کابل شبکه کواکسیال

کابل شبکه کواکسیال چیست؟

کابل شبکه کواکسیال نوعی کابل مسی است که مخصوصاً با یک محافظ فلزی و سایر اجزای مهندسی شده برای جلوگیری از تداخل سیگنال ساخته شده است .  در درجه اول توسط شرکت های تلویزیون کابلی برای اتصال امکانات آنتن ماهواره ای خود به خانه ها و مشاغل مشتریان استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات توسط شرکت های تلفن برای اتصال دفاتر مرکزی به تیرهای تلفن نزدیک مشتریان استفاده می شود. برخی از خانه‌ها و دفاتر از کابل کواکسیال نیز استفاده می‌کنند. اما استفاده گسترده از آن به‌عنوان یک وسیله ارتباطی اترنت در شرکت‌ها و مراکز داده با استقرار کابل شبکه LAN جایگزین شده است.

کابل کواکسیال به این دلیل نام خود را دریافت کرد که شامل یک کانال فیزیکی است که سیگنال را – پس از یک لایه عایق – توسط کانال فیزیکی متحدالمرکز دیگری که هر دو در امتداد یک محور حرکت می‌کنند، احاطه کرده است. کانال بیرونی به عنوان زمین عمل می کند. بسیاری از این کابل‌ها یا جفت‌های لوله کواکسیال را می‌توان در یک پوشش بیرونی قرار داد و با تکرارکننده‌ها، می‌توانند اطلاعات را برای مسافت زیادی حمل کنند.

کابل کواکسیال در سال 1880 توسط مهندس و ریاضیدان انگلیسی الیور هیوساید اختراع شد که در همان سال اختراع و طرح را به ثبت رساند. AT&T اولین سیستم انتقال کواکسیال بین قاره‌ای خود را در سال 1940 تأسیس کرد.

نحوه کار کابل شبکه کواکسیال

کابل های کواکسیال دارای لایه های متحدالمرکز هادی های الکتریکی و مواد عایق هستند. این ساختار باعث می شود سیگنال ها در داخل کابل محصور شوند و از تداخل نویز الکتریکی با سیگنال جلوگیری می کند.

لایه محافظ فلزی خارجی کابل کواکسیال معمولاً در کانکتورها در هر دو انتها به زمین متصل می شود تا از سیگنال ها محافظت کند و به عنوان مکانی برای پخش سیگنال های تداخل سرگردان است.

کلید طراحی کابل کواکسیال، کنترل دقیق ابعاد و مواد کابل است. آنها با هم اطمینان می‌دهند که امپدانس مشخصه کابل مقدار ثابتی می‌گیرد. سیگنال های فرکانس بالا تا حدی در عدم تطابق امپدانس منعکس می شوند و باعث ایجاد خطا می شوند.

امپدانس مشخصه به فرکانس سیگنال حساس است. بالاتر از 1 گیگاهرتز، سازنده کابل باید از دی الکتریک استفاده کند که سیگنال را بیش از حد ضعیف نکند یا امپدانس مشخصه را طوری تغییر ندهد که بازتاب سیگنال ایجاد کند.

 دو امپدانس مشخصه استاندارد عبارتند از 50 اهم، که در محیط‌های با قدرت متوسط ​​استفاده می‌شود، و 75 اهم، که برای اتصال به آنتن‌ها و تاسیسات مسکونی رایج است.

انواع کابل های شبکه کواکسیال

مدل های  مختلفی از کابل های کواکسیال وجود دارد که برخی از انواع آن عبارتند از:

 • کابل کواکسیال خط سخت | که بر لوله های مسی گرد و ترکیبی از فلزات به عنوان محافظ مانند آلومینیوم یا مس متکی است. این کابل ها معمولا برای اتصال فرستنده به آنتن استفاده می شوند.
 • کابل سه محوری | که دارای لایه سوم محافظ است که برای محافظت از سیگنال های منتقل شده از کابل به زمین متصل شده است.
 • کابل های کواکسیال خط صلب | که از لوله های مسی دوقلو تشکیل شده اند که به عنوان لوله های خم نشدنی عمل می کنند. این خطوط برای استفاده در فضای داخلی بین فرستنده‌های فرکانس رادیویی پرقدرت (RF) طراحی شده‌اند.
 • کابل تشعشعی | که شبیه بسیاری از اجزای کابل سخت است، اما با شکاف های تنظیم شده در محافظ مطابق با طول موج RF که در آن کابل کار می کند. معمولاً در آسانسورها، تجهیزات نظامی و تونل های زیرزمینی استفاده می شود.کابل کواکسیال

