انواع استاندارد کابل شبکه

کابل های اترنت زیادی وجود دارد که می توان خرید. اغلب این کابل ها به صورت رایگان با تجهیزاتی عرضه می شوند که به نوعی از اتصال اترنت استفاده می کنند. معمولاً کابل‌های اترنت خریداری می‌شوند و نیازی به درک آنچه در داخل یا روی کانکتورها وجود دارد وجود ندارد، اگرچه در برخی موارد می‌تواند جالب و مفید باشد. با این حال، درک انواع مختلف کابل اترنت و حداکثر طولی که باید استفاده شود مفید است. با ما همراه باشید تا شمارا با استاندارد های کابل شبکه آشنا نماییم.

کابل های شبکه متداول

Cat 5، Cat 5e، Cat 6، Cat 6a، Cat7 همگی دارای سطوح مختلف عملکرد هستند و بنابراین خرید یا انتخاب کابل مناسب برای کاربرد مناسب ضروری است.

این کابل‌های شبکه برای اتصال انواع عناصر شبکه از سوئیچ‌های اترنت و روترهای اترنت به رایانه‌ها، سرورها و سایر موارد شبکه استفاده می‌شوند – در صورت وجود رابط اترنت، می‌توان آنها را با استفاده از کابل‌های اترنت متصل کرد.

در واقع کابل‌های اترنت از همه نوع، ستون فقرات تقریباً تمام شبکه‌های محلی را بدون توجه به توپولوژی شبکه مورد استفاده تشکیل می‌دهند و به این ترتیب از اهمیت و علاقه بسیار زیادی برخوردار هستند.

اصول اولیه کابل اترنت

کابل‌های اترنت برای اتصال در اکثر شبکه‌های محلی اداری و خانگی به جفت‌های سیم پیچ خورده در یک کابل کلی تکیه می‌کنند – Cat 5، Cat 6 و Cat 7 همگی از این قالب استفاده می‌کنند.

چرخاندن سیم‌ها به هم باعث می‌شود تا جریان‌ها متعادل شوند، یعنی در یک سیم جریان در یک جهت حرکت می‌کند و در سیم دیگر جفت جریان در سمت دیگر می‌رود و میدان‌های کلی اطراف جفت پیچ خورده را قادر می‌سازد تا خنثی شوند.

به این ترتیب، اطلاعات می توانند در طول قابل توجهی بدون نیاز به اقدامات احتیاطی ناروا منتقل شوند.

کابل‌های اترنت در طول‌های مختلف به‌عنوان کابل‌های پچ در دسترس هستند، یا خود کابل برای ادغام در سیستم‌ها، ساختمان‌ها و غیره در دسترس هستند. سپس می‌توان با استفاده از ابزار چین‌دار، پایانه‌ها را به کانکتور مورد نیاز متصل کرد. این کابل های شبکه در طول های مختلفی در دسترس هستند – کابل های اترنت طولانی در دسترس هستند که برخی از طولانی ترین آنها تا 75 متر می باشد.

برای راحتی در خرید کابل شبکه لطفا مقاله ما را در این زمینه مطالعه  نمایید.

انواع محافظ استاندارد کابل شبکه

کابل‌های شبکه قبلی بدون محافظ بودند، اما کابل‌های بعدی برای بهبود عملکرد محافظ بودند. به عنوان مثال، یک کابل بدون محافظ، UTP، ممکن است برای یک کار کوتاه بین کامپیوتر و روتر رضایت بخش باشد، اما کابل محافظ فویل، FTP، بهترین کارکرد طولانی تری دارد یا جایی که کابل از مناطقی با نویز الکتریکی بالا عبور می کند.

کابل و کانکتور فلت اترنت

روش های مختلفی برای محافظت از کابل های اترنت وجود دارد. متداول ترین این است که یک سپر در اطراف هر جفت پیچ خورده قرار دهید. این نه تنها محافظ خارجی کابل را فراهم می کند، بلکه تداخل بین جفت های پیچ خورده داخلی را نیز کاهش می دهد.

