کابل-شبکه-CAT5-ارزان

قیمت کابل شبکه CAT5

کابل LAN چیست؟

کابل شبکه LAN رسانایی است که دستگاه‌های موجود در یک شبکه محلی (LAN) را با یک کانکتور شبکه متصل می‌کند .سیم شبکه ارتباط بین چندین دستگاه (کامپیوتر، روتر، سوئیچ و…) را فراهم می کند. اصطلاح “LAN” یک سبقت برای کابل اترنت است.برای اطلاع از قیمت کابل شبکه CAT5 با ما تا اخر این مقاله همراه باشید.

در دهه 1970 توسط شرکت XEROX ساخته شد. در آن زمان دانشگاه ها و آزمایشگاه ها به اتصال کامپیوترها و پایانه های خود وابسته بودند. کارمند رابرت متکالف می خواست که همه رایانه ها بتوانند از چاپگر لیزری جدید XEROX چاپ کنند. شبکه محلی متولد شد.

قبلاً با جزئیات بیشتری توضیح داده‌ایم که کدام استانداردها امروزه وجود دارد، کدام دسته از کابل‌ها، و کدام فناوری‌های پلاگین استفاده می‌شوند و کابل اترنت چیست .

قیمت کابل شبکه CAT5

کابل LAN برای چه و چگونه استفاده می شود؟

 

اول و مهمتر از همه، چنین کابل LAN برای اتصال دستگاه ها در یک شبکه استفاده می شود . این یک اتصال دوشاخه فیزیکی است. اساساً هر کابل دیتا ای که برای ارتباط بین دستگاه های پایانی استفاده می شود را می توان کابل شبکه نامید. برخی از آنها به ویژه برای مسافت های کوتاه مناسب هستند. طراحی آنها می تواند به ویژه در فضا صرفه جویی کند به طوری که می توان از آنها در مناطق محدود نیز استفاده کرد.

با این حال، همه اینها فقط یک هدف را دنبال می کنند: اتصال دستگاه ها به یکدیگر با اتصال شبکه. علاوه بر رایانه ها، روترها یا سرورها، دستگاه های جانبی مانند چاپگرها یا دوربین های IP نیز بخشی از شبکه را تشکیل می دهند. برای این منظور یک کابل LAN به یک دستگاه ترمینال متصل می شود.اطلاعات از طریق یک توزیع کننده LAN به دستگاه انتهایی دیگر می رسد. البته این نیز باید در شبکه ادغام شود.

چنین کابلی چه شکلی است؟

از بیرون، کابل LAN بسیار شبیه به کابل تلفن است.رایج ترین رنگ ها آبی، نارنجی، زرد یا خاکستری هستند. با این حال، کابل های شبکه یک ویژگی برجسته دارند. آنها در هر دو انتها یکسان به نظر می رسند. فیش های RJ45 وجود دارد که مستطیل شکل هستند و اغلب دارای یک دماغه کوچک هستند که با آن دوشاخه به درگاه اترنت قفل می شود. علاوه بر این، دوشاخه ها دارای یک نور کوچک داخلی هستند. بسته به سیگنال نور، می توان از آن برای تشخیص فعالیت در دستگاه انتهایی استفاده کرد. مثلاً اگر سبز روشن شود، دستگاه به درستی به شبکه وصل شده است. یک سیگنال قرمز نشان دهنده یک خطا است.

با این حال، تا زمانی که چراغ روشن است، به این معنی است که حداقل ارتباط بین دستگاه و توزیع کننده LAN وجود دارد.

پورت LAN چیست؟

رایانه ها، سرورها و سایر دستگاه های فعال شبکه دارای یک پورت LAN هستند. این در واقع تا حدودی شبیه به اتصال تلفنی است. کانکتور کابل RJ45 یک استاندارد برای انواع دستگاه ها است. به عنوان یک قاعده، سوکت های پورت اترنت در پشت روترها یا رایانه های شخصی یافت می شوند. در لپ تاپ ها، آنها در کناری یافت می شوند. به دلیل طراحی صرفه جویی در فضا در نوت بوک های مدرن، سوکت ها دیگر در همه جا نصب نمی شوند. با این حال، آداپتورها می توانند برای رفع این مشکل استفاده شوند.

به هر حال، پورت LAN فقط استفاده از ایجاد دسترسی سیمی به شبکه را دارد. نمی توان مستقیماً با آن یک شبکه بی سیم ایجاد کرد.

آیا LAN و Ethernet یکسان هستند؟

 

قبل از اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، ابتدا باید توضیح دهیم: اترنت چیست؟ زیرا تفاوت ها کوچک اما همچنان مهم هستند. اترنت به انتقال اطلاعات  سیمی در یک شبکه محلی (LAN) اشاره دارد. دستگاه های داخل این محیط توسط یک کابل، کابل LAN به هم متصل می شوند. با این حال، این در ابتدا فقط یک مترادف فراگیر، نوعی اصطلاح عمومی بود. در واقع، فقط انواع خاصی از کابل ها به عنوان کابل های اترنت شناخته می شدند.