انواع کانکتور ها

انواع کانکتورها انواع مختلفی از کانکتورهای کابل کواکسیال وجود دارد که  عبارتند از:

 • BNC | ایستاده برای Bayonet Neil-Concelman، این کانکتور برای تلویزیون، سیگنال ویدیویی و رادیو زیر فرکانس TNC 4 گیگاهرتز استفاده می شود-
 • Standing for Threaded Neil-Concelman، این کانکتور یک نسخه رزوه ای از کانکتور BNC است و در تلفن های همراه استفاده می شود. کانکتورهای TNC تا 12 گیگاهرتز کار می کنند.
 • SMA | مخفف SubMiniature نسخه A، این کانکتور برای تلفن های همراه، سیستم های آنتن Wi-Fi، سیستم های مایکروویو و رادیو استفاده می شود. کانکتورهای SMA تا 18 گیگاهرتز کار می کنند.
 • SMB | مخفف Subminiature نسخه B، این کانکتور ممکن است با سخت افزار مخابراتی استفاده شود.گ
 • کانکتورهای QMA-QMA نوعی قفل سریع از کانکتورهای SMA هستند .این کانکتور ها برای سخت افزارهای صنعتی و ارتباطاتی استفاده می شوند.
 • RCA |  اینها همان کابل های زرد، سفید و قرمز گروه بندی شده ای هستند که  در تلویزیون های قدیمی استفاده می شوند.
 • کانکتورهای F | در تلویزیون های دیجیتال و کابلی استفاده می شوند. اینها معمولا از کابل های RG6 یا RG 59 استفاده می کنند.

کابل کواکسیال

موارد استفاده از کابل های شبکه کواکسیال

در منازل و ادارات کوچک از کابل های کواکسیال کوتاه برای تلویزیون کابلی، تجهیزات ویدئویی خانگی، تجهیزات رادیویی آماتور و دستگاه های اندازه گیری استفاده می شود. از لحاظ تاریخی، کابل‌های کواکسیال نیز به‌عنوان شکل اولیه اترنت مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این کابل ها که از سرعت حداکثر 10 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کردند. با این حال، آنها همچنان به طور گسترده برای اینترنت باند پهن کابلی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های کواکسیال همچنین در خودروها، هواپیماها، تجهیزات نظامی و پزشکی و همچنین برای اتصال دیش های ماهواره، آنتن های رادیو و تلویزیون به گیرنده های مربوطه استفاده می شوند.

استانداردها

اکثر مشخصات کابل شبکه های  کواکسیال امپدانس 50، 52، 75 یا 93 اهم دارند. به دلیل استفاده گسترده در صنعت تلویزیون کابلی، کابل‌های RG-6 با سپرهای دوتایی یا چهارگانه و امپدانس 75 اهم به یک استاندارد واقعی برای بسیاری از صنایع تبدیل شده‌اند. نزدیک به 50 استاندارد متمایز برای کابل کواکسیال وجود دارد. نمونه های دیگر عبارتند از RG-59 کانکتورهای کواکسی از کانکتورهای تکی ساده که در سیستم های تلویزیون کابلی استفاده می شوند تا ترکیبات پیچیده از چندین پیوند کواکسی نازک، مخلوط با برق و سایر اتصالات سیگنال، که در بدنه های نیمه سفارشی قرار دارند، متغیر است.

اینها معمولاً در الکترونیک نظامی و اویونیک یافت می شوند. سفتی مکانیکی بسته به ساختار داخلی و استفاده مورد نظر از کابل کشی کواکسیال می تواند بسیار متفاوت باشد.  کابل های پرقدرت اغلب با عایق ضخیم ساخته می شوند و بسیار سفت هستند. برخی از کابل‌ها عمداً با سیم‌های مرکزی ضخیم ساخته می‌شوند. در نتیجه مقاومت در برابر اثر پوست ایجاد می‌شود. این ناشی از سیگنال های فرکانس بالا است که بر روی سطح هادی حرکت می کنند، نه در سراسر. اگر هادی مرکزی بزرگتر باشد، منجر به یک کابل سفت با تلفات کم در هر متر می شود.