تولیدکنندگان می توانند با قرار دادن محافظ در اطراف همه سیم های کابل درست زیر غلاف کابل، عملکرد را بیشتر افزایش دهند. کدهای مختلفی برای نشان دادن انواع مختلف محافظ استفاده می شود:

 • U/UTP – کابل بدون محافظ، جفت پیچ خورده بدون محافظ
 • F/UTP – کابل محافظ فویل، جفت پیچ خورده بدون محافظ
 • U/FTP – کابل بدون محافظ، جفت پیچ خورده محافظ فویل
 • S/FTP – کابل محافظ بافته شده، جفت پیچ خورده محافظ فویل

جایی که: TP = جفت پیچ خورده، U = بدون محافظ، F = محافظ فویل، S = محافظ بافته شده.

استاندارد کابل شبکه

تفاوت های استاندارد کابل شبکه

یک تفاوت دیگر در کابل های اترنت چه Cat 5، Cat 5e، Cat 6، Cat 6e یا Cat 7 می تواند این باشد که آیا سیم های جامد یا رشته ای در کابل استفاده می شود. همانطور که از توضیحات پیداست، یک کابل جامد از یک تکه مس برای هادی الکتریکی درون هر سیم کابل استفاده می‌کند، در حالی که سیم رشته‌ای از یک سری رشته‌های مسی به هم تابیده شده استفاده می‌کند.

 

اگرچه هنگام خرید یک کابل پچ، ممکن است نیازی به دانستن این موضوع نباشد، هنگام نصب یک کابل طولانی ممکن است مهم باشد زیرا هر نوع برای کاربردهای مختلف کمی مناسب تر است.

 • کابل رشته ای

  این نوع سیم انعطاف پذیرتر است و برای کابل های اترنت که کابل ممکن است جابجا شود کاربرد بیشتری دارد – اغلب این ایده برای اتصالات وصله روی میزها یا اتصالات عمومی به رایانه های شخصی و غیره است، جایی که ممکن است حرکتی مورد نیاز باشد و انتظار می رود.

 • کابل جامد

کابل  جامد به اندازه نوع رشته ای انعطاف پذیر نیست، اما دوام بیشتری نیز دارد. این باعث می‌شود از آن در تاسیسات دائمی مانند نصب کابل در زیر کف، تعبیه شده در دیوارها و موارد مشابه استفاده شود.

استاندارد کابل های شبکه

انواع کابل های مختلف برای اترنت و دیگر برنامه های مخابراتی و شبکه در دسترس هستند. این کابل‌های شبکه که با دسته‌های مختلف کابل‌های اترنت توصیف می‌شوند، به عنوان مثال کابل‌های Cat 5، کابل‌های Cat 6، Cat 7 و Cat 8 و غیره، که اغلب توسط TIA (انجمن صنایع مخابراتی) شناخته می‌شوند و در زیر خلاصه می‌شوند:

 • Cat-1

 این مورد توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است. این شکل سیم کشی است که برای سیم کشی استاندارد تلفن (POTS) یا برای ISDN استفاده می شود.

 • Cat-2

 این مورد توسط TIA/EIA شناسایی نشده است. این شکل سیم کشی بود که برای شبکه های حلقه توکن 4 مگابیت بر ثانیه استفاده می شد.

 • Cat-3

     این کابل در TIA/EIA-568-B تعریف شده است. برای شبکه های داده با استفاده از فرکانس تا 16 مگاهرتز استفاده می شود. برای استفاده با شبکه های اترنت 10 مگابیت بر ثانیه (100Base-T) محبوب بود، اما اکنون توسط کابل Cat-5 جایگزین شده است.

 • Cat-4

این کابل توسط TIA/EIA شناسایی نشده است. با این حال می توان از آن برای شبکه هایی که فرکانس های تا 20 مگاهرتز را حمل می کنند استفاده کرد. اغلب در شبکه های حلقه توکن 16 مگابیت بر ثانیه استفاده می شد.

استاندارد کابل شبکه

 • Cat-5

این مورد توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است. این کابل شبکه ای است که به طور گسترده برای شبکه های 100Base-T و 1000Base-T استفاده می شود، زیرا عملکردی را برای اجازه دادن به داده ها با سرعت 100 مگابیت در ثانیه و کمی بیشتر (125 مگاهرتز برای 1000Base-T) اترنت فراهم می کند. کابل Cat 5 جایگزین نسخه Cat 3 شد و برای چندین سال به استاندارد کابل کشی اترنت تبدیل شد. کابل Cat 5 در حال حاضر منسوخ شده است و بنابراین برای نصب جدید توصیه نمی شود.

