کابل شبکه فیبر نوری

کابل شبکه فیبر نوری چیست؟

کابل شبکه فیبر نوری نوعی پیشرفته تر از کابل LAN است که سرعت انتقال اطلاعات بسیار بالایی دارد. این کابل  برای انتقال اطلاعات از طریق پالس های نور استفاده می شود که از یک یا چند  لوله های شیشه ای یا پلاستیکی شفاف عبور می کنند. هر یک از این رشته‌ها کمی پهن‌تر از یک تار موی معمولی است و معمولاً با یک لایه روکش دیگر احاطه می‌شوند.

در اطراف الیاف روکش دار پیچیده شده است، همچنین یک غلاف ساخته شده از چند لایه پوشش عایق وجود دارد. این معمولاً شامل یک پوشش محافظ است که به عنوان یک لوله بافر شناخته می شود . و در پایان پوشش محافظتی ای برای آن تعبیه شده.

کابل شبکه های فیبر نوری چگونه کار می کنند؟

برای درک نحوه ارسال اطلاعات از طریق کابل های فیبر نوری، توجه به این نکته مهم است که اجزای متعددی در ساخت یک فیبر نوری دخیل هستند که همگی برای اطمینان از کارکرد صحیح آنها مورد نیاز هستند. بدیهی است که خود رشته‌های شیشه‌ای کاملاً مرکزی برای کارکرد سیستم هستند .

در مرحله اول، باید یک منبع نور برای ارسال “پالس” اطلاعات در امتداد رشته های شیشه شفاف یا لوله پلاستیکی در هسته کابل وجود داشته باشد. این معمولاً توسط یک لیزر کوچک یا توسط یک منبع LED ایجاد می‌شود که سیگنال ورودی را از مدار فرستنده دریافت می‌کند و قبل از اینکه در امتداد هسته‌های فیبر بتابد، آن را به یک پالس نور تبدیل می‌کند.

ثانیاً، مهم است که خود الیاف شیشه توسط یک لایه روکش شیشه ای یا پلاستیکی اضافی احاطه شده باشند، که دارای ضریب شکست متفاوتی برای عبور نور از آن نسبت به رشته های هسته است. این تفاوت‌های انکساری بین روکش و الیاف شیشه‌ای که آن را احاطه کرده است، باعث می‌شود که پالس‌های نور ورودی در زوایای خاصی در طول کابل خم شوند.فیبر نوری-کابل شبکه

پالس‌های نور

به لطف ویژگی‌های بازتابی داخلی آن، در قسمت‌های شفاف کابل فیبر محصور می‌شوند و در یک الگوی زیگ زاگ حرکت می‌کنند تا از اطراف خم‌ها عبور کنند و در طول تمام طول فیبر نوری حرکت کنند. به منظور حفظ قدرت سیگنال کافی در طول مسیرهای کابل به خصوص طولانی، ممکن است نیاز باشد که آنها به یک سیگنال الکتریکی تبدیل شوند و دوباره به یک پالس نور در نقاط مختلف مسیر برگردند. این کار توسط اجزای داخلی اضافی به نام تکرار کننده انجام می شود.

هنگامی که سیگنال های نور در نهایت به مقصد مورد نظر خود می رسند – که در بیشتر مسیر با سرعت حدود 70٪ نور حرکت می کنند .در نهایت می توانند به عنوان سیگنال های اطلاعاتی  یا ارتباطی تفسیر شوند و توسط تجهیزات گیرنده به خروجی تبدیل شوند.

کابل های شبکه فیبر نوری از چه چیزی ساخته شده اند؟

معمولا د این کابل ها ازمواد اولیه مختلفی استفاده میشود.

فیبرهای نوری پلاستیکی به دلیل افزایش انعطاف پذیری، وزن سبک تر و مقاومت در برابر خمش و ضربه، مقرون به صرفه تر و کار کردن با آنها آسان تر است. آنها عموماً برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که سرعت و سرعت انتقال پایین‌تر قابل قبول است. همچنین خطر استرس مکانیکی کمتر است – مانند شبکه‌های خانگی، صنعتی یا خودرویی با سرعت کمتر و مسافت کمتر.

در این راهنما کمی بیشتر در مورد ویژگی‌های خاص کابل‌های شیشه سیلیکا با درجه بالاتر بحث خواهیم کرد.

