جستجو

محصول پیشنهادی

جدیدترین محصولات

آخرین مقالات

باما تماس بگیرید

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه

کابل های شبکه یکی از پر کاربرد ترین انواع کابل در حوزه شبکه های کامپیوتری هستند. که به طور گسترده در کابل کشی و اتصال دستگاه های مختلف داخل یک شبکه کامپیوتری به کار می روند.همراه ما باشید تا در این مقاله با یکی از تجهیزات شبکه، پچ کورد لگراند آشنا شوید.

تعریف پچ کورد

Patch Cord یکی از اجزای شبکه های کامپیوتری است که برای متصل کردن دستگاه های شبکه کامپیوتری استفاده می شود. این تجهیزات ممکن است سوییچ، کامپیوتر، پچ پنل و … باشند.

پچ کورد ها برای انتقال صدا و تصاویر هم به کار می روند. اما منظور ما در اینجا پچ کوردهای از نوع  (Twisted pair) است که به آن‌ها پچ کورد شبکه می گویند.

پچ کورد شبکه در واقع یک کابل شبکه کوتاه (از 0.5 تا 20 متر) است که در دو سر آن یک سوکت با استاندارد RJ-45 نصب شده است.

پچ کورد لگراند

دسته بندی پچ کورد

پچ کوردها به دو دسته  مسی و فیبر نوری تقسیم می شوند.

پچ کورد مسی یک کابل انعطاف‌پذیر است که دو سر آن با سوکت RJ45 سربندی شده است. برای پچ کوردها براساس نقش و موقعیت آن‌ها در سیستم کابل‌کشی اسم‌های متفاوتی نیز تعریف شده. در ادامه با این اسامی آشنا می شویم.

  • بعضی از پچ کوردها برای اتصال زیرسامانه‌های کابل‌کشی به یکدیگر استفاده می شوند. این نوع از پچ کوردها نباید طولی بیش از ۵ متر داشته باشند.
  • نوع دیگری از پچ کوردها که جهت اتصال تجهیزات به پریز به کار می روند و نباید طولی بیش از ۲۰ متر داشته باشند. این نوع از پچ کوردها ثابت نبوده و می توانند برای موارد مختلفی به کار بروند. در نظر داشته باشید که طول این سیم ها باید محدود باشد و حداقل مقدار ممکن را داشته باشد.

طول پچ کورد

سایزهای طولی متفاوتی برای پچ کوردها تعریف شده که در اندازه های 1، 3،2، 4، 5، 10، 15 متری تولید می شوند. که در همان زمان تولید دو سر آن را به سوکت RJ45 پانچ می کنند.

پچ کورد ها در رنگ های متفاوتی به بازار عرضه می گردند و پوشش آن ها به دو صورت LSZH ،PVC  می باشد که نوع LSZH آن فاقد هالوژن می باشد که در صورت آتش سوزی دود سمی تولید نگردد.

تولید کنندگان متعددی در زمینه تجهیزات شبکه وجود دارند که به تولید انواع پچ کورد ها می پردازند،

در این میان پچ کورد لگراند یکی از معروف ترین و با کیفیت ترین آن ها می باشد.

کابل شبکه

کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا فیبرنوری می گویند. که برای اتصال و انتقال اطلاعات بین کامپیوترها، روترها، سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج استفاده می‌شود. پس نتیجه میگیریم که کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

کابل شبکه

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه

هر کاربر شبکه می‌تواند انتهای طول دلخواهی از یک کابل شبکه را سوکت بزند و از آن برای اتصال تجهیزات شبکه استفاده کند. سوال اینجاست پس چه نیازی به استفاده از پچ کوردها داریم و فرق آن با کابل شبکه چیست؟

حال در پاسخ به سوال بالا می توان موارد زیر را بیان کرد:

  • کمتر شدن احتمال خطا:در هنگام سوکت زدن ممکن است سیم ها به صورت اشتباه پانچ شده و انتقال اطلاعات با مشکل مواجه شود. پچ کوردها توسط کارخانه های سازنده تولید، تست می شوند .و استفاده از آن‌ها کیفیت اتصالات را تضمین میکند.
  • با استفاده از پچ کوردها در زمان صرفه جویی می کنید. زیرا سوکت زدن کابل شبکه به خصوص وقتی شبکه بزرگ باشد، به زمان زیادی نیاز دارد. مطمئنا این کار نیاز به نیروی انسانی، ابزار و زمان دارد. در صورت استفاده از آنها در دراز مدت هزینه ها کاهش پیدا می‌کنند.
  • همان طور که توضیح دادیم پچ کوردها توسط کارخانه های تولید و به وسیله دستگاه سوکت زده می شوند. و احتمالاً نسبت به کابل هایی که به صورت دستی سوکت زده شده‌اند شکیل تر هستند.
  • با توجه به تنوع رنگی پچ کوردها در کابل کشی ها  می‌توان از هر رنگ برای ایجاد یک اتصال مشخص استفاده کرد.

انواع پچ کورد شبکه لگراند اورجینال با تست فلوک

1. پچ کورد لگراند CAT6 SFTP

2. لگراند CAT6a SFTP

3. کابل پچ کورد شبکه لگراند outdoor با روکش LSZH

جمع بندی

تکته حائز اهمیت این است، با توجه به اینکه محصولات لگراند از نظر عملکرد بسیار متنوع هستند و همچنین وجود کابل‌های کپی که با اختصار cca به فروش می‌رسند، وجود یک نمایندگی خرید و فروش مطمئن پچ کورد لگراند LEGRAND از ملزومات محسوب می‌شود. در این میان شرکت آرادشبکه این افتخار دارد تا به عنوان نمایندگی لگراند اقدام به فروش محصولات این برند از جمله پچ کورد کرده است.

همان‌طور که اشاره شد پچ کورد لگراند LEGRAND  از تجهیزات با کیفیت  برند لگراند محسوب می‌شود و در انواع کتگوری‌ها طول‌ها و رنگ‌ها موجود می باشد. با توجه به وجود نوع کپی آن در بازار بهتر است در خرید این نوع پچ کابل شبکه دقت کافی را داشته باشید.

شما همراهان ارزشمند میتوانید برای اطلاع از لیست قیمت و نحوه خرید انواع تجهیزات شبکه و همچنین دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان آرادشبکه در ارتباط باشید.