 • Cat-5e

این شکل از کابل توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته شده است و در TIA/EIA-568 تعریف شده است که آخرین بار در سال 2001 بازبینی شده است. دارای مشخصات فرکانس کمی بالاتر است که کابل Cat-5 به عنوان کارایی تا 125 افزایش می یابد. مگابیت بر ثانیه

Cat-5e را می توان برای 100Base-T و 1000Base-t (گیگابیت اترنت) استفاده کرد. استاندارد Cat 5e برای Cat 5 بهبود یافته و نوعی کابل Cat 5 است که با مشخصات بالاتر ساخته شده است، اگرچه از نظر فیزیکی مشابه Cat 5 است. برای اطمینان از اینکه می تواند در سرعت های داده بالاتر کار کند، با مشخصات بالاتر تست شده است. جفت‌های پیچ خورده در کابل‌های شبکه معمولاً همان سطح پیچش کابل‌های Cat 5 را دارند.

 • Cat-6

این کابل در TIA/EIA-568-B تعریف شده است، بهبود قابل توجهی در عملکرد نسبت به Cat5 و Cat 5e ارائه می دهد. در طول ساخت، کابل های Cat 6 محکم تر از Cat 5 یا Cat 5e پیچیده می شوند و اغلب دارای یک فویل بیرونی یا محافظ بافته می شوند.

محافظ از جفت های پیچ خورده سیم داخل کابل اترنت محافظت می کند و به جلوگیری از تداخل و تداخل نویز کمک می کند. کابل‌های Cat-6 می‌توانند از لحاظ فنی تا 10 گیگابیت بر ثانیه سرعت را پشتیبانی کنند، اما فقط تا 55 متر می‌توانند این کار را انجام دهند – حتی به این دلیل که آنها را کابل‌های اترنت نسبتا طولانی می‌کند.

کابل‌های اترنت Cat 6 معمولاً دارای 2+ پیچ در سانتی‌متر هستند و برخی ممکن است دارای یک نایلون اسپلاین برای کاهش تداخل باشند، اگرچه این در واقع طبق استاندارد الزامی نیست.

 • Cat-6a

 ” در Cat 6a مخفف “Augmented” است و استاندارد در سال 2008 بازنگری شد. کابل های Cat 6a قادر به پشتیبانی دو برابر حداکثر پهنای باند هستند و می توانند سرعت انتقال بالاتری را در طول کابل شبکه طولانی تر حفظ کنند. . کابل‌های Cat 6a از محافظ‌هایی استفاده می‌کنند که به جز حذف تداخل، برای همه کافی است. با این حال این باعث می شود که آنها نسبت به کابل Cat 6 انعطاف کمتری داشته باشند.

 • Cat-7

   

این یک شماره غیررسمی برای کابل کشی کلاس F ISO/IEC 11801 است. این شامل چهار جفت محافظ جداگانه در داخل یک سپر کلی است. هدف آن برنامه هایی است که انتقال فرکانس تا 600 مگابیت بر ثانیه مورد نیاز است.

کابل‌های Cat 8 اکنون منتشر شده‌اند و گام بزرگی در سرعت / پهنای باند اطلاعات افزایش می‌دهند. بر این اساس این کابل‌های Cat 8 معمولاً گران‌تر از نسخه‌های قدیمی‌تر مانند Cat 6 یا حتی Cat 7 هستند.

توضیحات بیشتر در مورد کابل های Cat-5 و Cat-5e در زیر آورده شده است زیرا امروزه به طور گسترده برای برنامه های شبکه اترنت استفاده می شود.

خلاصه عملکرد کابل اترنت
دسته بندی محافظ حداکثر سرعت انتقال (در 100 متر) حداکثر پهنای باند
گربه 3 بدون سپر 10 مگابیت بر ثانیه 16 مگاهرتز
گربه 5 بدون سپر 10/100 مگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
گربه 5e بدون سپر 1000 مگابیت بر ثانیه / 1 گیگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
گربه 6 سپردار یا بدون محافظ 1000 مگابیت بر ثانیه / 1 گیگابیت بر ثانیه > 250 مگاهرتز
گربه 6a سپردار 10000 مگابیت بر ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 500 مگاهرتز
گربه 7 سپر دار 10000 مگابیت بر ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 600 مگاهرتز
گربه 8 سپر دار 25 گیگابیت بر ثانیه یا 40 گیگابیت بر ثانیه * 2000 مگاهرتز

