معرفی کابل شبکه اوت دور

در مورد انواع کابل شبکه باید گفت که وقتی پای استفاده از کابل شبکه برای برقراری اتصال در میان باشد، خواه در خانه یا در اداره، انتخاب یک کابل مناسب بسیار حائز اهمیت است. گروه آراد شبکه قصد دارد در این نوشتار شما را با انواع کابل شبکه موجود در بازار آشنا کند، با ما همراه باشید.

انواع مختلفی از کابل شبکه وجود دارند که برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیش از آن‌که از میان انواع کابل شبکه انتخاب کنید لازم است کاربری مورد نظر آن کابل را مشخص کنید.پیش از خرید کابل بهتر است طول کابل شبکه مورد نیازتان را برآورد کنید.

انواع کابل شبکه

کابل‌های شبکه با توجه به اندازه شبکه و توپولوژی انواع مختلفی دارند و باید از هر کدام با توجه به کاربرد به درستی استفاده شود. به طور کلی دسته‌بندی انواع کابل شبکه به سه مدل زوج به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می‌شود.

 

زوج به هم تابیدهTiwsted Pair:

1. کابل زوج به هم تابیده بدون روکش یا UTP

کابل UTP مخفف عبارت Unshielded Twisted Pair است که فاقد روکش می باشد و از 4 زوج سیم تشکیل شده اند. این کابل ها در شبکه های اترنت (ethernet) و سیستم های تلفن یافت می شوند.

این کابل ارزان ترین کابل از بین تمام کابل های شبکه UTP است، زیرا هیچ روکش و شیلد و محافظی دور سیم های آن قرار ندارد. به همین دلیل در شبکه هایی که اهمیت اطلاعات در آن مطرح نیست استفاده می شود.

 

انواع کابل های UTP

Cat مخفف Category یا دسته بندی می باشد. کابل های UTP انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 • کابل Cat 1  : در انتقال صدا و سیستم تلفن استفاده می شود.
 •   2: معمولا در شبکه های توکن رینگ استفاده می شود.
 •  3: این کابل دارای 4 جفت سیم به تابیده است و اغلب در شبکه های توکن رینگ استفاده می شود.
 •  4:  دارای 4 جفت سیم به هم تابیده است و در شبکه های توکن رینگ استفاده می شود و تا سرعت  ۱۰ Mbps را پشتیبانی می‌کند.
 •  5:  به دلیل پیچش سیم ها در هر اینچ در مقایسه با cat 3، سرعت بیشتر و طول بیشتری دارد.
 • Cat 5e: در شبکه های اترنت و فست اترنت و گیگابیت اترنت استفاده می شود.
 • Cat 6: در شبکه های گیگابیت اترنت Gigabit Ethernet و ۱۰ G Ethernet استفاده می‌شود.

2. کابل زوج بهم تابیده روکش دار یا STP

کابل STP مخفف عبارت Shielded Twisted Pair است که دارای روکش می باشد. F در نام کابل های STP به معنای وجود فویل است و S به معنی وجود شیلد یا محافظ می باشد.

این کابل ها شامل سیم های به هم تنیده شده ای هستند که نه تنها به صورت جداگانه انعطاف پذیر هستند، بلکه محافظی از یک ماده فلزی فویل مانند آن ها را احاطه کرده است. همچنین شیلد ها به روش های مختلفی به دور سیم ها اعمال می شوند.

فویل برای جلوگیری از نویز و شیلد برای تخلیه اثرات القایی الکتریسیته ساکن در ساختار کابل این شبکه STP قرار می گیرد. این کابل شبکه بیشتر در جاهایی که نویز بیشتری دارد استفاده می شود و در شبکه های توکن رینگ و Gigabit Ethernet کاربرد دارد.

انواع کابل STP

 • U/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم آن وجود دارد.
 • F/UTP: یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 • S/UTP: یک شیلد دور کل سیم ها وجود دارد.
 • SF/UTP: یک شیلد و یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 • S/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم و یک شیلد دور کل سیم ها وجود دارد.
 • F/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم و یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 • SF/FTP: هم محافظ بافت شده و هم فویل دور سیم ها وجود دارد. این مدل کابل گران ترین نوع کابل شبکه است که در شبکه هایی که امنیت بالایی دارند استفاده می شود.

کواکسیال:

کابل های کواکسیال خیلی قدیمی هستند و اولین بار از آن در سال 1880 ستفاده شد.

بیشترین استفاده از این کابها برای اتصال آنتن تلوزیون و یا برای اتصال انواع LNB  به گیرنده های امواج تلوزیونی می باشد.البته در دهه 1980 و 1990 از آن برای راه اندازی شبکه کامپیوتری با پهنای 10 مگابیت بر ثانیه نیز آن استفاده می شد.

 

کواکسیالفیبر نوری:

فیبر نوری یا تار نوری ( Optical Fiber ) رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند.

کابل فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است، با کابل فیبر نوری می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.

به بیان دیگر کابل فیبر نوری  (fiber-optic cable و optical-fiber cable) نوعی کابل شبکه است که از رشته‌هایی از شیشه تشکیل شده که رشته‌ها درون یک محفظه عایق قرار گرفته‌اند.

آشنایی با کابل شبکه اوت دور Out Door

کابل شبکه اوت دور کابلی است که ویژگی روکش و پوشش آن بیشتر مورد توجه قرار دارد و سعی می شود تا پوشش آن به عنوان قابلیت اصلی کابل شبکه معرفی گردد، از آن جا که کابل دارای دو یا چند سیم است و این سیم باید از نوع هادی الکتریکی باشد باید با روکشی خاص از آن محافظت شود تا بتوان بدون تداخلات نویز یا برق انتقال داده را در شبکه به انجام رساند.

در حال حاضر کابل شبکه outdoor از بهترین عایق به نام PVC استفاده می شود و PVC نیز خود قابلیت های پلی وینیل کلراید را پشتیبانی می کند می تواند بسیار مؤثر در شبکه باشد و از تداخلات مختلف نویز و برق ممانعت نماید.

جهت انعطاف پذیری بیشتر کابل شبکه اوت دور سعی می شود تا میزان درجه حرارت را نیز در کابل شبکه outdoor مورد کنترل قرار داد و آن را به عنوان یک عایق غیر قابل اشتعال معرفی نمود، این ویژگی یکی از بهترین ویژگی های کابل شبکه اوت دور معرفی می شود.

برای کابل اوت دور یک عیب بسیار مهم می توان نام برد که مربوط به حرارت های زیر صفر است که برای عملیات های کابل کشی از آن استفاده می شود، جالب است بدانید ویژگی های بسیار خوب این محصول در مقابله با نویز تا 90 درصد بیشتر از سایر کابل ها انجام می شود.

اوت دورخرید کابل شبکه اوت دور outdoor

برای خرید کابل شبکه اوت دور outdoor می توانید از فروشگاه آراد شبکه بازدید و  اقدام به خرید کنید. همچنین برای ارتباط با بخش فروش و مشاوره برای خرید محصول می توانید با شماره ۰۱۱۴۴۲۴۳۷۸۷ تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست