ترتیب رنگ کابل شبکه

راهنمای نهایی برای رنگ های مختلف کابل و اهداف آنها

آیا رنگ سیم ها و کابل های مختلف از استانداردهای صنعتی پیروی می کند یا خیر. مؤسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE)، یک انجمن تجاری در سراسر جهان، در واقع دستورالعمل‌هایی را برای استانداردسازی در طراحی برق صادر می‌کند، اما نکته کلیدی این است که استانداردهای آنها در واقع به جزئیات مشخص کردن رنگ کابل‌ها نمی‌پردازد. آنها به یک هدف یا عملکرد خاص مربوط می شوند. در عوض، فشار برای استانداردسازی در این عرصه بیشتر در سمت صنعت خصوصی بوده است و صنعت مخابرات پیشرو است. در اینجا، ما به دنیای گسترده رنگ‌های کابل، معنای آن‌ها و اهدافی که در خدمت هستند، می‌پردازیم.در این مقاله ترتیب رنگ کابل شبکه را برای شما توضیح خواهیم داد ،با ما همراه باشید.

استانداردهای رنگ کابل

اول از همه وقتی صحبت از استانداردهای رنگ کابل به میان می‌آید، باید توجه داشت که در حالی که مؤسساتی مانند IEEE وجود دارند که به ارائه برخی استانداردسازی کمک می‌کنند، هنوز یک استاندارد یا حتی الزام مورد قبول جهانی در بیشتر صنایع وجود ندارد. طرح رنگی که در یک صنعت استفاده می شود می تواند کاملاً با آنچه در صنعت دیگر استفاده می شود متفاوت باشد و بسته به اینکه دقیقاً چه زمانی سیستم در جای خود قرار گرفته است می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

به یاد داشته باشید که آیفون و اولین گوشی هوشمند واقعی تا سال 2007 ظاهر نشدند، با آن فشار عظیمی برای زیرساخت های مخابراتی جدید برای پشتیبانی از آن انجام شد.

علاوه بر این، عدم استانداردسازی در رنگ های کابل، تفاوت از کشوری به کشور دیگر است. با تدارکات جهانی امروز، یک شرکت در ایالات متحده ممکن است کابل های خود را از چندین کشور خارجی مختلف که همگی از طرح های رنگی متفاوت استفاده می کنند، تامین کند.ترتیب رنگ کابل شبکه

آیا به دنبال خرید کابل شبکه هستید؟   خرید بهترین کابلهای شبکه با بهترین قیمت

کابل های اترنت رنگی متفاوت به چه معناست؟

کابل های اترنت یک نوع کابل بسیار رایج هستند که در شبکه های کامپیوتری استفاده می شوند. زمانی که شبکه سیمی برای اشتراک گذاری اطلاعات و دسترسی به اینترنت مورد نظر باشد، هم در کاربردهای مسکونی و هم در کاربردهای تجاری استفاده می شود. اغلب یک روتر اینترنت از کابل‌های اترنت برای اتصال به یک مودم کابلی استفاده می‌کند و با کیتی همراه است که شرکت کابلی شما هنگام ثبت‌نام برای خدمات برای شما ارسال می‌کند.

 رنگ های مختلف برای کابل های اترنت چه معنایی دارند؟ آیا رنگ های مختلف سریعتر از بقیه هستند؟ برای فهمیدن این موضوع، نگاهی دقیق‌تر به کدگذاری رنگ به‌طور خاص برای کابل‌های اترنت خواهیم داشت.

 • کابل اترنت چه رنگی است؟

مانند همه کابل‌ها، کابل‌های اترنت نیز می‌توانند در چندین رنگ مختلف باشند. یک رنگ «بهتر» یا «سریع‌تر» از کابل دیگر نیست، اما رنگ‌ها می‌توانند کاربرد مورد نظر را نشان دهند. رایج ترین رنگ هایی که در کابل های اترنت دیده می شود خاکستری، آبی، زرد، نارنجی و سفید است. اگر قرار باشد کابل اترنت بیرون باشد، اغلب سیاه و ضدآب خواهد بود تا به ماندگاری طولانی‌تری در عناصر کمک کند.

 • معنی رنگ کابل اترنت

همانطور که دیدیم، معنای رنگ کابل اترنت بسته به مکان، چه کسی و چرایی محیط مورد نظر می تواند متفاوت باشد. برای مثال، با وزارت دفاع (DoD)، دولت از رنگ‌های مختلف سیم‌های اترنت استفاده می‌کند تا سطح مشخصی از طبقه‌بندی را برای داده‌هایی که در کابل منتقل می‌شوند، به‌عنوان مثال زرد برای مخفی، قرمز برای سطح متوسط، و آبی به طور کلی برای اطلاعات طبقه بندی نشده.