کانکتورهای کابل اترنت

کانکتور RJ45, Registered Jack 45 تقریباً به طور جهانی به عنوان کانکتور فیزیکی مورد استفاده در کابل های اترنت و به طور کلی کابل های شبکه استفاده می شود. از رده اترنت 3 تا Cat 6، RJ45 فرمتی است که استفاده می شود. کابل های اترنت Cat 7 را می توان با کانکتورهای RJ45 خاتمه داد، اما اغلب از نسخه های تخصصی به نام GigaGate45 (GG45) استفاده می شود. خوشبختانه اینها با RJ45 سازگار هستند، بنابراین نیازی به نصب کاملاً جدید در هنگام مهاجرت به Cat 7 نیست.

استاندارد کابل شبکه

نیاز به خرید کابل شبکه دارید ؟ همین حالا  از طریق این لینک اقدام کنید

کانکتور RJ45 که در انتهای کابل‌های اترنت استفاده می‌شود، شاخه‌های پلاستیکی کوچک با یک گیره نگهدارنده هستند که در صورت نیاز به جدا کردن کابل، می‌توانند آزاد شوند. اصطلاح پلاگین به انتهای نر اتصال روی کابل شبکه و جک به پورت یا مادگی اشاره دارد که معمولاً روی تجهیزات قرار دارد.

کانکتور RJ45 دارای هشت پین است که در حدود 1 میلی متر از هم فاصله دارند و سیم ها برای ایجاد یک اتصال قابل اعتماد وارد و فشرده شده اند. نوع کانکتور واقعی به عنوان 8P8C – هشت موقعیت – هشت تماس شناخته می شود.

کانکتورهای اترکن

اگرچه کانکتور RJ45 برای اکثر برنامه ها ایده آل است، اما به خصوص قوی نیست. برای اتصالات اداری، مرکز اطلاعات و خانه که در آن استحکام مشکلی ندارد، مناسب است. با این حال تعدادی از سناریوها وجود دارد که در آنها به یک اتصال قوی تر نیاز است – برنامه هایی مانند سمعی بصری، صوتی صحنه و نور، و غیره که در آن از اترنت استفاده می شود به اتصال بسیار قوی تری نیاز دارند.

برای رفع این مشکل از کانکتور Ethercon استفاده می شود. کانکتور Ethercon را می توان به ترکیبی از RJ45 با کانکتور XLR تشبیه کرد.

از آنجایی که کانکتور Ethercon دارای یک محافظ بیرونی فلزی دایره‌ای است که با سبک داخلی RG45 ترکیب شده است، اتصال مورد نیاز را با استحکام لازم برای برنامه‌هایی مانند صحنه و سایر مناطق صوتی بصری که در آن اتصالات اترنت مورد نیاز است، فراهم می‌کند.

استاندارد های پین اوت کابل شبکه

اگرچه سیم کشی و جزئیات ساخت کابل ممکن است بین استاندارد های کابل های شبکه کابل متفاوت باشد، اتصال اولیه یکسان باقی می ماند. به این ترتیب می توان از کابل های اترنت به طور قابل اعتماد برای ایجاد اتصال بین اقلام تجهیزات و غیره استفاده کرد.

خلاصه ای از سیگنال های حمل شده و سیم ها و اتصالات مربوطه در جدول زیر آورده شده است:

RJ-45 / CAT 5 / CAT 5E PINOUT & WIRING
پین
شماره
تلفن 10BASE-T 100BASE-T 1000BASE-T حالت POE
A
حالت POE
B
1 +TX +TD +BI_DA خروجی 48 ولت
2 -TX -TX -BI_DA خروجی 48 ولت
3 + RX + RX +BI_DB برگشت 48 ولت
4 حلقه +BI_DC خروجی 48 ولت
5 نکته -BI_DC خروجی 48 ولت
6 -RX -RX -BI_DB برگشت 48 ولت
7 +BI_DD برگشت 48 ولت
8 -BI_DD برگشت 48 ولت

در جدول، TX اطلاعات ارسالی است و RX اطلاعات دریافتی است. BI_Dn اطلاعات دو جهته، A، B، C و D است.

