cat6

کابل شبکه CAT6

6Category  یا به اختصار CAT6 یک استاندارد کابل اترنت است که توسط انجمن صنایع الکترونیک و انجمن صنعت ارتباطات از راه دور تعریف شده است.CAT6 ششمین نسل از کابل‌های اترنت  است که در شبکه‌های خانگی و تجاری استفاده می‌شود.کابل کشی CAT6 با استانداردهای CAT5 و CAT5e  که قبل از آن بود سازگار است.کابل شبکه 

 کابل CAT 6 چگونه کار می کند

از سرعت انتقال اظلاعات 1 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی میکنند. این کابل  می تواند 10 اتصال اترنت همزمان را در یک فاصله محدود در خود جای دهند. کابل CAT6  شامل چهار جفت سیم مسی است و از همه جفت‌ها برای سیگنال‌دهی استفاده می‌کند تا سطح عملکرد بالای خود را حفظ کند.

حقایقی راجب کابل های نسل CAT6:

  • انتهای کابل Cat 6 از همان سوکت استاندارد RJ-45 مانند نسل های قبلی کابل های شبکه استفاده می‌کند.
  • معمولا روی این کابل ها نوشته CAT6 حک میشود.
  • نسخه پیشرفته تر این کابل به نام  CAT6a از سرعت 10 گیگابایت در ثانیه در فاصله های بیتشر پشتیبانی میکند.

مقایسه CAT6 و CAT6a

در واقع کابل های CAT6a  برای بهبود عملکرد کابل‌های اترنت  CAT6 ایجاد شده است.یکی از مهم ترین برتری های کابل شبکه CAT6a نسبت به CAT6 سرعت عالی 10 گیگابایت بر ثانیه ای  آن است. لازم به  ذکر است که این سرعت در مسافت های زیر 100 متر قابل دستیابی است اما CAT6از سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه فقط در زیر 50 متر پشتیبانی میکند. مطمعنا کارایی بالاتر قیمت بیشتری را به همراه دارد پس منطقی است که کابل های CAT6a  گران تر باشد.این کابل هنوز از کانکتورهای استاندارد RJ-45 استفاده می کند.

CAT6e و فراتر از آن

بلافاصله پس از تصویب CAT6، تعدادی از تولیدکنندگان شروع به ارائه کابل با برچسب «Category 6e» کردند. قصد آنها پیشنهاد ارتقائی برای استاندارد CAT6 بود، به احتمال زیاد آن را بعد از CAT5e نام‌گذاری کردند که ارتقائی استاندارد برای کابل CAT5 بود. به‌ هر حال، هیچ استاندارد Category 6e قانونی وجود ندارد و CAT6e استاندارد شناخته شده‌ای توسط انجمن صنعت ارتباطات نیست.

حداکثر طول کابل شبکه CAT6A

حداکثر طول مجاز کابل CAT6 در هنگام استفاده برای شبکه‌های 10/100/1000BASE-T، صدمتر است که شامل 90متر کابل‌کشی افقی بین پچپنل و جک) کیستون (به اضافه 5متر پچکورد استاندارد بین هر جک و دستگاه متصل به آن است. برای شبکه 10GBASE-T یک کابل CAT6 بدون لایه محافظ نباید از 55متر فراتر رود و یک کابل CAT6A نباید از 100 متر تجاوز کند.

موارد احتیاط هنگام نصب کابل شبکه CAT6

کابل‌ شبکه CAT6 و CAT6A می‌بایست به‌درستی نصب شده و خاتمه یابند تا به مشخصات مورد نیاز دست یابند. کابل نباید به شدت تابیده و خم گردد (شعاع خم شدن باید بیش از چهار برابر قطر بیرونی کابل باشد). زوج سیم‌ها نباید از حالت در هم تابیده شده خارج گردند و غلاف بیرونی نباید بیش از 5/0 اینچ تخلیه گردد.