ترتیب رنگ کابل شبکه

 

باز هم، در حالی که هیچ استاندارد صنعتی مستقیمی برای یک رنگ نسبت به رنگ دیگر وجود ندارد، چند سازگاری قابل ذکر است:

 • اترنت خاکستری : کابل‌های اترنت خاکستری معمولاً نماینده یک اتصال اترنت “استاندارد” مانند شبکه‌های مسکونی و تجاری هستند.
 • اترنت سبز: کابل‌های اترنت سبز را می‌توان برای طبقه‌بندی اتصال متقاطع استفاده کرد که برای اتصال مستقیم رایانه‌ها و/یا دستگاه‌های مختلف به یکدیگر استفاده می‌شود.
 • اترنت زرد: کابل‌های اترنت زرد معمولاً برای اتصالات «توان از طریق اینترنت» (POE) استفاده می‌شوند. جالب اینجاست که این استاندارد توسط IEEE در سال 2009 برای کمک به طبقه‌بندی این سیم‌ها که جریان 30 واتی را در سطح پورت در هنگام استفاده با یک جفت کابل پیچ خورده اترنت ارائه می‌کنند، توسعه داده شد.
 • اترنت آبی: کابل‌های اترنت آبی معمولاً برای اتصال سرور ترمینال استفاده می‌شوند. یک سرور پایانه اتصال به چندین سیستم را به یک شبکه LAN بدون نیاز به استفاده از مودم یا رابط شبکه دیگر امکان پذیر می کند.

TIA توسط مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) برای ایجاد و حفظ استانداردهای صنعتی، از جمله استانداردهایی برای کدگذاری رنگی که در تولید کابل استفاده می شود، معتبر است. تا زمانی که پذیرش جهانی صورت نگیرد، به احتمال زیاد رنگ های مختلف زیادی در رنگ های کابل اترنت استفاده می شود.پس ما در واقع ترتیب رنگ کابل شبکه مشخصی نداریم.ترتیب رنگ کابل شبکه

استانداردهای رنگ کابل پچ

همانطور که انتظار داشتیم، استانداردهای رنگ کابل پچ ممکن است توسط ANSI/TIA منتشر شود، اما با توجه به این توصیه ها، هنوز پذیرش جهانی وجود ندارد. با استانداردهای رنگ کابل پچ، دپارتمان خدمات شبکه دانشگاه ویسکانسین با کمک به تعریف رنگ‌هایی که برای هر سیستم کابلی در محوطه دانشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، راه را برای نمونه پیشروی می‌کند.

رنگ‌های استاندارد مورد استفاده در ژاکت‌های پچ کورد توسط دانشگاه ویسکانسین عبارتند از:

 • خاکستری – برای اتصالات اترنت استاندارد استفاده می شود
 • سبز – برای اتصالات اترنت متقاطع استفاده می شود
 • زرد – برای اتصالات POE استفاده می شود
 • نارنجی – برای اتصالات غیر اترنت آنالوگ استفاده می شود
 • بنفش – برای اتصالات دیجیتال غیر اترنت استفاده می شود
 • آبی – برای اتصالات سرور ترمینال استفاده می شود
 • قرمز – برای دوربین های IP استفاده می شود
 • سیاه – به عنوان یک رنگ عمومی استفاده می شود
 • صورتی – به عنوان یک گزینه رنگ اضافی استفاده می شود

سفید – به عنوان یک گزینه رنگ اضافی استفاده می شود

ترتیب رنگ کابل شبکه

استانداردهای رنگ کابل Cat6

 

چه کابل اترنت Cat5، Cat5e، Cat6 یا حتی Cat6a باشد، کد رنگ بیرونی کابل را نباید با سیم های پیچ خورده داخلی که دارای کد رنگی خاص خود هستند، اشتباه گرفت. طرح رنگ بیرونی بسیار عمومی تر است و به سادگی به جلب توجه به هدف اتصال کمک می کند. در حالی که کابل Cat6 یک کابل شبکه جفت پیچ خورده است که برای شبکه‌های اترنت استفاده می‌شود، با سایر دسته‌ها مانند Cat5 و Cat5e نیز سازگار است. با این حال، یک بار دیگر می بینیم که استانداردهای صنعتی که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند، به سختی به دست می آیند.

برخی از استانداردهای رنگ رایج برای کابل Cat6 عبارتند از:

 • آبی – نشان دهنده اتصال به شبکه است
 • زرد – معمولا برای دوربین های امنیتی سیمی استفاده می شود
 • سفید – همچنین برای دوربین های امنیتی سیمی استفاده می شود
 • خاکستری – به عنوان یک اتصال بین استفاده می شود، همچنین به عنوان “پرش” شناخته می شود.
 • مشکی – عموماً برای تجهیزات، تجهیزات جانبی و/یا ایستگاه های کاری در یک شبکه استفاده می شود
 • قرمز – معمولاً با سیستم های تلفن VoIP یا سایر سیستم های ارتباطی اضطراری استفاده می شود.

نگاه نهایی: Cat5e آبی در مقابل خاکستری

در حالی که موضوع بسیاری از انجمن های اینترنتی مختلف است، تفاوت بین آبی Cat5e و خاکستری مانند سایر رنگ های کابل است که ما به آنها نگاه کردیم. عامل تعیین کننده در اینجا فقط تا جایی است که مهندس طراح یک رنگ مشخص را انتخاب کند.

بسیار ممنونیم که تا پایان مقاله ترتیب رنگ کابل شبکه با ما همراه بودید.

 

فروشگاه اینترنتی آراد شبکه

شما میتوانید کابل و تجهیزات شبکه مورد نظر خود را با توجه به بودجه و نیاز خود از طیف وسیعی از محصولات فروشگاه اینترنتی آراد شبکه  انتخاب کرده و خریداری نمایید.

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

برای اطلاع از اخبار جدید و بروزرسانی ها لطفا صفحه اینستاگرامی آراد شبکه را دنبال کنید

 

keyboard_arrow_up