راهنمای خرید کابل شبکه

نحوه انتخاب کابل شبکه مناسب

ساده ترین راه برای انتخاب کابل، انتخاب کابلی با برد و کارایی مورد نیاز است.کابل های بسیار زیاد با ویژگی های مختلف در بازار وجود دارد که میتوانند شما را برای انتخاب کابل شبکه مورد نظر خود گیج کند. این مقاله در واقع راهنمای خرید کابل شبکه اترنت  برای شماست. با ما همراه باشید.

قدم اول |

با سرعت اتصال اینترنت خانگی خود شروع کنید . اگر اینترنت گیگابیتی (1 گیگابیت در ثانیه) دارید، یک سیم اترنت قدیمی شما را نگه می دارد. اگر اتصال آهسته‌تری دارید – شاید 10 یا 20 مگابیت در ثانیه – با هر چیزی Cat 5 یا جدیدتر خوب هستید.

قدم دوم |

اگر از سرعت واقعی اشتراک اینترنت خود اطلاعی ندارید، رایانه شخصی خود را مستقیماً به مودم متصل کرده و این تست سرعت را بارگیری کنید . انجام این کار به شما یک ایده اولیه از آنچه از نظر اتصال سیمی نیاز دارید به شما می دهد. اگر اشتراک شما فقط از دانلود با سرعت 50 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند، خرید کابل اترنت 1 گیگابیت بر ثانیه به سادگی بیش از حد است – حداقل در حال حاضر.

قدم سوم |

در مرحله بعد، سرعت مورد نیاز برای شبکه خود را در نظر بگیرید. این دانش برای اکثر کاربران خانگی بی ربط است. با این حال، اگر اغلب فایل‌های بزرگ را بین رایانه‌ها جابه‌جا می‌کنید یا ویدیوهای با پهنای باند بسیار بالا را پخش می‌کنید، یک کابل اترنت بهتر می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. اگر اینطور نیست و فقط در آب های کم عمق اینترنت گشت و گذار می کنید، نیازی به یک شبکه سریع خانگی ندارید.

قدم چهارم |

از آنجایی که روترهای امروزی سریعتر و توانمندتر می شوند و سرعت شبکه را تسهیل می کنند، برای استفاده کامل به کابل های توانمندتری نیاز دارید. اگر به دنبال یک کابل جایگزین هستید، ایده خوبی است که یکی از نسخه های جدیدتر را انتخاب کنید تا هم از سرعت و هم از راه اندازی آینده خود برای سال های آینده استفاده کنید. این معمولاً به معنای انتخاب کابل Cat 6a یا حتی Cat 8 است. یک کابل اترنت سریع به خودی خود تفاوت زیادی ایجاد نمی کند، اما یک کابل خوب می تواند با سایر دستگاه های شبکه پیشرفته همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که اتصال شما تا حد امکان قوی است.راهنمای خرید کابل شبکه

راهنمای خرید بهترین کابل شبکه برای شما 

انتخاب نوع مناسب کابل اترنت می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد داشته باشد، اما با وجود گزینه های مختلف، تشخیص اینکه کدام کابل اترنت برای شما مناسب است، می تواند دشوار باشد.

هنگام خرید کابل، ممکن است متوجه شوید که آنها تقریباً همیشه به عنوان Cat-5، Cat6e یا موارد مشابه طبقه بندی می شوند. “CAT” به سادگی مخفف “Category” است. عدد زیر نشان دهنده نسخه مشخصات پشتیبانی شده توسط کابل است. یک قانون کلی این است که اعداد بالاتر نشان دهنده سرعت های سریعتر و فرکانس های بالاتر است که در مگاهرتز (MHz) اندازه گیری می شود. همانطور که در مورد اکثر فناوری ها وجود دارد، کابل های جدیدتر معمولاً از پهنای باند بالاتر پشتیبانی می کنند و بنابراین سرعت دانلود و اتصالات سریع تر را افزایش می دهند.

البته به خاطر داشته باشید که کابل های اترنت طولانی تر سرعت انتقال کمتری دارند. به همین دلیل است که کابل های اترنت دارای دو درجه بندی سرعت هستند، یکی در 10 تا 30 متر و دیگری در 100 متر. از آنجایی که رتبه بندی 100 متر خارج از پروژه های بسیار بزرگ حرفه ای مهم نیست، پیشنهاد می کنیم فقط روی اعداد 10 تا 30 متری تمرکز کنید.

