کابل شبکه LAN

کابل LAN چیست؟

بگذارید در ابتدا مقاله را با  این سوال که LAN چیست شروع کنیم. در واقع  LAN مخفف شبکه محلی است و کابل شبکه LAN  کامپیوترها را در یک منطقه خاص مانند خانه ها، دانشگاه ها، ادارات، ساختمان های تجاری، آزمایشگاه ها و تقریباً هر مکان با طیف وسیعی از رایانه ها در فواصل نزدیک به هم متصل می کند.

تقریباً هر رایانه ای که استفاده می کنید به نوعی به دستگاه دیگری متصل است. نه تنها اتصالات شبکه در مقیاس کوچک وجود دارد، بلکه اندازه آنها می تواند متفاوت باشد. پس به شبکه های شرکت‌ها و دولت‌های بزرگ چه  می‌گویند ؟ به اینها شبکه های گسترده یا  wide area networks میگویند.

شروع ساخت  یک شبکه محلی (LAN) در دهه 1970 با افزایش نیاز به اتصالات پر سرعت کامپیوترها در دانشگاه ها و آزمایشگاه ها آغاز شد. با معرفی اترنت توسط زیراکس در سال‌های 1973-1974 میلادی ، شبکه LAN به زودی وارد عرصه رقابت شد. اولین معرفی LAN  در هنگام نصب آن در سال 1977 در بانک چیس در شهر نیویورک انجام شد.

امیدواریم این مقاله در مورد اینکه کابل LAN و LAN چیست برای شما مفید بوده باشد.اکنون که کمی مقدمه و پیشینه LAN دارید، بیایید به نحوه عملکرد یک LAN  بپردازیم:

چه چیز هایی  شبکه LAN را تشکیل میدهند؟

چه در خانه یا محل کار خود باشید، احتمالاً از هیچگونه شبکه LAN استفاده نمیکنید. ساده ترین راه برای راه اندازی یک شبکه محلی (LAN) استفاده از کابل اترنت است. اما کابل  شبکه  LAN چطور؟ اینجاست که سوال مشتریان مطرح می شود. کابل شبکه LAN به همان کابل اترنت یا شبکه اشاره دارد. بنابراین هنگام خرید کابل LAN ویا کابل اترنت یا شبکه، مشکلی نخواهید داشت. در تعریف کابل LAN ،کابلی است که به رایانه ها، سوئیچ های شبکه و سپس از سوییچ به روتر، مودم یا dsl متصل می شود که اینترنت شما را از یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی تامین می کند. این دستگاه ها هنگامی که با یک LAN بی سیم، اترنت یا کابل شبکه به یکدیگر متصل می شوند، یک LAN (شبکه محلی) را تشکیل می دهند.

کابل های مورد استفاده برای LAN چیست؟

حالا با توجه به اینکه کابل های  LAN کامپیوتر ها را به هم متصل میکنند، انواع مختلفی هم دارند که شامل موارد زیر است:

 • جفت پیچ خورده مس (همان کابل شبکه LAN یا Ethernet)
 • کابل هم محور(Coaxial Cable)
 • کابل فیبر(Fiber Cable)

هر یک از این کابل ها دارای مدل ها و کارایی های متفاوتی هستند که شما میتوانید با توجه به نیازتان مدل مورد نظر را خریداری کنید.

 شبکه LAN رایج‌ترین کابلی است که برای اتصال رایانه‌ها، روترها، سوئیچ‌ها، چاپگرها، سیستم‌های بازی، دستگاه‌های PoE، دوربین‌های IP و موارد دیگر استفاده می‌شود. آنها در دسته های مختلفی قرار می گیرند مانند:

