کابل شبکه

ساختار کابل شبکه

 ساختار کابل شبکه موضوعی است که دراین مقاله به آن پرداخته‌ایم. همانطور که می‌دانید، دسترسی به اینترنت با استفاده از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که به طور کل به دو دسته اتصال به اینترنت با استفاده از کابل‌ و اتصال بی‌سیم تقسیم بندی می‌شود.

همیشه از خود پرسیده‌اید که اصلا کابل شبکه چیست؟ و به چه دردی میخورد؟ آراد شبکه در این مقاله به معرفی ساختار کابل شبکه خواهد پرداخت و پس از آن شما می‌توانید به راحتی کابل لن یا کابل شبکه مورد نظر خود را تهیه و انتخاب کنید.

کابل شبکه

کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج SAN استفاده می‌شود. پس کابل‌هاف رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

سوکت RJ45

توجه کنید که از لحاظ ظاهری، دارای 8 سیم هادی هستند که وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده دارند. این 8 رشته سیم، که معمولا برای تشخیص بهتر در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند، به سوکت‌ شبکه، مخصوصا سوکت RJ45 متصل می‌شوند که به صورت استاندارد در تجهیزات شبکه از آن استفاده می‌شود. همچنین این 8 رشته هادی، در تمامی آنها، دو به دو به هم تابیده شده‌اند.

rj45

 

 

 

 

 ساختار کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد

یکی دیگر از نکاتی که لازم است به آن اشاره شود، بررسی کابل‌های شیلددار و بدون شیلد است.  برخی از نسل‌های کابل لن، به صورت شیلددار (STP) و بدون شیلد (UTP) تولید و عرضه شده‌اند. در حقیقت در کابل‌های شبکه شیلددار، یک روکش مضاعف در درون کابل وجود دارد که باعث می‌شود نرخ تداخل سیگنال در کابل لن،کاهش پیدا کند.

شیلدار و بدون شیلد

نکته قابل توجه برای انتخاب مناسب، بررسی نیازهای شبکه می‌باشد. این امر به این معنی است که لازم است پیش از انتخاب و خرید، سه فاکتور مهم مورد نظر قرار گیرد:

  • سرعت مورد نیاز
  • فرکانس مورد نظر
  • فاصله بین تجهیزات

شما همراهان گرامی می توانید برای تهیه تجهیزات شبکه خود با آرادشبکه همراه باشید.

keyboard_arrow_up