کابل شبکه CAT 8

کابل LAN چیست؟

کابل LAN نوعی کابل است که برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر و تشکیل یک شبکه محلی (LAN) استفاده می شود. این اجازه می دهد تا دستگاه هایی مانند رایانه ها، چاپگرها و روترها در یک فضای فیزیکی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده ها و منابع را به اشتراک بگذارند. این کابل های شبکه از CAT 1 تا CAT 8 دسته بندی شده اند که در ادامه به کابل های CAT 8 خواهیم پرداخت.

هدف اصلی کابل LAN ایجاد یک اتصال اینترنت سیمی پرسرعت بین رایانه یا دستگاه دیگر و روتر شبکه شما است.

اختراع LAN نتیجه مستقیم نیاز روزافزون به اتصالات پرسرعت بین کامپیوترها در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 بود.

اولین فناوری LAN در اوایل دهه 1970 توسط رابرت متکالف ، که یکی از بنیانگذاران 3Com نیز بود، اختراع شد . در آن زمان، متکالف یکی از اعضای هیات تحقیقاتی زیراکس PARC، یک شرکت تحقیقاتی در پالو آلتو، کالیفرنیا بود و از او خواسته شد تا یک سیستم شبکه برای کامپیوترهای PARC بسازد.

دلیل این امر این بود که زیراکس در حال ساخت اولین چاپگر لیزری جهان بود و می خواست تمام رایانه های PARC بتوانند با آن چاپگر چاپ کنند. متکالف بعداً نام این فناوری را اترنت گذاشت.کابل شبکه Cat 8

یک کابل LAN چگونه به نظر می رسد – چگونه به راحتی آن را تشخیص دهیم؟

از بیرون، کابل های LAN بسیار شبیه به کابل های تلفن هستند. آنها معمولاً در یک غلاف پلاستیکی پوشانده می شوند و بر خلاف کابل های تلفن که فقط چهار سیم دارند، دارای هشت سیم رنگی هستند که به صورت چهار جفت سیم پیچ خورده اند. سیم ها معمولاً به رنگ آبی، سبز، قهوه ای و نارنجی هستند.

اگر می خواهید بررسی کنید که کابل یک کابل LAN است یا خیر، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. ابتدا می توانید کانکتور را بررسی کنید. کابل‌های LAN دارای کانکتورهای RJ-45 هستند که به شکل جعبه‌های مستطیلی کوچک هستند و یک اهرم کوچک در بالا وجود دارد که به محکم کردن کابل کمک می‌کند.

در حالی که کابل‌های LAN ممکن است دارای طیف رنگ‌ها و طول‌های مختلفی باشند، یک ویژگی وجود دارد که همه آنها مشترک هستند. یعنی، هر دو طرف کابل LAN بدون توجه به مارک کابل یا دستگاهی که آن را به آن وصل می‌کنید یکسان به نظر می‌رسند.

نحوه تشخیص کابل شبکه

یک کابل LAN نیز هنگام اتصال به رایانه، رنگ‌های مختلفی از خود ساطع می‌کند و هر رنگ نور وضعیت فعالیت متفاوتی را نشان می‌دهد. رنگ هایی که کابل LAN منتشر می کند بسته به سازنده کابل و آداپتور شبکه می تواند متفاوت باشد، اما معمولاً سبز، کهربایی یا قرمز هستند.

هنگامی که یک کابل LAN رنگ سبز را منتشر می کند، به این معنی است که داده ها را به درستی ارسال و دریافت می کند. رنگ کهربایی به معنی خطای انتقال و رنگ قرمز به معنای برخورد در شبکه است.

صرف نظر از رنگ، هنگامی که چراغ چشمک می زند، نشان می دهد که پورت به طور فعال اطلاعات را منتقل می کند. به همین ترتیب، یک نور جامد به این معنی است که دستگاه ها به درستی متصل شده و آماده انتقال داده هستند. وقتی اصلاً نور وجود ندارد، نشان می دهد که اتصال شبکه برقرار نشده است.

