بهترین کابل شبکه

بهترین کابل شبکه cat6

 بهترین کابل شبکه cat6

کابل شبکه یکی از کابل های کاربردی در سیم کشی ها و تجهیزات برقی شبکه است. در واقع از مهم ترین اجزای یک شبکه کامپیوتری به حساب می آید. در این مطلب قصد داریم انواع کابل شبکه را بررسی کنیم و به معرفی آن ها بپردازیم. تا شما در زمان خرید با آگاهی کامل این محصول را انتخاب و خریداری نمایید.

به طور کلی کابل شبکه کابلی است که برای انتقال و ارسال اطلاعات استفاده می شود. در واقع می تواند دستگاه های یک شبکه را به یکدیگر یا سایر شبکه ها متصل کند. همچنین از این کابل ها که به هم تابیده نیز نامیده می شوند در انتقال اطلاعات دیجیتال (اطلاعات صفر و یک) نیز استفاده می شود. این کابل می تواند به صورت کابل کواکسیال، فیبر نوری و همینطور زوج به هم تابیده باشد. که امروزه معمولا برای مصارف خانگی از کابل شبکه زوج بهم تابیده استفاده می شود که با نام کابل LAN نیز شناخته می شوند. در واقع در ساختمان داخلی کابل شبکه 8 سیم وجود دارد. که توسط یک سوکت به کارت شبکه دستگاه ها وصل می شود تا اطلاعات را بین دو دستگاه جا به جا کند.

کابل شبکه ارزان

انواع کابل LAN بر اساس فرکانس

در این دسته بندی انواع کابل های شبکه بر اساس سرعت ، پهنای باند و خصوصیات الکترونیکی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. به این دسته ها Category یا به طور مخفف CAT گفته می شود. نحوه نامگذاری این دسته بندی ها به صورتی است. هرچه عدد بعد از cat بزرگتر باشد استاندارد جدیدتر می شود. سرعت انتقال بالا رفته و در عین حال نویز کاهش می یابد. البته در صورتی که تغییرات کوچکی در این کابل ها ایجاد شود معمولا با حرف a یا e نشان داده می شود. به طور مثال CAT5e نسبت به CAT5 سرعت انتقال داده بیشتر و نویز کمتری دارد. انواع کابل شبکه جدید که معرفی می شوند معمولا پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتری دارند.

در جدول زیر اطلاعات انواع کابل LAN به صورت خلاصه آورده شده است :

نوع کابل LAN سرعت انتقال اطلاعات پهنای باند موارد استفاده
CAT3 حداکثر تا 10 مگابایت در ثانیه 16 مگا هرتز شبکه های Token ring و 10BASE-T
CAT4 حداکثر تا 16 مگابایت در ثانیه 20 مگا هرتز شبکه های Token Ring
CAT5 حداکثر تا 100 مگابایت در ثانیه 100 مگا هرتز اترنت (10 مگابایت در ثانیه) اترنت سریع (100 مگابایت در ثانیه) و شبکه های Token Ring (16 مگابایت در ثانیه)
CAT5e حداکثر تا 1000 مگابایت در ثانیه 100 مگا هرتز شبکه های Ethernet Gigabit
CAT6 حداکثر تا 1000 مگابایت در ثانیه 250 مگا هرتز شبکه های Ethernet Gigabit
CAT6A حداکثر تا 10000 مگابایت در ثانیه 500 مگا هرتز شبکه های 10G
CAT7 حداکثر تا 10000 مگابایت در ثانیه 600 مگا هرتز شبکه های 10G
CAT7A حداکثر تا 10000 مگابایت در ثانیه 1000 مگا هرتز شبکه های 10G

انواع کابل LAN از نظر روکش

به طور کلی روکش کابل مانند یک محافظ عمل می کند و کابل را در برابر تهدیدات خارجی مانند تداخل الکتریکی ، سیگنال های مزاحم ، ضربات فیزیکی ، کشش های وارد شده و غیره حفظ می کند.

کابل شیلد دار

کابل شیلدار یا STP که مخفف Shielded Twisted Pair است. به معنی زوج به هم تابیده شیلد دار که معمولا در فضاهای بیرونی به خصوص در جاهایی که احتمال آسیب دیدن به کابل زیاد است و یا در مکان هایی که نویز زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین کابل شبکه

کابل بدون شیلد

کابل بدون شیلد یا UTP که مخفف Unshielded Twisted Pair به معنی زوج به هم تابیده بدون شیلد کابل هایی هستند. معمولا در فضاهای داخلی منازل مثلا برای مودم تا کامپیوتر استفاده می شوند. کابل UTP معمولا در محیط هایی استفاده می شود که نویز وجود نداشته باشد.

کابل شبکه cat6

آشنایی با  بهترین کابل شبکه CAT6

کابل شبکه CAT6 توانایی انتقال اطلاعات تا سرعت 10 گیگابیت در ثانیه با فرکانس 250 مگاهرتز را دارا می باشند. که تست های مربوطه با دستگاه های فلوک انجام می شود.

در مقایسه با کابل های شبکه CAT5  و CAT5e که نرخ پیچش آن ها در هر سانتی متر برابر 1.5 تا 2 می باشد، این کابل ها  پیچشی در حدود 2 و بالاتر از آن در هر سانتی متر دارد. تفاوت مقدار پیچش در این کابل نسبت به نسل های گذشته خود، باعث کاهش نرخ تداخل سیگنالی شده است همچنین در کابل CAT6 مقدار نویز کاهش یافته است. البته توجه این نکته حائز اهمیت است که مقدار پیچش در هر سانتی متر می تواند در برند های مختلف متفاوت و منحصر به فرد باشد.

مقایسه کابل CAT6 با نسل‌های قبلی کابل شبکه

کابل شبکه CAT6 در مقایسه با نسل های پیشین خود ، به خصوص کابل های شبکه CAT5  و CAT5e ، روکش ضخیم تری نیز دارند. جنس روکش بیرونی کابل ها از نوع PVC و LSZH یا LSOZ می باشد، که برای مراکز حساس تر معمولا از روکش LSZH استفاده میکنند.

با وجود اینکه استاندارد اترنت برای طول 100 متر است، اما این کابل ها اطلاعات در طول 35 تا 55 متر را (این تفاوت به خاطر مقدار تداخل سیگنالی است) با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه انتقال می دهند. این کابل ها در شبکه های مبتنی بر اترنت کارایی دارند. یعنی تمام شبکه های 10BASET، 100BASE-TX، 1000BASE-T و درنهایت شبکه های 10 GBASE-T.

در انتهای  این کابل شبکه همانند گذشته از کانکتور استاندارد RJ-45 استفاده می شود که به معنی سازگاری با اکثر تجهیزات شبکه خانگی و اداری است. با وجود اینکه کابل CAT6  و CAT6A  دارای کارایی بالاتری هستند ، اما هنوز بسیاری از شبکه های محلی از کابل های شبکه CAT5E به دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده می کنند. با این وجود قطعا کسانی که سرعت بالاتر برایشان در اولویت است، کابل CAT6 را انتخاب می کنند.

قیمت کابل شبکه CAT6

برای اطلاع از قیمت این محصول  و تمامی تجهیزات شبکه مورد نیازتان می‌توانید با مشاورین فروش آرادشبکه در ارتباط باشید.

 

keyboard_arrow_up