مسائل تداخل

کابل های کواکسیال می توانند انواع مختلفی از تداخل را تجربه کنند. نشت سیگنال زمانی رخ می دهد که میدان الکترومغناطیسی از محافظ بیرونی کابل عبور کند. در موارد دیگر، یک سیگنال خارجی می تواند از طریق عایق نشت کند. تغذیه‌های مستقیم به دکل‌های پخش رادیویی تجاری کمترین نشتی و تداخل را دارند زیرا این کابل‌ها دارای محافظ‌های صاف و رسانا با شکاف‌های کمی هستند. تداخل در رآکتورهای هسته‌ای، جایی که به محافظ ویژه نیاز است، بسیار مهم است.

تفاوت بین RG59 و RG6

کابل های RG59 و RG6 معمولاً در تلویزیون های ماهواره ای و مودم های کابلی استفاده می شوند. تاسیسات قدیمی از کابل RG59 قبل از کاشت کابل RG6 استفاده می کردند. کابل RG59 با 20 سیم سنج آمریکایی (AWG) نازک تر است و یک هادی مرکزی مسی دارد.. کابل RG6 یک کابل 18 AWG بزرگتر است . یک هادی مرکزی مسی نیز دارد. کابل RG6 با سخت افزار با پهنای باند و فرکانس بالا استفاده می شود، جایی که سیگنال های اینترنت و ماهواره می توانند در فرکانس بالاتری نسبت به ویدئوهای آنالوگ سنتی اجرا شوند. اینکه یک فرد ممکن است به چه کابلی نیاز داشته باشد بیشتر اوقات به فرکانس بستگی دارد. بالای 50 مگاهرتز، و یک فرد باید از کابل RG6 استفاده کند.کابل کواکسیال

اهمیت انواع کاربرد کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یا کابل آنتن همان گونه که پیش تر نیز گفته شد کاربرد های فراوانی دارد.

از این کابل ها برای فاصله های زیاد استفاده می شود.

هدف استفاده از آن ها ایجاد ارتباط بین شبکه های رادیویی، شبکه های تلفنی و نیز شبکه های تلویزیونی می باشد. البته از کابل های آنتن کوتاه جهت ایجاد ارتباط میان وسایل تصویری خانگی استفاده می شود.

کاربرد کابل کواکسیال میکرو نیز در تجهیزات نظامی و وسایل مربوط به اسکن فراصوت می باشد.

به طور کلی می توان در رابطه با کاربرد کابل کواکسیال این گونه گفت که از این کابل ها برای انتقال سیگنال از آنتن به گیرنده، از دکل های رادیویی به گیرنده های رادیویی و همچنین از از ایستگاه های تلویزیونی به گیرنده های تلویزیونی استفاده می شود.

کابل کواکسیال

کابل های فیبر نوری، بهترین جایگزین برای کابل های کواکسیال در شبکه سازی

کابل های کواکسیال ضخامت و وزن زیادی دارند و به خاطر استفاده از سیم های مسی، از سرعت کمی برای انتقال داده پشتیبانی می کنند. همچنین با خرابی یکی از کابل های کواکسیال، فرایند کل شبکه با مختل روبرو می شود. در سال های اخیر با پیدایش فناوری فیبر نوری، کابل کشی برای توسعه زیرساخت های شبکه سازی به طور کامل تغییر مسیر داده است. با این حال باید با توجه به توپولوژی شبکه، میان پهنای باند و هزینه پرداختی توازن ایجاد کنید تا بهترین انتخاب را برای کابل شبکه داشته باشید. در پایان برای استفاده از خدمات شبکه رایکانت می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان رایکانت شما را راهنمایی خواهند کرد.

شما میتوانید برای خرید انواع کابل شبکه با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت از طریق این لینک  اقدام کنید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر و تماس با ما از طریق این  لینک اقدام کنید.

کابل کواکسیال

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

آدرس ایناستاگرام ما

keyboard_arrow_up