قیمت کابل شبکه

کابل LAN(شبکه) چیست؟

کابل شبکه (LAN) نوعی کابل است که برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر و تشکیل یک شبکه محلی (LAN) استفاده می شود. این کابل اجازه می دهد تا دستگاه هایی مانند رایانه ها، چاپگرها و روترها در یک فضای فیزیکی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند واطلاعات و منابع را به اشتراک بگذارند.

هدف اصلی کابل LAN ایجاد یک اتصال اینترنت سیمی پرسرعت بین رایانه یا دستگاه دیگر و روتر شبکه شما است.

کابل LANاختراع شبکه LAN بخاطر نیاز روزافزون به اتصالات پرسرعت بین کامپیوترها در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 بود.

اولین فناوری LAN در اوایل دهه 1970 توسط رابرت متکالف، که همچنین یکی از بنیانگذاران 3Com بود، اختراع شد.

در آن زمان، متکالف یکی از اعضای هیات تحقیقاتی زیراکس PARC، یک شرکت تحقیقاتی در پالو آلتو، کالیفرنیا بود و از او خواسته شد تا یک سیستم شبکه برای کامپیوترهای PARC بسازد.

دلیل این امر این بود که زیراکس در حال ساخت اولین چاپگر لیزری جهان بود و می خواست تمام رایانه های PARC بتوانند با آن چاپگر چاپ کنند. متکالف بعداً نام این فناوری را اترنت(Ethernet) گذاشت.

انواع کابل LAN

انواع مختلفی از کابل های LAN وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.رایج ترین کابل های LAN کابل های اترنت هستند که در هشت دسته قرار می گیرند که هر کدام از نظر پهنای باند، حداکثر سرعت انتقال و محافظ متفاوت هستند.

تصویر زیر هشت نوع اصلی کابل اترنت و ویژگی های اصلی آنها را نشان می دهد:

کابل LAN

کابل های CAT5 راه را برای اینترنت پرسرعت باز کردند. آنها می توانند داده ها را تا 100 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 100 مگاهرتز انتقال دهند. کابل های CAT6 جدیدتر هستند و می توانند تا سرعت 10 گیگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند 250 مگاهرتز را تحمل کنند.

کابل های CAT8 LAN جدیدترین نوع کابل اترنت با حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند بی سابقه 2000 مگاهرتز هستند. این نوع کابل در برابر تداخل نیز مقاومت بیشتری دارد و برای استفاده در محیط های پر سر و صدا مناسب تر است.

کابل های فیبر نوری یکی دیگر از انواع کابل های LAN هستند که به طور چشمگیری معروف هستند.

کابل‌های فیبر نوری از نور به‌جای تکانه‌های الکتریکی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند، که باعث می‌شود سریع‌تر و قابل اعتمادتر از کابل‌های اترنت سنتی باشند. حداکثر سرعت آنها 10 گیگابیت در ثانیه است و می توان از آنها برای اتصال دستگاه ها در فواصل طولانی استفاده کرد.

مزایای کابل های LAN

کابل های LAN نسبت به سایر انواع کابل ها مزایای زیادی دارند، از جمله:

  • آنها سرعت انتقال اطلاعات سریعتر و اتصالات پایدارتر را نسبت به شبکه های بی سیم ارائه می دهند.
  • آنها در برابر تداخل الکترومغناطیسی مقاوم تر هستند، بنابراین برای استفاده در محیط های پر نویز مناسب تر هستند.
  • آنها نسبت به سایر انواع کابل ها تطبیق پذیرتر هستند و می توان از آنها برای اتصال دستگاه هایی مانند چاپگر، اسکنر و هارد دیسک های خارجی به کامپیوتر استفاده کرد.
  • آنها نسبت به شبکه های بی سیم بسیار ایمن تر و کمتر مستعد حملات سایبری و رهگیری داده ها هستند.

معایب کابل های LAN

  • آنها نسبت به سایر انواع کابل ها گران تر هستند
  • آنها نسبت به سایر انواع کابل ها ضخیم تر و سنگین تر هستند که می تواند استفاده از آنها را در فضاهای تنگ دشوار کند.
  • اگر بارها خم شوند ممکن است آسیب ببینند.
  • آنها تحرک محدودی را ارائه می دهند و فقط برای دستگاه هایی که در یک مکان قرار می گیرند مناسب هستند

سرعت پروتکل

تفاوت سرعت پروتکل چیست؟ این برای اتصال اینترنت شما به چه معناست؟ مزایا و معایب هر نوع اتصال چیست؟

کابل های LAN پیشرفته فعلا حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه را امکان پذیر می کنند. این بسیار سریع‌تر از نسل بعدی استاندارد  Wi-Fi 6 است که می‌تواند تا سرعت 9.6 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند.کابل LAN

این بدان معناست که کابل های LAN به شما اتصال اینترنت بهتری نسبت به Wi-Fi می دهند زیرا می توانند داده ها را سریعتر دانلود کنند.

با این حال، یکی از معایب کابل های LAN این است که گران تر از اتصالات Wi-Fi هستند از آنجایی که یک شبکه LAN برای کار کردن به چندین مؤلفه مختلف مانند کابل ها، روترها و سوئیچ ها نیاز دارد، معمولاً گران تر از شبکه Wi-Fi است.

یکی دیگر از معایب بزرگ استفاده از این نوع کابل ها این است که به اندازه Wi-Fi راحت نیستند در حالی که می‌توانید از شبکه Wi-Fi تقریباً در هر جایی که نقطه اتصال در دسترس است استفاده کنید، کابل‌های LAN فقط برای دستگاه‌هایی مناسب هستند که نیازی به جابجایی در آن‌ها ندارید، مانند رایانه‌های رومیزی.

 

دنبال کابل  شبکه  با کمترین قیمت و بهترین کیفیت هستید؟پس مطمعنا آراد شبکه گزینه خوبی برای خرید شما خواهد بود .

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

همچنین در فروشگاه سایت آراد شبکه میتوانید کابل شبکه مورد نظر خود را سفارش و خریداری نمایید.

شبکهدرباره ما

تماس با ما

keyboard_arrow_up