در کابل شبکه با شیلد و فویل، شیلد و فویل برای بهبود عملکرد کابل شبکه CAT6 در محیط‌های «تداخل الکترومغناطیسی» (EMI) بالا ضروری است. این محافظت، اثر مخرب EMI به روی داده‌های کابل را کاهش می‌دهد. محافظت با استفاده از سیم تخلیه‌ای که در کابل و در کنار زوج به‌هم تابیده وجود دارد، معمولاً از انتهای یک کابل تا دیگری حفظ می‌گردد.

اتصال الکتریکی شیلد (لایه محافظ) به شاسی در هر انتها، از طریق جک ساخته شده است. نیاز به اتصال به زمین در هر دو انتهای کابل، تشکیل حلقه زمین را در صورتی که یکی از شاسی‌های شبکه در پتانسیل الکتریکی لحظه‌ای متفاوتی نسبت به جفت خود باشد، ممکن می‌سازد.

این وضعیت نامطلوب ممکن است باعث شود جریانی بین شاسی‌ها در شیلد کابل شبکه جاری شود و این جریان‌ها ممکن است متعاقباً نویز مخربی را در سیگنال حمل شده توسط کابل القا کنند.

کابل های Cat6 برای چه مواردی استفاده می شوند؟

تفاوت زوج‌های با شیلد(محافظ) و بدون شیلد چیست؟

بسته به محل نصب کابل Cat6 خود مثلا در یک کارخانه ممکن است مقادیر زیادی تداخل الکترومغناطیسی (EMI) داشته باشید. EMI می‌تواند از لامپ‌ها، دستگاه تهویه، چاپگرها، موتورها و ژنراتورها ایجاد شود.

کابل Cat6 به عنوان استاندارد از زوج‌های بهم تابیده استفاده می‌کند تا میزان تداخل را به حداقل برساند و نویز توسط تداخل الکترونیکی را کاهش دهد.

 دو نوع کابل زوج به هم تابیده داریم:

  • زوج به هم تابیده شیلددار (STP)
  • زوج به هم تابیده بدون محافظ (UTP).

کابل های CAT6(STP) با شیلد

کابل استاندارد CAT6 ممکن است برای برخی از محیط‌‌ها مناسب نباشد. برای حل این موضوع بهتر است از کابل های CAT6a استفاده کنید، چون دارای شیلد(محافظ)هستند.

فیبر نوری-کابل شبکه

به طور عمده، STP گران تر و سفت تر است و نصب آن را  نیز سخت تر می‌کند. جک‌ها و کوپلرهای مورد استفاده نیز نیاز به محافظ دارند که هزینه را بیشتر می‌کند.

کابل CAT6(UTP) بدون شیلد

UTP= Unshielded Twisted Pair

کابل های بدون شیلد CAT6(UTP) همان حالت استاندارد کابل هستند. پوشش آن‌ها بسیار معمولی است و لایه فویلی ندارند. البته تا حدودی از EMI  جلوگیری می‌کنند، اما در مقایسه با کابل های STP  عملکرد چندان خوبی ندارند.

کابل CAT6 برای چه کارهایی مناسب است؟کابل شبکه

در نتیجه کابل شبکه CAT6 چیست؟ کابل CAT6 یک گزینه مقرون به صرفه برای نصب در خانه، شبکه‌های سازمانی، کارخانه و آزمایشگاه های الکترونیکی است. مشخصات دقیق، سرعت بالا درانتقال اطلاعات، کابل CAT6 را گزینه بسیار مناسبی می کند.

اگرچه کمی پرهزینه تر از Cat5e است، اما کابل Cat6 در فاصله طولانی تر از Cat5e قابل اعتمادتر است.

 

 

متشکریم که تا انتها همراه ما بودید. همراهان ارزشمند برای تجربه خریدی آسان، بدون واسطه، مطمئن و دریافت مشوره رایگان با کارشناسان آراد شبکه در ارتباط باشید.

keyboard_arrow_up