دو پایه استاندارد RJ45 برای چیدمان جداگانه اتصالات سیم به کانکتورهای RJ45 در کابل اترنت وجود دارد: استانداردهای T568A و T568B.

استاندارد کابل شبکه

پین اوت و سیم کشی

یکی از قراردادها باید رعایت شود، زیرا این امر اتصال مورد نیاز را تضمین می‌کند، اگرچه از آنجایی که فقط یک قرارداد رنگی است و سیم‌ها و جفت‌های یکسان به همان پین‌ها متصل می‌شوند، فرقی نمی‌کند که کدام یک را دنبال کنید. در عمل T568B بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و بنابراین احتمالاً بهترین کار استفاده از این است. استاندارد مورد استفاده نیز ممکن است روی غلاف کابل های اترنت آماده نشان داده شود.

پینوت و سیم کشی RJ-45
T568A T568B
سفید با نوار سبز سفید با راه راه نارنجی
سبز نارنجی
سفید با راه راه نارنجی سفید با نوار سبز
آبی آبی
سفید با راه راه آبی سفید با راه راه آبی
نارنجی سبز
سفید با نوار قهوه ای سفید با نوار قهوه ای
رنگ قهوه ای رنگ قهوه ای

حداکثر طول استاندارد کابل شبکه

اغلب لازم است از کابل های اترنت طولانی استفاده شود، با این حال محدودیت هایی برای فاصله ای وجود دارد که می توان اطلاعات را به طور قابل اعتماد حمل کرد. هنگامی که از کابل های اترنت طولانی استفاده می شود، نویز اضافی دریافت می شود و در نهایت اطلاعات  توسط کابل مخدوش می شوند.

حداکثر طول برای کابل های اترنت بلند
مشخصات نوع کابل حداکثر طول
10BaseT سیم بهم تابیده بدون محافظ 100 متر
10 پایه 2 کابل کواکسیال نازک 180 متر
10 پایه 5 کابل کواکسیال ضخیم 500 متر
10 BaseF کابل فیبر نوری 2000 متر
100BaseT سیم بهم تابیده بدون محافظ 100 متر
100 BaseTX سیم بهم تابیده بدون محافظ 220 متر

انواع کابل‌های مختلف از انواع مختلف و دسته‌بندی کابل‌های اترنت مشاهده می‌شوند که عناصر مختلف اترنت را به یکدیگر متصل می‌کنند – روترهای اترنت، سوئیچ‌های اترنت، رایانه‌ها، سرورهای شبکه و غیره. 

کابل ها از کانکتور پچ مقرون به صرفه اما موثر RJ45 استفاده می کنند و با استفاده از آن، این کابل های اترنت می توانند چندین مورد از تجهیزات مبتنی بر اترنت را به یکدیگر متصل یا وصله کنند.

در برخی موارد که اتصال تخصصی مورد نیاز است، ممکن است به کابل های متقاطع نیاز باشد – این کابل های فروخته شده به وضوح مشخص می شوند، زیرا ممکن است ناآگاهانه در جای دیگری استفاده شوند و باعث شوند که اتصال کار نکند. جدای از این، استفاده از کابل های اترنت Cat 5، Cat5e، Cat 6، Cat 7 و اکنون Cat 8 بسیار آسان است و معمولاً مشکلات بسیار کمی وجود دارد.

بسیار ممنونیم که در مقاله استاندارد های کابل شبکه با ما همراه بودید.

فروشگاه اینترنتی آراد شبکه

شما میتوانید کابل و تجهیزات شبکه مورد نظر خود را با توجه به بودجه و نیاز خود از طیف وسیعی از محصولات فروشگاه اینترنتی آراد شبکه  انتخاب کرده و خریداری نمایید.

فروشگاه آراد شبکه از سال 93، به عنوان یک تامین کننده و توزیع کننده با داشتن ارتباطات و همکاری با واردکنندگان کابل های با کیفیت و داشتن استانداردهای ملی و بین المللی و عرضه ی کالاهای با کیفیت، یکی از موفق ترین فروشگاه های حضوری و اینترنتی در زمینه ی فروش کابل دوربین و شبکه و تجهیزات می باشد.

برای اطلاع از اخبار جدید و بروزرسانی ها لطفا صفحه اینستاگرامی آراد شبکه را دنبال کنید

keyboard_arrow_up