مزایای کابل شبکه های فیبر نوریکابل شبکه

پهنای باند و انتقال اطلاعات

 کابل‌های اطلاعات  فلزی قدیمی‌تر، معمولاً مسی، پهنای باند نسبتاً محدودی در مقایسه با فیبر نوری ارائه می‌دهند. کابل‌کشی‌های ارتباطی از نوع مسی در ابتدا برای انتقال سیگنال‌های صوتی توسعه یافتند که به پهنای باند زیادی برای انتقال اطلاعات  انبوه نیاز ندارند. امروزه بسیاری از برنامه‌های کاربردی مدرن نیاز دارند.

سرعت

استفاده از پالس‌های نور به‌عنوان منبع اصلی انتقال اطلاعات فسرعت بسیار زیادی به کابل شبکه فیبر نوری میدهد می‌دهد. فیبر به طور کلی از عملکرد مورد انتظار کابل های مسی حتی با درجه بالا (Cat5 یا Cat6) در این زمینه بسیار بهتر است.

فاصله

کابل‌های فیبر نوری علاوه بر سرعت صاعقه، می‌توانند سیگنال‌های خود را در مسافت‌های بسیار طولانی‌تری نسبت به انواع کابل‌کشی‌های سنتی به دلیل نرخ کم تلفات سیگنال انتقال دهند. کابل های مسی معمولاً دارای محدودیت 328 فوتی از نظر فاصله انتقال کیفیت مناسب هستند. در مقابل، برخی از فیبرهای نوری منفرد می توانند سیگنال را در طول صدها کیلومتر با توجه به ترکیب مناسب مواد، نوع سیگنال (طول موج) و تنظیم شبکه حمل کنند.

ایمنی و قابلیت اطمینان

 یکی دیگر از تفاوت‌های بین فیبر نوری و کابل مسی این است که نسخه‌های شیشه‌ای بسیار نازک‌تر، سبک‌تر و در عین حال مستحکم‌تر هستند. این عوامل باعث می‌شود نیروهای کششی بسیار بیشتری را تحمل کنند . در نتیجه کمتر احتمال دارد که در طول مسیرهای طولانی دچار آسیب یا شکستگی شوند.

فیبر نوری-کابل شبکه

سرعت انتقال کابل شبکه فیبر نوری

سرعت انتقال اطلاعات به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از این موارد حالت کابل است. فیبرهای نوری را می توان در پیکربندی های تک حالته یا چند حالته مرتب کرد. در حال حاضر کابل شبکه  فیبر نوری سریع ترین راه برای انتقال اطلاعات است.

تحقیقات برای توسعه انواع جدیدی از فیبر نوری که از محدودیت‌های مرسوم فعلی در پهنای باند و سرعت انتقال در فواصل روزافزون فراتر می‌رود. به طور مستمر ادامه دارد. در سال 2018، مؤسسه تحقیقاتی سیستم شبکه NICT و Fujikura Ltd به عنوان یک فیبر نوری 3 حالته، قادر به انتقال مالتی پلکس با طول موج باند وسیع با قطر خارجی استاندارد (0.125 میلی‌متر) که می‌تواند با تجهیزات موجود کابل‌کشی شود، عمومی شدند.

این محققان توانستند نرخ انتقال شگفت‌انگیز 159 ترابیت بر ثانیه را در طول کابل 1045 کیلومتری نشان دهند .

کابل های فیبر نوری برای چه مواردی استفاده می شوند؟

کابل‌های فیبر نوری معمولاً در برنامه‌های کاربردی اینترنت، تلفن و تلویزیون پیشرفته‌تر یافت می‌شوند. آنها همچنین در بسیاری از مناطق دیگر از خانه و محل کار استفاده می شوند. از جمله در برنامه های دکور – برای مثال، درختان کریسمس فیبر نوری، در حال حاضر اصلا غیر معمول نیستند.

توانایی کابل فیبر نوری برای صرفه جویی در فضای زیادی نسبت به انواع حجیم کابل کشی سنتی، آنها را به گزینه ای محبوب برای نورپردازی و ویژگی های ایمنی متعدد در خودروهای مدرن تبدیل کرده است.

آنها به طور گسترده در بسیاری از زمینه های حرفه ای دیگر نیز استفاده می شوند. از جمله در بسیاری از کاربردهای پزشکی، برای بازرسی های مکانیکی دقیق، و به عنوان حسگرهایی برای نظارت و کنترل جریان انواع مختلف جریان های الکتریکی، صداها و مواد شیمیایی استفاده میشوند.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر و همچنین خرید بهترین کابل ها با مناسب ترین قیمت ها از طریق این لینک وارد سایت آراد شبکه شوید

فیبر نوری

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

برای دیدن پیج اینستاگرام ما لطفا روی لوگو کلیک کنید.

keyboard_arrow_up