 • CAT5e
 • CAT6
 • CAT6a
 • CAT8

عنواع کابل های LAN کابل LAN

 • دراینجا توجه داشته باشید که هر یک از این کابل ها دارای امتیاز عملکرد متفاوتی هستند. این کابل ها اغلب برای اتصال سریع به اترنت گیگابیتی و بالاتر استفاده می شوند. کابل های LAN نیز در نسخه های بدون محافظ و شیلد دار عرضه می شوند.
 • کابل های LAN شیلد دار برای مناطقی با EMI (تداخل الکترومغناطیسی) هستند. این امر در مطب پزشکان، اطراف برج های سلولی و ماشین آلات سنگین رایج است و به دلیل وجود فویل در این مدل سیم ها، کیفیت سیگنال بهتری را ارائه می دهند.
 • کابل های LAN بدون محافظ در خانه ها و مشاغل شما نصب می شوند که هیچ تداخل الکترومغناطیسی وجود ندارد.
 • همچنین مدل های شیلددار به دلیل مواد اضافی مورد استفاده و روش های مختلف ساخت، معمولا گران تر از کابل های بدون محافظ هستند.
 • کابل های  LAN در انواع مختلفی نیز وجود دارد. آنها را در کابل های پچ، کابل های متقاطع و طول های حجیم خواهید دید. آنها از یک کانکتور rj45 در یک طرف تشکیل شده اند و می توانند به پورت اترنت مورد نظر شما متصل شوند.

آیا فناوری بی سیم می تواند یک شبکه محلی باشد؟کابل شبکه LAN

وقتی به بی سیم فکر می کنید به اتصالی فکر می کنید که کاملاً عاری از هر گونه کابل یا سخت افزار دیگری باشد. شاید تعجب کنید ، اما فناوری بی سیم در واقع می تواند یک شبکه محلی در نظر گرفته شود. محبوب ترین نوع فناوری بی سیم که در مشاغل و خانه ها استفاده می کنیم، WiFi است. شما می توانید یک LAN را به عنوان راهی برای اتصال چندین رایانه به یکدیگر در نظر بگیرید که از طریق WiFi امکان پذیر است. وای فای به دلیل سهولت استفاده در بین بسیاری از افراد محبوب شده است. راه اندازی سریع و نسبتاً عاری از هرگونه تعمیر و نگهداری است.

همچنین می توانید از کابل  LAN برای اتصال به دستگاه های WiFi استفاده کنید.

سپس می توانید از اتصال اینترنت به دستگاه های تلفن همراه، تلویزیون های هوشمند و رایانه لذت ببرید. با تمام راحتی فن آوری بی سیم، ما برای داشتن یک شبکه قابل اطمینان تر، در صورت امکان، اتصال شبکه سیمی را توصیه می کنیم. سیم کشی سخت اتصال قوی تری نسبت به وای فای به خصوص در شبکه ای با تعداد زیادی از کاربران فراهم می کند. این کابل به شما مزایای عملکردی در تلویزیون های هوشمند، کنسول های بازی و رایانه ها می دهد.

نتیجه

LAN از هر جهت  بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. چه در حال انجام بازی بر روی رایانه و چه طراحی گرافیک بر روی رایانه در محل کار، به احتمال زیاد شما از  LAN استفاده ندارید . رایج‌ترین راه راه‌اندازی LAN در واقع با کابل LAN است که می‌تواند به کامپیوتر شما به سوییچ و سپس روتر یا مودم متصل شود. سپس یک جامعه کوچک از سخت افزار و کابل ایجاد شد که می توانیم آنها را به عنوان یک LAN توصیف کنیم. اگرچه این یک  در ساده ترین شکل آن است، LAN می تواند بسیار پیچیده باشد.

برای جمع بندی:

کابل LAN برای اتصال به کامپیوتر و سخت افزار برای تشکیل  LAN استفاده می شود
LAN یک شبکه محلی از دستگاه ها است که به اتصال شبکه به یکدیگر کمک می کند
شبکه های LAN می توانند از نظر اندازه با هم متفاوت باشند.

امیدواریم این مقاله در مورد اینکه کابل LAN و LAN چیست برای شما مفید بوده باشد.

آیا به یه کابل شبکه با کیفیت و قیمت خوب نیاز دارید؟

لظفا به قسمت فروشگاه سایت آراد شبکه  هم سری بزنید.شبکه محلی

keyboard_arrow_up