انواع کابل اترنت

دسته بندی محافظ حداکثر سرعت انتقال حداکثر پهنای باند
CAT 3 بدون سپر 10 مگابیت بر ثانیه 16 مگاهرتز
CAT 5 بدون سپر 10 تا 100 مگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
CAT 5e بدون سپر 1000 مگابیت بر ثانیه تا 1 گیگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
CAT 6 سپردار یا بدون حفاظ 10 گیگابیت بر ثانیه تا 55 متر 250 مگاهرتز
CAT 6a سپر شده 10 گیگابیت بر ثانیه تا 55 متر 500 مگاهرتز
CAT 7 سپر شده 100 گیگابیت بر ثانیه تا 15 متر 600 مگاهرتز
CAT 7a سپر شده 100 گیگابیت بر ثانیه تا 15 متر 1000 مگاهرتز
CAT 8 سپر شده 40 گیگابیت بر ثانیه تا 30 متر 2000 مگاهرتز

(از دسته‌های 1، 2 و 4 صرف‌نظر می‌کنیم، زیرا از نظر فنی به عنوان استانداردهای اترنت شناخته نمی‌شوند و امروزه هیچ کاربردی ندارند. همچنین از دسته‌های 3 و 5 صرفنظر می‌کنیم زیرا منسوخ، کند و متوقف شده‌اند.)

CAT 5e

“e” در Cat 5e مخفف “Enhanced” است. هیچ تفاوت فیزیکی بین کابل های Cat 5 و Cat 5e وجود ندارد. با این حال، سازندگان کابل‌های Cat 5e را تحت استانداردهای تست دقیق‌تر می‌سازند تا انتقال سیگنال ناخواسته بین کانال‌های ارتباطی (crosstalk) را حذف کنند. Cat 5e در حال حاضر رایج ترین کابل مورد استفاده است که عمدتاً به دلیل هزینه تولید پایین و پشتیبانی از سرعت های بالاتر از کابل های Cat 5 است.راهنمای خرید کابل شبکه

CAT 6

کابل اترنت Cat 6 از پهنای باند بالاتری نسبت به کابل های Cat 5 و Cat 5e پشتیبانی می کند. آنها محکم زخمی شده اند و معمولاً با فویل یا محافظ بافته تجهیز می شوند. محافظ گفته شده از جفت های پیچ خورده سیم در داخل کابل اترنت محافظت می کند که به جلوگیری از تداخل و تداخل نویز کمک می کند. کابل های Cat 6 از نظر فنی تا 10 گیگابیت بر ثانیه تا 55 متر را پشتیبانی می کنند. با این حال، این سرعت با قیمتی همراه است، زیرا کابل Cat 6 گرانتر از انواع Cat 5 و Cat 5e است.

CAT 6a

“a” در Cat 6a مخفف “افزوده شده” است. کابل های مبتنی بر این استاندارد با پشتیبانی از دو برابر حداکثر پهنای باند، یک پله بالاتر از نسخه های Cat 6 هستند. آنها همچنین قادر به حفظ سرعت انتقال بالاتر در طول کابل طولانی تر هستند. کابل‌های Cat 6a دارای محافظ هستند و روکش – که به اندازه‌ای ضخیم است که تداخل را از بین می‌برد – کابل بسیار متراکم‌تر و انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به Cat 6 ایجاد می‌کند.

CAT 7 ،CAT 7a

کابل های Cat 7 و Cat 7a عملکرد بالایی دارند اما برای اکثر افراد بی فایده هستند. بیایید به دلیل آن بپردازیم:

کابل های Cat 7 از پهنای باند بالاتر و سرعت انتقال به طور قابل توجهی سریع تر از کابل های Cat 6 با استفاده از جدیدترین فناوری اترنت به طور گسترده در دسترس پشتیبانی می کنند.سیم های Cat 7 در برد 15 متری به سرعت 100 گیگابیت در ثانیه می رسند که آنها را به یکی از تواناترین دسته کابل های اترنت تبدیل می کند. کابل های Cat 7 همیشه محافظ هستند و از کانکتور GigaGate45 اصلاح شده استفاده می کنند که با پورت های اترنت RJ45 سازگار است.