کابل شبکه Cat 8مزایای کابل های LAN

کابل های LAN نسبت به سایر انواع کابل ها مزایای زیادی دارند، از جمله

  • آنها سرعت انتقال داده سریعتر و اتصالات پایدارتر را نسبت به شبکه های بی سیم ارائه می دهند
  • آنها در برابر تداخل الکترومغناطیسی مقاوم تر هستند، بنابراین برای استفاده در محیط های پر سر و صدا مناسب تر هستند.
  • آنها نسبت به سایر انواع کابل ها تطبیق پذیرتر هستند و می توان از آنها برای اتصال دستگاه هایی مانند چاپگر، اسکنر و هارد دیسک های خارجی به کامپیوتر استفاده کرد.
  • آنها نسبت به شبکه های بی سیم بسیار ایمن تر و کمتر مستعد حملات سایبری و رهگیری داده ها هستند

معایب کابل های LAN

کابل های LAN نیز معایبی دارند:

  • آنها نسبت به سایر انواع کابل ها گران تر هستند
  • آنها نسبت به سایر انواع کابل ها ضخیم تر و سنگین تر هستند که می تواند استفاده از آنها را در فضاهای تنگ دشوار کند.
  • اگر بارها خم شوند ممکن است آسیب ببینند.
  • آنها تحرک محدودی را ارائه می دهند و فقط برای دستگاه هایی که در یک مکان قرار می گیرند مناسب هستند

از دسکتاپ گرفته تا مرکز داده، شبکه‌های فناوری اطلاعات نیاز به انتقال داده‌های بیشتری نسبت به قبل دارند و باید آن‌ها را به سرعت انتقال دهند. کابل کشی زیرساخت مناسب حداکثر سرعت و عملکرد را تسهیل می کند. مدیران فناوری اطلاعات که در حال طراحی یا ارتقاء یک شبکه هستند، تعدادی گزینه کابل برای پیمایش دارند، از جمله مکان و زمان استفاده از کابل Cat8 .

لطفا مقاله راهنمای خرید کابل شبکه را هم مطالعه نمایید.

کابل شبکه Cat 8

رده 8 یا فقط Cat8 آخرین استاندارد IEEE در کابل اترنت مسی است. این نشان دهنده یک جهش قابل توجه در سرعت انتقال اطلاعات نسبت به کابل های Cat7 و Cat6a قبلی است. از اتصالات استاندارد RJ45 استفاده می کند و با استانداردهای قبلی سازگار است.

یکی از تفاوت های کلیدی کابل Cat 8، محافظ آن است. به عنوان بخشی از روکش کابل، یک کابل جفت تابیده محافظ یا محافظ (STP) از لایه ای از مواد رسانا برای محافظت از هادی های داخلی در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) استفاده می کند که در نتیجه سرعت انتقال داده سریعتر و خطاهای کمتری ایجاد می شود. کابل Cat8 یک قدم جلوتر می رود و هر جفت پیچ خورده را در فویل می پیچد تا عملاً تداخل را از بین ببرد و سرعت انتقال داده را بالاتر ببرد. نتیجه یک کابل گیج سنگین تر است که کاملاً سفت و سخت است و نصب آن در فضاهای تنگ دشوار است.

Cat 5e vs Cat 6 vs Cat 8

دو مورد از محبوب ترین استانداردهای کابل اترنت امروزه Cat 5e و Cat 6 هستند. آنها عملکرد عالی را در فواصل طولانی با گزینه های زیادی برای محافظت ارائه می دهند – کابل های اترنت Cable Matters Cat 5e و Cat 6 گزینه های پوشش فویل و جداکننده اسپلاین را برای محافظت بیشتر از سیگنال ارائه می دهند. اما Cat 5e و Cat 6 چگونه کابل اترنت Cat 8 را حفظ می کنند؟

کابل‌های Cat 5e دارای حداکثر فرکانس 350 مگاهرتز بسته به نوع محافظ هستند که به آن کمک می‌کند شبکه‌های گیگابیت واقعی را با پهنای باند تا 1000 مگابیت در ثانیه ارائه دهد. Cat 6 و Cat 6 A با افزایش حداکثر فرکانس به 500 مگاهرتز و در نتیجه افزایش حداکثر پهنای باند به 10000 مگابیت در ثانیه، این مشخصات را بهبود می بخشند. تنها نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که عملکرد برتر محدود به کابل هایی با طول حداکثر 180 فوت است. هر چیزی بیش از آن (تا 328 فوت) به 1000 مگابیت در ثانیه محدود شده است.