کابل LAN در مقابل کابل اترنت: آیا تفاوتی وجود دارد؟

 

هنگام خرید کابل شبکه، هیچ تفاوتی بین کابل LAN و کابل اترنت وجود ندارد. در حالی که LAN طبق تعریف یک منطقه خاص – چند صد متری را توصیف می کند – اترنت در مورد نوع کابل کشی است. با این حال، از آنجایی که این دو اصطلاح به صورت مترادف استفاده می شوند، در مورد اکتساب اصلاً تفاوتی وجود ندارد.

قیمت کابل شبکه CAT5

کابل شبکه CAT5

 

  • Cat-5

این مورد توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است. این کابل شبکه ای است که به طور گسترده برای شبکه های 100Base-T و 1000Base-T استفاده می شود، زیرا عملکردی را برای اجازه دادن به اطلاعات  با سرعت 100 مگابیت در ثانیه و کمی بیشتر (125 مگاهرتز برای 1000Base-T) اترنت فراهم می کند. کابل Cat 5 جایگزین نسخه Cat 3 شد و برای چندین سال به استاندارد کابل کشی اترنت تبدیل شد.

  • Cat-5e

این شکل از کابل توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته شده است و در TIA/EIA-568 تعریف شده است که آخرین بار در سال 2001 بازبینی شده است. دارای مشخصات فرکانس کمی بالاتر است که کابل Cat-5 به عنوان کارایی تا 125 افزایش می یابد. مگابیت بر ثانیه

Cat-5e را می توان برای 100Base-T و 1000Base-t (گیگابیت اترنت) استفاده کرد. استاندارد Cat 5e برای Cat 5 بهبود یافته و نوعی کابل Cat 5 است که با مشخصات بالاتر ساخته شده است، اگرچه از نظر فیزیکی مشابه Cat 5 است. برای اطمینان از اینکه می تواند در سرعت های اطلاعات بالاتر کار کند، با مشخصات بالاتر تست شده است.

انواع پوشش محافظتی کابل شبکه

 

TP (Twisted Pairs)

  •  این نوع کابل های اترنت از سیم هایی تشکیل شده اند که در داخل به هم می پیچند. این نوع از کابل‌های فیبر نوری با توجه به حداکثر طول و میزان کاهش سرعت، ثانویه هستند.

UTP 

  •  جفت های پیچ خورده بدون محافظ فاقد هر گونه فویل یا پوشش محافظ درهم تنیده ای هستند. این نوع طراحی به آنها اجازه می دهد تا به طور فزاینده ای انعطاف پذیر و بسیار ارزان تر برای تولید باشند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که کابل UTP ممکن است کیفیت سیگنال خوبی نداشته باشد و خطر بیشتری برای تداخل ایجاد کند.

STP یا SSTP 

  •  این کابل‌های اترنت خاص توسط محافظ‌های قوی و بافته محافظت می‌شوند. پوشش روی کابل STP معمولاً از مس یا نوع دیگری از مواد رسانا ساخته شده است و به کاهش نویز و افزایش کیفیت اتصال کمک می کند.

FTP یا SFTP (Foiled Twisted Pairs)

  •  کابل با محافظ فویل نوع دیگری از کابل های اترنت هستند که دارای محافظ فویل برای ایمن سازی سیم ها هستند. بسیاری از مردم از این کابل های خاص برای کاهش نویز، تقویت اتصال و دستیابی به اتصال بهتر استفاده می کنند.

با پوشش های متفاوت مطمعنا قیمت کابل شبکه CAT5 هم تغییر می یابد.

قیمت کابل شبکه CAT5

آیا رنگ کابل اترنت مهم است؟

رنگ کابل اترنت شما مهم نیست و هیچ ویژگی عملکردی را نشان نمی دهد. فروشندگان کابل ممکن است رنگ های خاصی را تعیین کنند تا بدانند کابل خاص برای چه چیزی استفاده می شود، نوع اتصال را شناسایی کنند یا اتصال خود را از سایر فروشندگان متمایز کنند.

قیمت کابل شبکه CAT5

شما میتوانید برای خرید کابل شبکه CAT5 با بهترین قیمت و کیفیت از طریق  این لینک اقدام نمایید.

 

شما میتوانید از طریق فروشگاه آراد شبکه به طیف وسیعی از تجهیزات شبکه دسترسی داشته باشید تا بتوانید با توجه به نیاز خود بهترین محصول را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری نمایید.

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا از تازه ترین اخبار و اطلاعات با خبر شوید

keyboard_arrow_up