معایب این کابل ها

با این حال، کانکتور اصلاح شده GG45 یک جزء اختصاصی است، و در حالی که سازگاری با عقب کمک کمی کرده است، هنوز مشکلاتی در پیروی از استانداردهای قبلی اترنت وجود دارد. این باعث شد که اکثر تولیدکنندگان از استاندارد Cat 7 اجتناب کنند، به همین دلیل است که امروزه بسیار نادر است. این مشکل منجر به توسعه Cat 6a شد و سردرگمی های بازاریابی زیادی از زمانی که برخی از فروشندگان شروع به معرفی Cat 6a به عنوان Cat 7 جدید کردند. همیشه مشخصات را قبل از خرید بررسی کنید و در صورت شک، پیشنهاد می کنیم فقط به سراغ Cat 8 بروید.راهنمای خرید کابل شبکه

Cat 7a یکی از کابل‌های اترنت با بالاترین مشخصات را ارائه می‌کند که می‌توانید بخرید، اما به طور گسترده در دسترس نیست و تنها چند گزینه سخت‌افزار شبکه پشتیبانی را ارائه می‌دهد. استاندارد 7a برای پشتیبانی از 40 اتصال اترنت گیگابیتی تا 50 متر طراحی شده است و – درست مانند Cat 7، اما با بهبود پهنای باند کلی – بیش از 50٪. این بهبود ممکن است در برخی موارد مفید باشد، اما کابل‌های Cat 7a بسیار گران‌تر از هر گزینه دیگری هستند. استفاده از Cat 7a را فقط در موارد بسیار خاص در نظر بگیرید.

CAT 8

اگرچه این کابل ها در حال حاضر برای خرید در دسترس هستند، اما ممکن است متوجه شوید که برای استفاده معمولی در خانه  بیش از حد خوب هستند. این استاندارد حداکثر فرکانس 2000 مگاهرتز و سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه در 30 متر را نوید می دهد. این فرکانس بالا همچنین به محافظ نیاز دارد، به این معنی که هرگز کابل های بدون محافظ Cat 8 را پیدا نخواهید کرد. حتی بیشتر، Cat 8 از دو کانکتور پشتیبانی می کند. بنابراین تنها امکان اتصال سه کابل با طول ترکیبی 30 متر را فراهم می کند. کابل های Cat 8 نسبت به سایر گزینه ها هزینه بیشتری دارند، اما این روزها مقرون به صرفه تر شده اند. می توانید گزینه هایی برای Cat 8 10 فوتی زیر 15 دلار پیدا کنید.

Cat 8 همچنین تنها کابلی است که آخرین استانداردهای IEEE (فرکانس 40 گیگابیت در ثانیه و 2000 مگاهرتز فوق الذکر) را برآورده می کند، که یکی از دلایلی است که علیرغم هزینه های بسیار بالاتر، یک انتخاب عالی برای محافظت در آینده است. به عنوان یک امتیاز اضافی، از آشفتگی کانکتور Cat 7 نیز عبور می کند.

کانکتورهای اترنت

کانکتورهای اترنت از یک طراحی تخصصی با هشت پین استفاده می کنند که باید در جای خود قفل شوند که معمولاً کانکتور 8P8C نامیده می شود. کابل‌های اترنت چند نوع مختلف کانکتور 8P8C دارند و دانستن تفاوت‌ها به شما کمک می‌کند تا دسته‌های مختلف اترنت را واضح‌تر درک کنید:

RJ45

این کانکتور استاندارد ثبت شده جک 45 است که کابل های اترنت از آن استفاده می کنند. بر اساس نحوه رنگ‌بندی و چیدمان سیم‌ها دو تغییر وجود دارد: استاندارد محبوب‌تر T568B و استاندارد T568A کمتر رایج (بخصوص مهم نیست مگر اینکه سیم‌کشی دقیق انجام دهید). کانکتور RJ45 تقریباً در هر دسته اترنت، از Cat 1 تا Cat 6 و همچنین Cat 8 استفاده می شود.