Cat 8 حتی محدودیت‌های طولی سخت‌تری دارد، با حداکثر برد مطلق برای یک کابل تنها در 30 متر. این برای اکثر نصب های خانگی بیش از اندازه کافی است، و در واقع، 10 متر بسیار رایج تر است، اما نسبت به استانداردهای قدیمی تر فاصله قابل توجهی دارد.

در جایی که کابل اترنت Cat 8 از نظر برد عقب است، بیش از آن در عملکرد آن را جبران می کند. با حداکثر فرکانس چهار برابر بهترین فرکانس Cat 6، می تواند سرعت شبکه بین 25،00 مگابیت در ثانیه تا 40،000 مگابیت در ثانیه را پشتیبانی کند.

عملکرد همچنین به ویژگی‌های گسترده‌تری منجر می‌شود، با کابل‌های Cat 8 که می‌توانند هنگام استفاده با سخت‌افزار پشتیبانی، برق را از طریق اترنت (POE) ارائه دهند. این به کاهش کابل کشی اضافی، صرفه جویی در فضا و تسهیل مدیریت کابل کمک می کند .کابل شبکه Cat 8

سرعت و پهنای باند کابل اترنت

 

کابل شبکه CAT 6 در مقابل کابل شبکه CAT 8

 

CAT 6 CAT 8
فرکانس 250 مگاهرتز 2000 مگاهرتز
حداکثر سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه 40 گیگابیت بر ثانیه
حداکثر طول 328 فوت / 100 متر 98 فوت / 100 متر

کابل Cat 6a در مقابل کابل شبکه Cat 8

 

CAT 6a CAT 8
فرکانس 500 مگاهرتز 2000 مگاهرتز
حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه 40 گیگابیت بر ثانیه
حداکثر طول 328 فوت / 100 متر 98 فوت / 100 متر

کابل شبکه CAT ۷ در مقابل کابل شبکه CAT ۸

 

CAT 7 CAT 8
فرکانس 600 مگاهرتز 2000 مگاهرتز
حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه 40 گیگابیت بر ثانیه
حداکثر طول 328 فوت / 100 متر 98 فوت / 100 متر

 

کابل Cat 8 برای چه مواردی استفاده می شود؟

Cat 8 با سرعت بسیار زیاد خود واقعاً برای استفاده خانگی طراحی نشده است. حداقل الان نه. برای استفاده کامل از سرعت Cat 8، نه تنها به کابل Cat 8 مناسب برای کار نیاز دارید، بلکه به سوئیچ‌ها، روترها و کارت‌های شبکه سازگار برای پشتیبانی از آن نیاز دارید.

این خواسته ها و سرعت غیر ضروری برای شبکه های خانگی و حتی مشاغل کوچک، Cat 8 را برای شبکه های پرسرعت در اتاق های سرور و دیتا سنتر ها مناسب تر می کند.

برای شبکه‌های خانگی و اداری با کارایی بالا، اترنت 2.5 گیگابیت و 10 گیگابیت ارائه شده توسط کابل‌های Cat 6a کافی خواهد بود.کابل شبکه Cat 8

فروشگاه اینترنتی آراد شبکه

شما میتوانید کابل و تجهیزات شبکه مورد نظر خود را با توجه به بودجه و نیاز خود از طیف وسیعی از محصولات فروشگاه ما انتخاب کرده و خریداری نمایید.

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

برای اطلاع از اخبار جدید و بروزرسانی ها لطفا صفحه اینستاگرامی آراد شبکه را دنبال کنید

keyboard_arrow_up