینستاگرام ما

keyboard_arrow_up