cat6

کابل شبکه cat6

آشنایی با کابل شبکه CAT6

کابل شبکه CAT6 توانایی انتقال اطلاعات تا سرعت 10 گیگابیت در ثانیه با فرکانس 250 مگاهرتز را دارا می باشند.

در مقایسه با کابل های شبکه CAT5  و CAT5e که نرخ پیچش آن ها در هر سانتی متر برابر 1.5 تا 2 می باشد. این کابل ها  پیچشی در حدود 2 و بالاتر از آن در هر سانتی متر دارد. تفاوت مقدار پیچش در این کابل نسبت به نسل های گذشته خود، باعث کاهش نرخ تداخل سیگنالی شده است. همچنین در کابل CAT6 مقدار نویز کاهش یافت. البته توجه این نکته حائز اهمیت است که مقدار پیچش در هر سانتی متر می تواند در برند های مختلف متفاوت و منحصر به فرد باشد.

 

چرا کابل شبکه cat6 به نسبت سایر کابل‌ها پر طرفدارتر هستند؟

اولین نکته‌ای که متخصصان شبکه در زمان پیاده‌سازی یک شبکه به آن دقت می‌کنند نوع کابلی است که قرار است در زیرساخت شبکه یک سازمان یا شرکت استفاده شود.

هرچه تعداد پیچش در زوج‌های درهم تنیده بیشتر باشد، میزان تداخل الکترومغناطیس و افت سیگنال در زمان انتشار کمتر خواهد بود. به بیان دیگر، تعداد پیچش‌های بیشتر اجازه می‌دهند تا سیگنال مسافت بیشتری در طول سیم حرکت کند و بدون آن‌که نرخ از دست رفتن داده‌ها به مشکل جدی تبدیل شود، سیگنال‌ها را با کیفیت بالایی به دستگاه‌های کلاینت متصل به شبکه تحویل داد. در کابل‌های Cat6 برای آن‌که تابیدگی میان زوج‌ها در وضعیت پایداری قرار بگیرد از یک تفکیک‌کننده پلاستیکی استفاده می‌‌شود.

مقایسه کابل CAT6 با نسل‌های قبلی کابل شبکه

کابل شبکه CAT6 در مقایسه با نسل های پیشین خود، به خصوص کابل های شبکه CAT5  و CAT5e ، روکش ضخیم تری نیز دارند. جنس روکش بیرونی کابل ها از نوع PVC و LSZH یا LSOZ می باشد، که برای مراکز حساس تر معمولا از روکش LSZH استفاده می کنند.

با وجود اینکه استاندارد اترنت برای طول 100 متر است، اما این کابل ها اطلاعات در طول 35 تا 55 متر را (این تفاوت به خاطر مقدار تداخل سیگنالی است) با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه انتقال می دهند. این کابل ها در شبکه های مبتنی بر اترنت کارایی دارند. یعنی تمام شبکه های 10BASET، 100BASE-TX، 1000BASE-T و درنهایت شبکه های 10 GBASE-T.

در انتهای  این کابل شبکه همانند گذشته از کانکتور استاندارد RJ-45 استفاده می شود. که به معنی سازگاری با اکثر تجهیزات شبکه خانگی و اداری است. با وجود اینکه کابل CAT6  و CAT6A  دارای کارایی بالاتری هستند اما هنوز بسیاری از شبکه های محلی از کابل های شبکه CAT5E به دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده می کنند. با این وجود قطعا کسانی که سرعت بالاتر برایشان در اولویت است، کابل CAT6 را انتخاب می کنند.

 

cat6

 

هشدارهای نصب کابل شبکه cat6

کابل های cat6 و cat6A باید به درستی نصب شوند تا به مشخصات مورد نیاز برسد. کابل نباید بیش از حد محکم و یا خم شود (شعاع خمش باید حداقل چهار برابر قطر بیرونی کابل باشد. جفت سیم ها نباید باز شود و پوسته خارجی نباید بیشتر از 0.5 در 12.7 میلی متر) باشد.
برای بهبود عملکرد کابل Cat6 در محیط های تداخل الکترومغناطیسی بالا (EMI) لازم است که از کابل محافظت شود. این محافظ احتمال خراب شدن EMI را بر روی داده های کابل کاهش می دهد. محافظ معمولا از یک پایه کابل به طرف دیگر با استفاده از یک سیم کششی که از طریق کابل در کنار جفت های پیچیده اجرا می شود، حفظ می شود. اتصال الکتریکی سپر به شاسی در هر انتها نیز از طریق جک ها انجام می شود.

نیاز به اتصال به زمین در هر دو انتهای کابل اگر یکی از شاسی های شبکه در پتانسیل الکتریکی لحظه ای متفاوت نسبت به جفت خود باشد. باعث ایجاد یا حلقه زمین ground loop می شود. این وضعیت نامطلوب می تواند باعث شود که جریان بین شاسی ها از طریق سپر کابل شبکه عبور کند. و این جریان ها ممکن است به نوبه خود موجب ایجاد سر و صدایی مضر در سیگنال گردد که باید توسط کابل حمل شود.

cat6

توضیحات تکمیلی در خصوص کابل شبکه cat6

اگر بخواهیم توضیحات بیشتری درباره کابل شبکه cat6 بدهیم. باید این را بدانید که این کابل شبکه نسبت به کابل شبکه cat5e عملکرد بهتری را از خودش نشان می دهد. به همین دلیل مشخصات دقیق تری را برای کابل کشی و کاهش نویز ارائه می دهد.

همچنین کیفیت انتقال اطلاعات در این نوع کابل شبکه، با توجه به مشخصات فنی و کیفیت اجزای تشکیل دهنده این کابل مانند: اتصالات، کابل های پچ، نوع سیم های به کار رفته و … باعث شده تا این استقبال بیشتری از این کابل برای انتقال اطلاعات شود.

قبل از این که همه ی قطعات مربوط به این کابل سرهم بندی شوند، هر کدام از این اجزا به صورت جداگانه آزمایش می شوند. و همچنین برای عملکرد بهتر با هم تست می شوند. کابل شبکه cat6 برای محیط هایی که نزدیک به کابل های برق هستند یا تجهیزات RF و یا تجهیزاتی که امکان ارتعاش الکترومغناطیسی از خود نشان دهند، بسیار کاربرد دارد. چرا که این نوع کابل ها می توانند انسان را در برابر دستگاه هایی که سیگنال هایی تا حداکثر 550 مگاهرتز ارتعاش می دهند، محافظت کند. و ویژگی مهم این کابل های شبکه این است که در برابر آتش سوزی مقاوم هستند.

 

خرید و لیست قیمت

شما همراهان گرامی می توانید برای خریدی آسان، ارزان و مشاوره با کارشناسان فروش آراد شبکه در ارتباط باشید.