GG45

برای کابل‌های Ethernet Cat 7، استانداردها برای مدت کوتاهی به کانکتور جدیدی به نام GigaGate45 یا GG45 تغییر یافتند. GG45 با چندین هادی اضافی برای تطبیق پذیری فرکانس عرضه شد. این کانکتور با کانکتورهای RJ45 سازگار است، اما کانکتور جدید تا حد زیادی غیر ضروری به نظر می رسد، به همین دلیل است که Cat 8 به RJ45 تغییر می کند.

EtherCON RJ45

استفاده از کانکتورهای RJ45 آسان است، اما همیشه بادوام نیستند – گیره‌های پلاستیکی داخلی آن‌ها، از جمله مشکلات دیگر، می‌توانند بشکنند. EtherCON یک نسخه مقاوم از کانکتور RJ45 است که توسط Neutrik ساخته شده و در شرایطی استفاده می شود که کانکتور RJ45 سنتی خیلی شکننده است، اغلب با کار حرفه ای A/V.

راهنمای خرید کابل شبکه

 راهنمای اصطلاحات در خرید کابل های شبکه

CAT

  •  این اصطلاح نسخه کوتاه «Category» است.

TP (Twisted Pairs)

  •  این نوع کابل های اترنت از سیم هایی تشکیل شده اند که در داخل به هم می پیچند. جفت های پیچ خورده در صنعت رایج هستند. این نوع از کابل‌های فیبر نوری با توجه به حداکثر طول و میزان کاهش سرعت، ثانویه هستند.

UTP (جفت پیچ خورده بدون محافظ)

  •  جفت های پیچ خورده بدون محافظ فاقد هر گونه فویل یا پوشش محافظ درهم تنیده ای هستند. این نوع طراحی به آنها اجازه می دهد تا به طور فزاینده ای انعطاف پذیر و بسیار ارزان تر برای تولید باشند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که کابل UTP ممکن است کیفیت سیگنال خوبی نداشته باشد و خطر بیشتری برای تداخل ایجاد کند.

STP یا SSTP (جفت‌های پیچ خورده محافظ)

  •  این کابل‌های اترنت خاص توسط محافظ‌های قوی و بافته محافظت می‌شوند. پوشش روی کابل STP معمولاً از مس یا نوع دیگری از مواد رسانا ساخته شده است و به کاهش نویز و افزایش کیفیت اتصال کمک می کند.

FTP یا SFTP (Foiled Twisted Pairs)

  •  جفت های پیچ خورده فویل شده نوع دیگری از کابل های اترنت هستند که دارای محافظ فویل برای ایمن سازی سیم ها هستند. بسیاری از مردم از این کابل های خاص برای کاهش نویز، تقویت اتصال و دستیابی به اتصال بهتر استفاده می کنند.

راهنمای خرید کابل شبکه

سوالاتی که ممکن است در راهنمای خرید کابل شبکه به ذهنتان برسد:

Cat 5e یا Cat 6 کدام بهتر است؟

Cat 6 در مقایسه با Cat 5e کابل اترنت بهتری است زیرا کیفیت ساخت عالی و پشتیبانی از پهنای باند بالاتر تا 10Gbps را ارائه می دهد. همچنین با هادی‌های مسی ضخیم‌تر با سیم‌های محکم‌پیچیده‌شده عرضه می‌شود و معمولاً با فویل یا حفاظ بافته‌شده برای کاهش تماس متقابل تجهیز می‌شود.

آیا رنگ کابل اترنت مهم است؟

رنگ کابل اترنت شما مهم نیست و هیچ ویژگی عملکردی را نشان نمی دهد. فروشندگان کابل ممکن است رنگ های خاصی را تعیین کنند تا بدانند کابل خاص برای چه چیزی استفاده می شود، نوع اتصال را شناسایی کنند یا اتصال خود را از سایر فروشندگان متمایز کنند.

امیدواریم توانسته باشیم در این راهنمای خرید کابل شبکه به شما یاری رسانده باشیم.

شما میتوانید از طریق فروشگاه آراد شبکه به طیف وسیعی از تجهیزات شبکه دسترسی داشته باشید تا بتوانید با توجه به نیاز خود بهترین محصول را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری نمایید.

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا از تازه ترین اخبار و اطلاعات با خبر شوید

keyboard_arrow_up